1 września 2023 roku uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy udali się pod pomnik poległych bojowników o wolność ojczyzny i ofiar hitlerowskiego barbarzyństwa w latach 1939-1945 w rejonie Tęgoborzy i Łososiny Dolnej. W imieniu całej społeczności uczniowskiej złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz.
Najnowsze
Aktualności
Szkolna Kasa Oszczędności prosi o głosy na Multimedialną Kronikę.
Szkolna Kasa Oszczędności prosi o głosy na Multimedialną Kronikę. Mamy już złotą odznakę i walczymy o platynową. Każdy głos się liczy. Głosować może mały i duży. Koniec głosowania 10 września 2023 roku.
NOWY ROK SZKOLNY 2023/2024
Zapraszamy serdecznie na otwarcie nowego roku szkolnego 4.09.2023:
godz. 8:00 - Msza Św. w kościele parafialnym w Tęgoborzy
godz. 9:00 – Uroczyste rozpoczęcie na sali gimnastycznej w budynku A.
PODZIĘKOWANIA od młodzieży z KUBY
Przesyłamy Państwu podziękowania za pomoc w organizacji Pielgrzymki śladami Św. Jana Pawła II w Polsce w 25. rocznicę Jego wizyty na Kubie. Przesyłamy świadectwa młodych Kubańczyków i ich osobiste relacje z tej wyprawy oraz video-clip, który sami przygotowali. Życzymy miłej lektury i oglądania.
Jeszcze raz za zaangażowanie i pomoc DZIĘKUJEMY!
Ks. Dariusz Pawłowski, proboszcz parafii Cristo Rey w Santiago de Cuba oraz młodzież.
Szczęść Boże
„Jakże nie płonąć w podzięce”
Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi Szkoły Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy podziękowali Pani Dyrektor Irenie Baście za pracę.
„Szanowna Pani Dyrektor,
Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas rodzenia, budowania, milczenia, mówienia, miłowania, czas spotkań, przemijania, pożegnań i podziękowań.
Tę piękną piosenkę „Ocalić od zapomnienia” Marka Grechuty do słów III pieśni K.I.Gałczyńskiego przywołujemy dzisiaj nie bez przyczyny. To dziś nadszedł czas pożegnań. Bo przecież są w życiu chwile, które coś ważnego rozpoczynają lub coś kończą. Przejście na emeryturę to moment w życiu człowieka, który łączy obie te cechy.
Szanowna Pani Dyrektor,
w imieniu grona pedagogicznego i pracowników obsługi pragnę pani podziękować za te 19 lat wspólnej drogi przez życie szkolne. Dziękuję za trud, za to, że nam się udało razem zdziałać tak wiele. Dziękujemy za pełnienie odpowiedzialnej funkcji dyrektora. Bycie dyrektorem, to nie tylko codzienne obowiązki, ale też powołanie. Dyrektor to nauczyciel, menager, lider, dobry gospodarz, dyplomata, wizjoner. Właśnie takim dyrektorem była Pani przez te 19 lat. Pani Doświadczenie zawodowe i cechy osobowości sprawiły, że szkoła świeciła swoim blaskiem, a nie światłem odbitym. Dzięki Pani staraniom i zaangażowaniu szkoła stała się nowoczesną i wiodącą placówką.
Za to dziś serdecznie dziękujemy i podziwiamy. Jesteśmy wdzięczni za wyrozumiałość, wsparcie i trwanie obok. Dziękujemy za dni gorsze, lepsze i szczęśliwe. Za wspólne minuty, godziny, dni, miesiące i lata.
Pragniemy je ocalić od zapomnienia.
Życzymy wszystkiego najlepszego na nowym etapie życia, zdrowia i pogody ducha, podejmowania kolejnych wyzwań oraz czasu na rozwijanie zainteresowań i pasji.
Aby ten emerytalny czas okazał się idealnym momentem na zwolnienie tempa życia, na relaks przy filiżance kawy i dobrej książce, na kino i na podróż marzeń.
Irenko, żyj najpiękniej jak umiesz. Po swojemu- bez rozporządzeń, statutów, kuratorium, ministerstwa, komisji, egzaminów. Spełniaj się w nowych realiach, wyzwaniach.
Niech dobry Bóg napełnia Twoje serce światłością i pokojem, a Matka Najświętsza okrywa płaszczem nadziei i chroni od złego.
Z żalem, że dziś coś się kończy…
Każdy z nas mówi Ci dziękuję.”
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
W piątek 23czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego2022/2023. Na uroczystości spotkali się uczniowie klas 1-8, dzieci z oddziałów przedszkolnych, wychowawcy, nauczyciele i rodzice. Uroczystość poprzedziła Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym w Tęgoborzy. Ksiądz proboszcz Stanisław Berdzik polecił Bożej opiece uczniów i nauczycieli rozpoczynających wakacje, a w szczególny sposób panią dyrektor Irenę Bastę, która rozpoczyna nowy etap swojego życia. Popłynęły słowa podziękowań za długoletnią, dobrą współpracę szkoły i parafii. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego.
Podczas akademii wręczono nagrody i dyplomy uczniom, którzy z wyróżnieniem ukończyli ten rok szkolny, brali udział w konkursach na szczeblu szkolnym i wojewódzkim.
Były chwile wzruszeń związane z pożegnaniem pani dyrektor Ireny Basty odchodzącej na emeryturę. Specjalne podziękowania na ręce ustępującego dyrektora złożyli przedstawiciele Rady Rodziców na czele z panią Małgorzatą Jaśkiewicz. Podziękowali za wieloletnią i satysfakcjonującą współpracę, trud pracy włożony w troskę o dobre imię szkoły oraz stworzenie warunków edukacyjnych na bardzo wysokim poziomie.
Następnie dyrektor Irena Basta pogratulowała uczniom wyników, podziękowała rodzicom za zaangażowanie w życie szkoły i złożyła wszystkim życzenia dobrego wypoczynku oraz radosnych i bezpiecznych wakacji.
Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami, gdzie otrzymali upragnione świadectwa.
Życzymy wszystkim uczniom samych radosnych chwil i mile spędzonych wakacji.
93
„Każdy koniec to początek czegoś nowego”
22 czerwca 2023 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 klas ósmych. Uczestniczyli w nim absolwenci, Dyrekcja Szkoły, wychowawcy, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie naszej szkoły.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło złożenie ślubowania przez siódmoklasistów i przekazanie przez ósmoklasistów sztandaru oraz symboli młodszym kolegom.
Następnie pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi za długoletnią współpracę. Z dużym szacunkiem i wdzięcznością podziękowała współpracującym instytucjom: Organowi Prowadzącemu, Nadzorującemu, Parafii pw. Najdroższej Krwi Chrystusa Pana w Tęgoborzy na czele z proboszczem księdzem Stanisławem Berdzikiem, właścicielom piekarni w Tęgoborzy - państwu Grzybom. Słowa podziękowania popłynęły też do Rady Rodziców.
Absolwenci otrzymali z rąk pani Dyrektor zasłużone nagrody za wysokie wyniki w nauce, za konkursy przedmiotowe, za pracę na rzecz społeczności szkolnej, za prezentowanie szkoły na zawodach sportowych. Ważnym momentem było wręczenie Nagrody Dyrektora dla uczniów: Kingi Gródek i Adama Koseckiego. Nie zabrakło również gratulacji dla rodziców oraz podziękowań za zaangażowanie w życie szkoły i klasy.
Uczniowie klas ósmych w przepięknych strojach zatańczyli z wielką powagą i gracją poloneza, do którego choreografię przygotowała pani Agnieszka Kosecka.
Program słowo-muzyczny przygotowali uczniowie klas ósmych i zespół wokalny Stokrotki pod kierunkiem Pań Krystyny Garguli, Renaty Załuskiej i Elżbiety Mrzygłód. Młodzież wierszami, grą na instrumentach i piosenką wyraziła swoją wdzięczność. Podziękowali Dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za trud, serce, życzliwość, wyrozumiałość, wskazywanie właściwych dróg, dzięki którym doszli do tego etapu życia.
W czasie czwartkowej uroczystości nie zabrakło chwil wzruszenia. Ze szkołą żegnali się nie tylko uczniowie klas ósmych, ale także pani dyrektor Irena Basta. Samorząd Uczniowski pożegnał z wdzięcznością i nostalgią długoletnią panią Dyrektor, która przechodzi na emeryturę.
Następnie siódmoklasiści pożegnali starszych kolegów, życząc im pomyślności i dalszych sukcesów w kolejnych etapach edukacji.
Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała nauczycielom, pracownikom szkoły za pracę w mijającym roku. Pogratulowała uczniom uzyskanych wyników, życzyła im dostania się do wymarzonej szkoły oraz słonecznych i bezpiecznych wakacji.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć pt. "Gratulacje i podziękowania".
137Galeria zdjęć z części artystycznej.
67Podczas akademii wykorzystano sprzęt nagłaśniający i aparat fotograficzny - wyposażenie projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Podsumowanie pracy Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2022/2023
Zadania wykonane przez koło to:
- Zbiórka zakrętek dla dzieci z SMA(rdzeniowym zanikiem mięśni), które potrzebują funduszy na rehabilitację i leczenie. Ponad 30 worków zakrętek przeznaczyliśmy dla Hani i Marysi Guściara z Tarnowa oraz Wiktorii Wróbel z Nowego Sącza. Przy okazji akcji promujemy również recykling.
- Walentynkowy Bal Dobrych Serc, z którego dochody pomagają najczęściej dzieciom niepełnosprawnym z Tęgoborzy i okolic. W tym roku zebraną kwotę przeznaczono na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych z naszego regionu, organizację pobytu grupy uczniów z polskiej szkółki z Horoszewa na Ukrainie, leczenie chorego na białaczkę ucznia ze Szkoły Podstawowej w Gródku nad Dunajcem, wsparcie finansowe grupy młodych ludzi z Kuby oraz pomoc finansową niezbędną na powrót do szkół dzieci na Bliskim Wschodzie w ramach projektu „Szkoła – Szkole”
- Zbiórka wosku i puszek, z których powstały nowe świece i podgrzewacze dla mieszkańców Ukrainy dotkniętych wojną. Akcja prowadzona była we współpracy z Tarnowskim Wolontariatem Misyjnym.
- Zbiórka zużytych baterii – promowanie ochrony środowiska poprzez zbieranie baterii i odwożenie ich do odpowiednich punktów zbiórki odpadów szkodliwych
- Zbiórka słodyczy i artykułów biurowych dla dzieci z Polskiej Szkółki w Horoszewie na Ukrainie
- Zbiórka artykułów typu koce, pościel dla Schroniska dla Psów w Wielogłowach
- Akcja czytania dzieciom w Przedszkolu „Bajka” - Uczniowie klasy 8b w ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu raz w tygodniu chodzili do przedszkola „Bajka”, by czytać dzieciom różne opowiadania.
- Zbiórka artykułów higienicznych, kosmetycznych i zabawek dla dzieci z ewakuowanego Domu Dziecka w Zaporożu na Ukrainie. Akcja prowadzona była również we współpracy z Tarnowskim Wolontariatem Misyjnym.
- „Paczuszka dla maluszka”. To bożonarodzeniowa akcja, do której co roku zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Przedmiotem zbiórki są głównie artykuły higieniczne i kosmetyki.
- „Paczka dla Ukrainy” - w dniach 20- 23.02.2023r. włączyliśmy się w akcję charytatywną "Paczka dla Ukrainy" organizowaną przez Caritas. Uczniowie z klasy IIa, IIIb i Oddziałów Przedszkolnych przygotowali wraz z wychowawcami kilka paczek, które zawierały żywność oraz środki higieniczne.
- Akcja „Szkoła szkole” - program Caritas wspierający dzieci w Syrii, dotknięte skutkami wojny domowej. Od stycznia do końca kwietnia nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim programie Caritas – „Szkoła Szkole”, którego celem było zbieranie funduszy na pomoc dzieciom z dotkniętej kryzysem humanitarnym Syrii. W ramach prowadzonych akcji, poszerzaliśmy również wiedzę na temat samej Syrii, jej historii, położenia oraz konfliktu zbrojnego, jaki ma miejsce na terenie tego państwa od 2011 roku. Uczniowie wykonywali gazetki, przeprowadzali kwesty, loterie i sprzedaż różnych artykułów, aby zebrać środki finansowe umożliwiające pomoc ludziom w potrzebie.
Opiekunami Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2022/2023 były Panie Anna Cebula, Agnieszka Rosiek, Krystyna Gargula, Marzena Pajor oraz ks. Stanisław Stachoń.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizowania i przeprowadzenia akcji charytatywnych.
9
Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny
W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi w różnych kategoriach. I tak:
w kategorii Maluch:
wynik bardzo dobry - uzyskał Stanisław Malinowski z klasy 2a
wyróżnienie - uzyskał Maksymilian Bednarek z klasy 2a
wyróżnienie - uzyskała Helena Sromek z klasy 4a
w kategorii Benjamin:
wynik bardzo dobry - uzyskała Barbara Malinowska z klasy 5a
wyróżnienie - uzyskała Joanna Rokosz z klasy 5a
w kategorii Kadet:
wyróżnienie - uzyskał Adam Kosecki z klasy 8b.
Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach matematycznych!!!
Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
14 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 4a odbyli wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego oraz do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Obejrzeli pełne uroku tereny Doliny Prądnika, wspaniały ostaniec krasowy taki, jak Maczuga Herkulesa, weszli do Groty Łokietka. Odwiedzili miejscowość Ojców z ruinami XIV wiecznego zamku. W drodze powrotnej udali się do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W czasie jazdy autobusem przewodnik opowiadał też różne historie związane z miejscowościami, przez które przejeżdżaliśmy i ich zabytkami.
9
Podsumowanie konkursu "Czwartkowe łamigłówki matematyczne"
W bieżącym roku szkolnym przez 10 tygodni w każdy czwartek po 3 lekcji odbywały się w sali 36 "Łamigłówki matematyczne". Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać zadanie matematyczne w możliwie najkrótszym czasie. W konkursie wzięło udział 13 uczniów. I tak:
I miejsce - zdobyła Barbara Malinowska
II miejsce - zdobył Adam Kosecki
III miejsce - zdobył Filip Michalik.
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody, a uczniowie, którzy uzyskali pierwsze trzy miejsca również dyplomy, które wręczyła im p. Dyrektor oraz opiekun konkursu p. Monika Zarzeka.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!
Dzień bez plecaka
Samorząd uczniowski przeprowadził akcję "Dzień bez plecaka". .Uczniowie przynieśli do szkoły książki, ale nie w plecakach
Wycieczka do Zatorlandu
W dniu 7 czerwca 2023 klasy III oraz klasa IV b wraz z wychowawcami i przy wsparciu rodziców uczestniczyli w wycieczce do Zatorlandu. W ramach wycieczki uczniowie z opiekunami spacerowali po Parku Dinozaurów, gdzie na otwartym, zalesionym terenie czekało na nich ponad 100 dinozaurów. Większość gadów poruszała się i wydawała dźwięki. W pięknej scenerii Parku Mitologii uczniowie podziwiali figury przedstawiające aż 46 postaci prosto z mitów. Adrenaliny i nutki rywalizacji dostarczał im park linowy „Zdobywcy Olimpu”, a także ścianka wspinaczkowa. W Parku Owadów spotkali 28 ogromnych owadów ludzkich rozmiarów. Dzięki wielokrotnemu powiększeniu, z bliska przyglądali się szczegółom anatomii tych stworzeń, a tablice informacyjne dostarczyły im wielu ciekawostek na temat poszczególnych okazów. Po ogromnej dawce wiedzy, zdobytej w trzech parkach tematycznych, dzieci chętnie oddały się beztroskiej zabawie. W Lunaparku spotkało ich mnóstwo atrakcji! Karuzele, symulatory, coaster, place zabaw, zjeżdżalnie, trampoliny i wiele, wiele więcej. Radości i zabawy nie było końca:).
4
Współpraca z Przedszkolem „Bajka” w Tęgoborzy
Uczniowie klasy 8b w ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu raz w tygodniu chodzili do przedszkola „Bajka”, by czytać dzieciom różne opowiadania. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor oraz nauczycielom pracującym w przedszkolu za gościnne przyjęcie nas i wspaniałą atmosferę.
1
Wycieczka na Halę Łabowską
Dnia 12 czerwca 2023r. młodzież klasy 8b wraz z opiekunkami – Panią Krystyną Gargula oraz Agnieszką Kosecką w towarzystwie przewodnika PTTK Pana Piotra Mroza poznawała historię, walory turystyczne i przyrodnicze Beskidu Sądeckiego wędrując niebieskim szlakiem z Łabowca na Halę Łabowską. Mimo zmieniającej się pogody i uciążliwego, zimnego wiatru udało nam się dotrzeć na szczyt, poznać historię Żołnierzy Wyklętych, którzy działali na tym terenie, zobaczyć upamiętniający ich pomnik, poznać najpopularniejsze i najdłuższe trasy wiodące przez nasze okolice, posłuchać historii rezerwatu przyrody utworzonego przez rodzinę Stadnickich na początku XX wieku, posłuchać szumu drzew, leśnych strumyczków oraz pięknie śpiewających ptaków, a także zjeść przepyszne naleśniki.
22
Laureatka Małopolskiego Konkursu Biblijnego
6 czerwca 2023r. w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbyło się wręczenie nagród za udział w Małopolskim Konkursie Biblijnym. Spotkanie rozpoczęło się w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich. Przed wręczeniem nagród głos zabrał dyrektor Wydziału Katechetycznego w Krakowie ks. Konrad Kozioł. Podkreślił, że w krakowskiej kurii gromadzi się żywy Kościół- dzieci i młodzieży. Metropolita abp Marek Jędraszewski podziękował młodym ludziom, że zechcieli wziąć udział w konkursie, pogłębiając naukę i Słowo Boże. Powiedział: " Im więcej w kościele będzie wspaniałych ludzi, tym bardziej silna będzie nasza ojczyzna- Polska". Następnie Pani Barbara Nowak- Małopolski Kurator Oświaty, zwróciła się do zebranych i podziękowała za tak liczny udział w konkursie biblijnym i zaangażowanie uczniów w sprawy wiary.
W uroczystości tej wzięła udział uczennica naszej szkoły z klasy 5a Barbara Malinowska, uzyskała 40 punktów na 40 możliwych do uzyskania w etapie wojewódzkim i otrzymała tytuł Laureata Biblijnego Konkursu Tematycznego "Z Dobrą Nowiną przez życie- Ewangelia według św. Jana" dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2022/2023.
Nagrodę i gratulacje otrzymała od metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego oraz Pani Barbary Nowak Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Życzymy wielu kolejnych sukcesów i działań w celu poszerzania wiedzy.
Dziękujemy rodzicom za współpracę.
Opiekę merytoryczną sprawowała pani Lucyna Mida. Gratulujemy osiągnięć.
WYCIECZKA KLASY PIĄTEJ A DO BARANOWA SANDOMIERSKIEGO I SANDOMIERZA
Ci, którzy Sandomierz i jego okolice kojarzyli dotąd tylko z ojcem Mateuszem, przekonali się podczas wycieczki, że to nie najważniejsza atrakcja tej ziemi. Sandomierz był jedną z najjaśniejszych pereł w koronie dawnej Rzeczpospolitej i nadal należy do najpiękniejszych polskich miast. Dowodem na to jest ilość cennych zabytków oraz fakt, że to niewielkie obecnie miasto jest stolicą diecezji.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od renesansowego zamku w Baranowie Sandomierskim. Oprócz pięknych salonów, korytarza uwieńczonego stiukami i witraży Mehoffera w kaplicy można tam też zobaczyć dwie niezwykłe kolekcje: cudeńka z ćmielowskiej porcelany oraz drewniane dzieła Jana Puka, przedstawiające dawne życie na wsi. Artysta ma już ponad 80 lat i nadal tworzy!
W samym Sandomierzu wędrowaliśmy najpierw jak hobbici - pod ziemią i pod niebem. Rozpoczęliśmy od labiryntu podziemnych korytarzy pod starym miastem, by wspiąć się potem na szczyt Bramy Opatowskiej i podziwiać panoramę całej okolicy z wijącą się wstążką Wisły i Górami Pieprzowymi w oddali. Pani przewodniczka piękną polszczyzną przybliżyła nam nie tylko historię, lecz i ciekawe legendy np. o Halinie, która dzięki swojemu poświęceniu uratowała miasto. Przeszliśmy później przez Ucho Igielne symbolizujące wąska drogę wiodącą do nieba oraz przez lessowy wąwóz św. Jacka Odrowąża, by znaleźć się w najcenniejszym zabytku miasta - pięknym romańskim kościele świętego Jakuba. Świątynia za trzy lata skończy, bagatela, 800 lat!!!
Wycieczkę zakończyliśmy, oglądając jeszcze raz panoramę starego miasta, tym razem z pokładu stateczku kursującego po Wiśle. Humory dopisywały, pogoda też, deszcz dogonił nas podczas rejsu, ale na szczęście mieliśmy wtedy dach nad głową. Tę ciekawą wycieczkę zorganizowało dla nas biuro podróży SZKOLTUR i jego sympatyczny przewodnik, wiozła nas sprawnie i bezpiecznie pani Ociepka, kierownikiem wyjazdu była pani Agnieszka Lelito, a w opiece nad grzecznymi jak zwykle uczniami :-) pomagała jej pani Agnieszka Kosecka.
44
Rodzina to mały świat stworzony przez miłość- Gminny Integracyjny Dzień Dziecka
4 czerwca 2023 roku na terenie Szkoły Podstawowej im.mjra.pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy we współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Fundacji Dzień Dziecka, odbył się Gminny Integracyjny Dzień Dziecka.
Rodzinne spotkanie rozpoczęło się powitaniem przez Dyrektora Szkoły Irenę Bastę zaproszonych gości, sponsorów i wszystkich zgromadzonych.
W niedzielne popołudnie szkolny plac zmienił się nie do poznania. Wszędzie pojawiły się kolorowe balony i stoiska pełne różnorakich produktów. Organizatorzy zaproponowali uczestnikom urozmaicony program i wiele atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Dzieci z poszczególnych grup wiekowych zaprezentowały swoje umiejętności. W programie występów pojawiły się piosenki, scenki teatralne, tańce w wykonaniu dzieci z klas 0-3 edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, przygotowane pod kierunkiem wychowawców.
Miłym akcentem był występ szkolnego zespołu wokalno-muzycznego „Stokrotki” wraz z solistkami. Przyjemnie było oglądać pokaz mody europejskiej. Uczniowie klas 0-VIII w przepięknych strojach prezentowali narodowe stroje danego kraju.
Specjalnie na tę okazję zostały przygotowane przez Radę Rodziców, Nauczycieli i Pracowników Szkoły liczne atrakcje. Naszym pociechom najbardziej przypadły do gustu: inteligentny tor przeszkód, miasteczko rowerowe, dmuchańce i ścianka fotograficzna. Powodzeniem cieszyło się: malowanie twarzy, warkoczyki i tatuaże. Uczestnicy festynu wraz z druhami OSP Tęgoborze mieli okazję pokonywać ekstremalny strażacki tor przeszkód oraz obejrzeć fascynujący pokaz lotniczy w wykonaniu zaprzyjaźnionego ze szkołą pana Marka Ziółkowskiego.
Na piknik przybyli nowosądeccy motocykliści, którzy pomagali zbierać fundusze dla poszkodowanego kolegi.
Tego dnia wolontariusze- absolwenci i uczniowie naszej szkoły należący do Fundacji Dzień Dziecka sprzedawali popcorn i watę cukrową.
Z kolei firma „Koral” obdarowała dzieci lodami, a soczkami i .balonami Bank Spółdzielczy Łososina Dolna. Centrum Kultury Łososina Dolna częstowała cukierkami.
W czasie festynu można było zakupić cegiełkę z przeznaczeniem na rehabilitację jednego z rodziców naszego ucznia. Posiadacze cegiełek brali udział w losowaniu nagród ufundowanych przez założycieli fundacji Dzień Dziecka i licznych sponsorów.
Jak piknik to i biesiada. Wszyscy mogliśmy się raczyć grillowaną kiełbaską, wspaniałym ciastem i napojami. Wielką atrakcją jak i nowością naszego pikniku była degustacja potraw kuchni europejskiej. Rodzice wraz z uczniami poszczególnych klas przygotowali stoiska w barwach danego kraju wraz z przepysznymi potrawami. Na Nich zawsze można liczyć- nie zawiodą.
Nad całością imprezy czuwali: Dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz przedstawiciele Centrum Kultury. Oprawa muzyczna należała do dj. Woytka i nauczycieli naszej szkoły. Festyn zakończył się późnym wieczorem w rodzinnej atmosferze. Rodzice ze swoimi dziećmi miło spędzili ten wspólny czas.
Na zakończenie pani Dyrektor Irena Basta serdecznie podziękowała sponsorom dzięki, którym odbyła się ta przepiękna impreza.
Słowa wdzięczności popłynęły też do nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i wszystkich obecnych.
371Zapraszamy do obejrzenia występów uczniów Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy
Wycieczka edukacyjno- turystyczna Nad Morze Bałtyckie
W dniach od 29 maja do 3 czerwca 2023 roku uczniowie naszej szkoły przebywali na wycieczce edukacyjno-turystycznej nad Morzem Bałtyckim. Wyjazd zorganizowany był wspólnie z uczniami z Michalczowej, była to wycieczka integracyjna między szkołami. Opiekunami podczas wyjazdu była Pani Irena Basta- Dyrektor Szkoły oraz Pani Maria Cebula. Mieszkaliśmy w Chłapowie. Podczas wycieczki zwiedziliśmy zamek w Malborku, latarnię w Rozewiu, Gdańsk, Westerplatte, w Gdyni ORP Błyskawica, Dar Pomorza. Zorganizowana była tez wycieczka do Helu, Władysławowa, COS w Cetniewie. Pływaliśmy kutrem Drakkar po morzu. Podczas pobytu organizowane były konkursy m.in. na najczystszy pokój, rzeźby z piasku na plaży, konkurs wiedzy o miejscowościach i zabytkach, które zwiedziliśmy. Wyżywienie było bardzo smaczne- dwudaniowe obiady oraz szwedzki stół z rozmaitymi potrawami. Oczywiście nie zabrakło plażowania, chociaż woda była zimna i wiał przejmujący wiatr. Z okazji Dnia Dziecka uczniowie otrzymali skromne upominki i życzenia. Również za udział w konkursach były nagrody rzeczowe. Wrażenia wszystkich uczestników są bardzo dobre, ogromnie podobał im się ten wyjazd, pisali, że zielona szkoła jest fajną kolonią, że jest to piękne przeżycie obfitujące w doświadczenia i wrażenia. Długo nie zapomnimy tego pobytu nad polskim morzem.
86
Zwiedzanie Wrocławia
W dniach 31.05-02.06.2023 uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce we Wrocławiu. W pierwszym dniu zwiedzili Panoramę Racławicką i Starówkę. W drugim dniu przewodnik oprowadzał grupę po Ostrowie Tumskim i Starówce. Widzieliśmy kościół św.Marcina, latarnię gazową, krasnale wrocławskie, katedrę Jana Chrzciciela, pomnik Jana Nepomucena i wiele innych obiektów, o których opowiadał przewodnik. Następnie odbył się spacer po ogrodach japońskich i oglądanie Fontanny Multimedialnej. W ostatnim dniu wycieczki odbył się paintball na Stadionie Olimpijskim i zwiedzanie wrocławskiego ZOO, a w tym Afrykarium.
124Wrocław to piękne miasto, w którym jest również wiele zieleni i rzek. Mogliśmy tutaj zaobserwować piękne zjawiska optyczne: odbicia światła, zjawisko cienia, a w szczególności piękne zjawisko rozszczepienia światła białego podczas pokazu Fontanny Multimedialnej przed Halą Stulecia. Zapraszamy do obejrzenia tego pokazu na poniższym filmiku.