Podczas wizyty gości z Ukrainy w dniach 21-27 lutego 2023r., uczniowie klasy 8b i 6 dokumentowali wspólnie spędzony czas, zabawy, śpiew, wycieczki, razem realizowane lekcje za pomocą sprzętu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości: aparat fotograficzny, sprzęt nagłaśniający.
Najnowsze
Aktualności
Przyjaźń polsko- ukraińska cz.3 „ Pantha Rej”
Dobiegł końca pobyt dziewcząt oraz ich opiekunek w naszej szkole i naszych rodzinach. Aby choć trochę pomóc im, w oderwaniu się od wojennej tragedii, staraliśmy się tak zaplanować czas, by uśmiech zagościł na ich twarzach- choć było to trudne, gdy na telefonach naszych przyjaciół odzywały się alarmy przeciwlotnicze, a w oczach pojawiały się łzy.
W czwartek 23 lutego w godzinach popołudniowych zaprosiliśmy gości z Ukrainy do „szkolnej strefy relaksu”. Były wspólny posiłek, śpiewy, tańce, gry, zabawy prowadzone przez Panie: Agnieszkę Bugajską, Joannę Chmielewską , Irenę Basta, Elżbietę Mrzygłód, Krystynę Gargula oraz młodzież klasy 8b i 6 z naszej szkoły. Nasze zaproszenie, przyjęły też panie, które wraz z dziećmi znalazły schronienie w domu Pani Anny Cebuli. Nie mogło zabraknąć również pizzy ufundowanej przez Panią Dyrektor.
18Piątek był dniem patriotycznych przeżyć. 24 lutego- w tym dniu przypadała I rocznica wybuchu wojny na Ukrainie. Zebraliśmy się więc wszyscy, na sali gimnastycznej by odśpiewać hymny Polski i Ukrainy. Uczennice klasy 8b, przygotowały prezentację multimedialną na temat Ukrainy, a Pani Dyrektor, krótko opowiedziała historię naszego kraju. Wieczorem nasi goście spędzili czas na pracach plastycznych w domu Pani Elżbiety Mrzygłód, wykonując przepiękne anioły, które zostały w szkole na pamiątkę naszego wspólnego spotkania oraz mile spędzonego czasu.
Sobota była bardzo interesującym dniem. Przed południem, zabraliśmy naszych gości do Nowego Sącza. Był spacer po sądeckim rynku, pamiątkowe zdjęcia no i oczywiście ….. zakupy w galerii. Po obiedzie, mimo wietrznej pogody poznawaliśmy walory krajobrazowe naszej miejscowości, a wieczorem, mimo iż dopiero luty, wspólnie spotkaliśmy się na grillu oraz wspólnych pogaduszkach u Państwa Gargulów. Na szczęście w domu było ciepło, a kiełbaska smakowała jak mało kiedy. 😊
A niedziela? Była Msza święta ( dla chętnych), rodzinne obiady, kawka u Państwa Bastów. Młodzież, w ramach spalania poobiednich kalorii, pojechała wraz z rodzinami, u których mieszkała, do parku trampolin w Nowym Sączu. Wieczorem, natomiast Pani Agnieszka Bugajska, zaprosiła wszystkich na wieczorek pożegnalny w stylu śródziemnomorskim.
5Nadszedł poniedziałek, a z nim czas pożegnania. Nie obeszło się bez łez. O godzinie 8.30 grupa odjechała do Krakowa, by jeszcze przed powrotem do swoich domów, zobaczyć to piękne królewskie miasto. Do Horoszewa dotarły następnego dnia około godziny 16. Podróż przebiegła szczęśliwie.
Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali i pomogli nam przygotować pobyt naszych zaprzyjaźnionych gości. Mamy nadzieję, że wkrótce znów się spotkamy.
"Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten kto daje" ( św. Jan Paweł II).
Caritas w Polsce pomaga ofiarom wojny w Ukrainie. Wspieramy ludzi, którzy pozostali w swoim kraju i wymagają wsparcia w produkty niezbędne do życia.
W naszej szkole w budynku C, w dniach 20- 23.02.2023r. włączyliśmy się w akcję charytatywną" Paczka dla Ukrainy". Uczniowie z klasy IIa, IIIb i Oddziałów Przedszkolnych przygotowali wraz z wychowawcami kilka paczek, które zawierały żywność oraz środki higieniczne. Radość z przygotowania była wielka i dzieci przynosiły bardzo chętnie. Każdy gest, nawet najdrobniejszy daje radość innym.
Dziękujemy rodzicom i dzieciom za DAR SERCA i wsparcie w tym działaniu.
Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas i Wolontariatu.
Akcja udokumentowana została zdjęciami zrobionymi za pomocą aparatu zakupionego w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Laboratoria Przyszłości na zajęciach EDB
Dnia 23 lutego w klasie ósmej odbyły się zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa. Tematem lekcji było ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Pozycję tę stosujemy w przypadku poszkodowanego, który oddycha i jest nieprzytomny. Uczniowie ćwiczyli i dokumentowali swoje działania aparatem fotograficznym #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości: z akcesoriami.
2
Przyjaźń polsko- ukraińska cz.2.
W dniach od 20 – 27.02.2023 gościliśmy w naszej szkole i domach grupę uczennic i dwie opiekunki z polskiej szkółki w Horoszowie na Ukrainie. 21 lutego grupa z Ukrainy i młodzież naszej szkoły pojechała na wycieczkę do Krynicy. Uczniowie koła fotograficznego wykonali pamiątkowy film ze zdjęć zrobionych aparatem fotograficznym pozyskanym dzięki #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości
Naszą przygodę z tym pięknym i zimowym kurortem rozpoczęliśmy od Góry Parkowej. Na jej szczyt -742m.n.p.m. wyjechaliśmy kolejką linową pochodzącą z roku 1937. Stamtąd oglądaliśmy przepiękną panoramę gór i parku zdrojowego. Następnie udaliśmy się do Pijalni Wód Mineralnych, gdzie każdy smakował lecznicze wody. W zimowej scenerii spacerowaliśmy po deptaku, zachwycając się willami i pensjonatami różnorodnej architektury. Krynica to miejsce, w którym przebywali wybitni i znani Polacy: Józef Piłsudzki, Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Jan Kiepura, Artur Grottger, Julian Tuwim, Nikifor Krynicki, Władysław Reymont. Krynica -Zdrój jest dużym ośrodkiem uzdrowiskowym i sanatoryjnym. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Muzeum Zabawek. Cóż to była za podróż w czasie. W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć Mac Donalda, śpiewu piosenek i radosnych rozmów. Ten dzień na długo pozostanie w naszych sercach.
Laboratoria Przyszłości na lekcjach chemii
Podczas lekcji chemii uczniowie klasy siódmej i zaprzyjaźnionej szkoły z Ukrainy - Horoszewo pod okiem pani Beaty Dudek przeprowadzili ćwiczenia z wykorzystaniem wirtualnego laboratorium chemicznego EMPIRIUSZ zakupionego z projektu #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości.
1
Laboratoria Przyszłości- zastosowanie drukarki 3D na lekcjach matematyki
Na zajęciach z matematyki uczniowie powtarzali własności sześcianu, obliczali pole powierzchni, objętość, sumę długości odcinków wykorzystując do tego odpowiednie pomiary wykonane na bryłach wydrukowanych przez drukarkę 3D zakupioną w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości. Lekcję udokumentował uczeń za pomocą aparatu fotograficznego zakupionego również w ramach realizowanego obecnie projektu.
Miłość nie tylko od święta - czyli walentynki w naszej szkole
A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając
Misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek.– Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam.
Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś
nigdy nie znika.Alan Alexander Milne – Kubuś Puchatek
14 luty - Dzień Świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy ię, aby dzień ten był wyjątkowy. Nie traktujemy go jedynie w kategoriach Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła i podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano obchody tego święta, zaczynając od przedstawienia krótkiego życiorysu Świętego Walentego. Tradycyjnie działała poczta walentynkowa i wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom wrzucali własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców. W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code - ubrania w kolorze czerwonym. Upamiętniając ten dzień można było zrobić sobie zdjęcie na specjalnie przygotowanej walentynkowej ściance.
4
Gminne mistrzostwa młodzieży w siatkówce
W dniu św. Walentego chłopcy z klas 7-8 wzięli udział w mistrzostwach gminy w piłce siatkowej organizowanych przez SP Rąbkowa. Nasi reprezentanci rozegrali cztery mecze, z czego dwa wygrali, a dwa niestety przegrali. Ostatecznie zajeliśmy dobre trzecie miejsce i wracamy z uśmiechem na twarzy do szkoły.
Skład:
1. Filipowski Krzysztof
2. Augustyn Stanisław
3. Kosecki Adam
4. Berdychowski Kamil
5. Michalak Patryk
6. Bodziony Szymon
7. Połomski Hubert
8. Gródek Hubert
9. Motak Paweł
10. Jurczak Jakub
5
Wielki Bal Charytatywny już za nami
„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć:
dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”
(Papież Franciszek).
W minioną sobotę, 11 lutego 2023 roku, odbyła się siódma już edycja Balu Dobrych Serc, zorganizowanego przez Szkolne Koło Wolontariatu, pod czujnym okiem Pani Dyrektor Ireny Basta ,Pani Agnieszki Rosiek przy współpracy z Panią Agnieszką Gródek. O dekorację sali zadbała Pani Elżbieta Mrzygłód i Pani Małgorzata Mółka. W tym roku Organizatorzy, dzięki uprzejmości Pana Piotra Litwińskiego, po raz kolejny zaprosili Gości do sali balowej Hotelu „Litwiński”. Ta charytatywna impreza połączyła po raz kolejny ludzi dobrych serc, bezinteresownych i chętnych do niesienia pomoc potrzebującym. Tańce, licytacje, loterie fantowe, pokazy, pyszne jedzenie oraz miła walentynkowa atmosfera - tak można podsumować minioną już imprezę. Jednak nie zabawa była tu najważniejsza, tylko zbiórka funduszy dla potrzebujących. W tym roku zebraną kwotę chcemy przeznaczyć na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych z naszego regionu, organizację pobytu grupy uczniów z polskiej szkółki z Horoszewa na Ukrainie, leczenie chorego na białaczkę ucznia ze Szkoły Podstawowej w Gródku nad Dunajcem, wsparcie finansowe grupy młodych ludzi z Kuby oraz pomoc finansową niezbędną na powrót do szkół dzieci na Bliskim Wschodzie w ramach projektu „Szkoła – Szkole”. Gościom czas umilał zespół Bajlando Band oraz DJ WOYTEK a także pokazy tańca nowoczesnego.
Od pierwszego balu wsparliśmy wiele dzieci. Daliśmy im miłość, nadzieję otrzymując w zamian uśmiech, wdzięczność.
Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność, darczyńcom za ofiarowane pieniądze, prezenty. Bez Was to wydarzenie nie mogłoby się odbyć.
PIOTR LITWIŃSKI
PIEKARNIA TĘGOBORZE
„MARKOWE SPECJAŁY”
„KORAL”
„WISNIOWSKI”
EUROCASCH
ZESPÓŁ BAJLANDOBAND
DJ.WOYTEK, DJ IWE
WÓJT GMINY ŁOSOSINA DOLNA
IRENA I STANISŁAW BASTA
AGNIESZKA I DARIUSZ BUGAJSCY
JOANNA I ŁUKASZ CHMIELEWSCY
DYREKTOR MORD MAREK PŁAWIAK
IRENA PŁAWIAK
IMMART MATEUSZ PŁAWECKI
WÓJT GMINY CHEŁMIEC
FIRMA „MUNIAK” WARSZAWA
KWIATPOL KAROL MAŁEK
„FUX” AGATA I WIESAW ŻELAZKO
PRACOWNIA FLORYSTYCZNA „KWIATOWE FANTAZJE” AGNIESZKA WÓJCIK
„KARTON PLUS” URSZULA I JACEK ŻELAZKO
KRYSTYNA I WACŁAW BURNAGIEL
„ZELSAD”
DANUTA I MAREK POŁOMSCY
„GUMBUT” EDWARD ZELEK
AGNIESZKA I WOJCIECH GRÓDEK
SHU JAROSZ
„YOSSI”
„ERBET”
SHP ROLNIK
MARCIN KRZYŻAK
BEN-ZIN WIESŁAW BASTA
MARIA I BOLESŁAW OLEKSY
„ALICJA” SALON FRYZJERSKI
RADA RODZICÓW PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W TEGOBORZY
MAŁGORZATA JAŚKIEWICZ PRZEWODNICZĄCA RADY RODZICÓW
PRACOWNIA KRAWIECKA ANNA NOWOGÓRSKA
ALICJA I MAREK OLEKSY
MARIA I JÓZEF CEBULA
AGATA I LUCJAN PRUSAK
ELŻBIETA I EDWARD OLEKSY
WOJCIECH KOSECKI
KRZYSZTOF GOLONKA
KINGA STASZAK ZAJĄC
JOANNA STRÓŻAK
AGNIESZKA ROSIEK
„APIS” GABINET WETERYNARYJNY
PRACOWNICY STOŁÓWKI SZKOLNEJ
LASH STUDIO KINGA SADOWY
EWA TEKIELA
EWELINA WILCZKIEWICZ
DOROTA KURZYDŁO
„PROGRESS” SALON FRYZJERSKI
„URODOWE PSOTY” GABRIELA PRUSAK
ALICJA KMIECIK
PRACOWNIA KRAWIECKA ANNA SROMEK
MONIKA BEDNAREK
„DANA” SKLEP ODZIEŻOWY
KRYSTYNA I PRZEMYSŁAW GARGULA
AGNIESZKA I TOMASZ KOSECCY
MONIKA I PAWEŁ POTOCZEK
FIRMA „ERIZED”
CUKIERNIA Z „ROMERA”
KINGA I ARTUR BORUTA
CENTRUM KULTURY I PROMOCJI GMINY ŁOSOSINA DOLNA
SALON FRYZJERSKI MARTA RESPEKTA
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wyjątkowego wydarzenia.
24
Laboratoria Przyszłości
23 stycznia 2023r. odbyła się lekcja języka niemieckiego z wykorzystaniem tablicy interaktywnej w sali wyposażonej dzięki programowi #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości. Tablicę wykorzystano do utrwalenia konstrukcji czasu przeszłego Perfekt poprzez ćwiczenia interaktywne. Podczas lekcji wykonano zdjęcia z użyciem aparatu fotograficznego z projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości
1
Laboratoria Przyszłości
W dniu 18.01 na zajęciach kreatywnych uczniowie klasy 6a odegrali w języku angielskim i nagrali z wykorzystaniem sprzętu z projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości scenkę pt. „W restauracji”.
Uczniowie ćwiczyli również poprawne czytanie z użyciem mikrofonu.
Laboratoria Przyszłości
Grupa uczniów z klasy V rozpoczęła na zajęciach kreatywnych przygodę z platformą programistyczną Arduino. Były to pierwsze zajęcia wprowadzające do elektroniki. Młodzież pod kierunkiem nauczyciela - zainstalowała wymagane oprogramowanie i uruchomiła pierwsze szkice. Na kolejnych zajęciach prowadzonych w ramach #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości - uczniowie będą tworzyć kolejne projekty i poznawać wykorzystane w nich komponenty.
Laboratoria Przyszłości
Na zajęciach z matematyki obliczane były pola powierzchni i objętość brył wydrukowanych przez drukarkę 3D zakupioną w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości. Lekcję udokumentował uczeń za pomocą aparatu fotograficznego zakupionego w ramach realizowanego obecnie projektu.
Warsztaty Leonarda da Vinci- Laboratoria przyszłości.
Zajęcia warsztatowe zostały udokumentowane przy pomocy aparatu fotograficznego zakupionego w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
27 stycznia 2023 w naszej szkole dla uczniów klas IV-VIII odbyły się warsztaty fizyczne. Prowadził je Pan Paweł Kozerski. Uczniowie najpierw zapoznawali się z zasadami działania kilkunastu urządzeń i konstrukcji fizycznych, w tym zaprojektowanych przez Leonarda da Vinci, a następnie sami mogli sprawdzić doświadczalnie, jak działają. Budowali więc makietę mostu, tworzyli konstrukcje łukowe, wypróbowywali maszynę do segregowania towaru, wytwarzali prąd elektryczny z wykorzystaniem zmian temperatury, poruszali makietą dźwigu wykorzystującego siłę wody. Zastosowane przez prowadzącego metody aktywizujące oraz wskazywanie zastosowania fizyki w codziennych sytuacjach życiowych sprawiły, że zajęcia były dla uczniów atrakcyjne, a uczestnictwo w nich ciekawym doświadczeniem edukacyjnym.
35
Laboratoria Przyszłości na języku polskim
Na lekcji języka polskiego w klasie szóstej zorganizowano konferencję prasową z pisarzem, autorem lektury „Hobbit” J.R.R. Tolkienem. W rolę Tolkiena oraz dziennikarzy wcielili się uczniowie. Do przeprowadzenia konferencji prasowej wykorzystano sprzęt zakupiony z projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Laboratoria Przyszłości na języku angielskim.
Klasa VIII B wykorzystała sprzęt z projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości podczas lekcji języka angielskiego. Korzystając z mikrofonu, uczniowie ćwiczyli czytanie i mówienie dialogów pt. "Biuro rzeczy znalezionych" oraz "Którędy na dworzec?" Następnie udokumentowali swoją pracę za pomocą zdjęć i nagrań wideo.
Laboratoria Przyszłości na lekcjach chemii.
Klasy ósme na lekcjach chemii wykonywały ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości: Empirusz, kamera, aparat fotograficzny w celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości z działu: „Sole”.
6
Spotkanie z Podróżnikiem- Turcja
Dnia 25 stycznia gościliśmy podróżnika, który opowiadał nam o Turcji i jej cudownych miejscach. w pokazie brali udział uczniowie klas od 1 do 8. Wszyscy byli zasłuchani w opowieści i mądrze odpowiadali na zadane pytania – zebrali dzięki temu niemałą ilość żelków 😊.
Zwiedziliśmy wspólnie Troję, Efez, Stambuł, Pamukkalę, Patara Beach, Antalyę, Jaskinię Dim, Gaziantep, wygasły wulkan Dagi w Kapadocji, domy, kościoły i hotele w wulkanicznych tufach, Derinkuyu – podziemne miasto, obejrzeliśmy wirujących Derwiszy oraz spojrzeliśmy z wysokości balonu na wspaniałą Kapadocję.
10To była niezapomniana podróż do europejsko – azjatyckiego kraju nad Morzem Czarnym ze stolicą w Ankarze.