Najnowsze
Aktualności
Bal karnawałowy
W czwartek 3 lutego odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy. Dzieciaki z dumą prezentowały swoje bajeczne i pomysłowe stroje. Wszyscy świetnie się bawili w swoich klasach, a uśmiech nie znikał z ich twarzy.
Dziękujemy Rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie poczęstunku.
Było pysznie, wesoło i kolorowo.
Klasa 0 A
6Klasa 0 B
Klasa 1A
Klasa 1B
Klasa 2A
1Klasa 2B
2Klasa 3A
10Klasa 3A i 3B
18
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU
Wolontariusze oraz opiekunowie SKW zorganizowali i przeprowadzili w pierwszym półroczu roku szkolnego 2021/22 następujące działania:
- Zbiórka zakrętek dla Maji Górowskiej - uczennicy z niepełnosprawnością ruchową z klasy 0
- kwesta dla dzieci chorych na nowotwory ze szpitala w Prokocimiu - zakupiono gry, kolorowanki, artykuły papiernicze i piśmiennicze
- Bal Dobrych Serc - zabawa andrzejkowa w hotelu "Litwiński", z której dochód przeznaczony jest na pomoc rzeczową i finansową dzieciom niepełnosprawnym ze szkoły i okolicy
- Paczuszka dla Maluszka - akcja pomocy dla Domu Samotnej Matki w Tarnowie - zbierano kosmetyki, środki higieny osobistej
- zbiórka kocy i pościeli dla Schroniska dla Psów w Wielogłowach
- uczestnictwo w akcji "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia" pod patronatem kuratorium
- sprzedaż drewnianych aniołków - dochód przeznaczony dla Domu Dziecka w Żmiącej
Opiekunami akcji były Panie: Agnieszka Rosiek, Marzena Tomasiak, Anna Cebula
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wspierają działalność Szkolnego Koła Wolontariatu.
XXV Jubileuszowe Spotkanie z Kolędą
Panie Jezu chcę zaśpiewać Ci kolędę
Swoim śpiewem zawsze Ciebie wielbić chcę.
Przyjmij Jezu mój śpiew, serce moje weź,
by nie było smutno Ci, na świecie tym…Dnia 13 stycznia 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łososinie Dolnej odbyło się XXV Jubileuszowe Spotkanie z Kolędą, uczestnikami którego byli uczniowie szkół z terenu gminy Łososina Dolna. Miało ono charakter konkursu i odbywało się w kategoriach zespołów wokalno-instrumentalnych i grup kolędniczych. W tym roku konkurs odbył się online. Łącznie w spotkaniu wzięło udział 110 uczniów występujących w 14 zespołach.
Naszą szkołę reprezentowały dwie grupy wokalno-instrumentalne. Młodsza grupa „Wesołe nutki” ( Gargula Alicja, Kańka Dominika, Małek Amelia, Nowak Alicja, Rokosz Joanna, Sołtys Julia, Sromek Helena, Szkarłat Wiktoria, Szkarłat Zofia, Tokarczyk Lena) wykonała pastorałki: „Przybyli z nieba” oraz „Tylko jedna taka noc”. Zespół „Stokrotki” reprezentowany przez Augustyn Olgę, Długopolską Aleksandrę, Gargula Julię, Gawlak Katarzynę, Gawlik Aleksandrę, Gołąb Dominikę, Jarzębak Karolinę, Krzyżak Amelię, Mróz Gabrielę, Wiktorię Śmietana zaśpiewał pastorałki „Kolęda dla Jezusa” oraz „Zaśpiewaj mu kolędę”.
Oba zespoły zdobyły I miejsce. Gratulujemy!!!
Serdecznie dziękuję Dyrekcji i pracownikom Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna oraz Stanisławowi Mrzygłód, Szymonowi Próchnickiemu i Jakubowi Mrzygłód za pomoc w realizacji nagrania.
Elżbieta Mrzygłód
Zapraszamy do obejrzenia występu.
https://drive.google.com/drive/folders/1jImk0qNviCfrVzp7bV1QfSiAoxs68xNU?usp=sharing
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. mjra pil. J. Iszkowskiego w Tęgoborzy przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości, który jest inicjatywą edukacyjną finansowaną z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i realizującą jeden z postulatów „Polskiego Ładu”. Odpowiedzialne za nią jest Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ramach projektu szkoła otrzyma środki finansowe na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji takich jak: współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy obycie z nowymi technologiami. Podjęta inicjatywa ma na celu unowocześnić szkołę tak, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe dla uczniów. Lekcje także mają pomagać im odkrywaniu talentów.
Laboratoria Przyszłości zakładają wsparcie wszystkich szkół podstawowych w wykształceniu kompetencji przyszłości z tzw. STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). Dzięki opisywanemu programowi rządowemu, organ prowadzący szkołę zostanie uposażony przez państwo o wsparcie finansowe, za sprawą którego, nasi uczniowie będą mogli pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności poprzez eksperymentowanie. Śródki przekazane będą jeszcze w tym roku na zaopatrzenie w nowoczesne narzędzia.
Nasza szkoła już realizuje przeznaczone środki. Zakupimy pakiet podstawowy w skład którego wchodzi mi.in. drukarka 3D z potrzebnymi elementami, aparat fotograficzny, lutownica, sprzęt nagłaśniający, wirtualne Laboratorium chemiczne- Empiriusz, Lego spike Robot Edukacyjny kl. I-III.
Opr. Dyrektor Szkoły- Irena Basta
Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku
Szanowni Rodzice!
W Małym Świętym Dziecku
Bóg daje nam zbawienie.
Niech Gwiazda Betlejemska
zwiastuje nam w sercu na nowo tę
Dobrą Nowinę, niech się rozraduje serce
i uwierzy Jezusowi,
niech się umocni nadzieją na cały 2022 Rok.
życzą :
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
oraz Pracownicy Obsługi
Szkoły Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego
w Tęgoborzy
Ubierz choinkę na Święta
Uczniowie naszej szkoły, za pośrednictwem SU, wzięli udział w akcji świątecznej pod nazwą Ubierz choinkę na Święta, zainicjowanej przez SU z Łososiny Dolnej. Przez kilkanaście dni w okresie przedświątecznym dzieci wykonywały ozdoby choinkowe, które później ozdobiły drzewko rosnące przed Urzędem Gminy w Łososinie Dolnej. Celem akcji było ustrojenie przez wszystkie szkoły naszej gminy, drzewek znajdujących się przed wybranymi instytucjami w Łososinie Dolnej. Celem akcji była promocja szkół oraz pomysłowości i zdolności artystycznych ich uczniów.
KINOTERAPIA (15.12.2021r)
Kolejny wyjazd do kina i kolejny, tym razem już ostatni film, który młodzież klas VII i VIII obejrzała w ramach realizowanego przez szkołę programu edukacji profilaktyczno – filmowej Kinoterapia.
Tym razem uczniowie zobaczyli ,, Kickbokserkę” Johana Timmersa. Film przedstawia historię życia 12-letniej dziewczyny, która musi poradzić sobie z agresją i brakiem samokontroli- efektem ubocznym rozwodu rodziców. Po seansie młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Panią Jolantą Piesiewicz Miłek - psychologiem i terapeutą oraz filmoznawcą Karolem Szafrańcem. Temat poruszany w czasie dyskusji dotyczył emocji, umiejętności nazywania i zrozumienia ich. .
Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas oraz pedagog szkolny.
SZKOLNE KOŁO CARITAS
Uczniowie z klas 8a, 8b i 7b ze Szkolnego Koła Caritas włączyli się w następujące działania:
- 5 grudnia 2021r. zorganizowano przy kosciele parafialnym zbiórkę na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
- 12 grudnia 2021r. rozprowadzano świece " Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom".
Dziękujemy wszystkim za włączenie się w pomoc potrzebującym. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i ofiarności możemy krzewić dobro i pośredniczyć w dzieleniu się nie tylko rzeczami materialnymi, ale przede wszystkim sercem
Opiekunowie: ks. Stanisław Stręk, mgr Lucyna Mida, mgr Kinga Pawłowska.
Paczuszka dla maluszka
Samorząd Szkolny i Szkolna Kasa Oszczędności, pod kierunkiem pani Anny Cebuli, Renaty Załubskiej i Agnieszki Rosiek, przystąpiły do akcji „Paczuszka dla Maluszka”. Jest to charytatywna akcja, która odbywa się już po raz ósmy. Jej inicjator – Fundacja Małych Stópek – zbiera pieluchy oraz artykuły chemii kosmetycznej dla dzieci. Wszystkie paczki otrzymane od darczyńców w okolicach Świąt Bożego Narodzenia przekazywane są do ośrodków pomocowych bądź matek, które spodziewają się dziecka lub już urodziły maleństwo. Zebrane przez nas upominki trafią do Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Posługują tam Siostry Urszulanki, które obecnie pomagają 15 mamom i 45 dzieciom.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję! Pamiętajmy…DOBRO POWRACA!
Kurs pierwszej pomocy
9 grudnia uczniowie ósmych klas uczestniczyli w pokazie pierwszej pomocy. Były również ćwiczenia praktyczne.
Wycieczka do Krakowa uczniów klasy piątej i szóstej.
W dniu Świętego Mikołaja uczniowie udali się na wycieczkę do Krakowa. Główne punkty programu to: Rynek, Sukiennice, Droga Królewska, Kościół Mariacki, Zwiedzanie Wawelu: Katedry, Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich. Uczniowie byli również w Muzeum Archeologicznym, gdzie uczestniczyli w warsztatach pt: "Starożytny Egipt — kraina mumii. Zajęcia poświęcone były problematyce mumifikacji. W czasie zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu” prowadzący opowiadał uczestnikom, dlaczego starożytni Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych; opisywał, jak rozwijał się i przebiegał proces tworzenia mumii; wyjaśniał, dlaczego starożytni Egipcjanie mumifikowali także zwierzęta. W części praktycznej uczestnicy wykonali mumię i sarkofag, odtwarzając proces balsamowania stosowany w starożytnym Egipcie. Po wypełnieniu wszystkich punktów programu pod opieką przewodnika uczniowie udali się do autokaru i szczęśliwie wrócili do domu.
16
Gminne zawody w tenisie stołowym
3.12.21 Odbył się turniej w tenisie stołowym organizowany przez naszą szkołę. Zawody były rozgrywane w trybie drużynowym dla młożieży i indywiudlanie dla dzieci. Do turnieju przystąpiły dzieci z naszej szkoły, SP Michalczowa, SP Rojówka, SP Żbikowice i SP Witowice Dolne. Uczniowie dzielnie rywalizowali szanując zasady gry oraz zawodników z przeciwnych reprezentacji. Nasza szkoła zajęła 1 miejsce drużynowo wśród dziewcząt oraz 4 miejsce wśród chłopców. Indywidualnie licząc chłopców i dziewczęta zajeliśmy 7 znaczących lokat, które umożliwiają wyjazd na zawody międzygminne. Najlepiej spisał się Błażej Witowski zajmując 2 miejsce. Dziękujemy za obecnosć i wspaniałe współzawodnictwo.
20
KinoSzkoła - "Szczęściara"
2 grudnia uczniowie klas IV-VI brali udział w projekcie KinoSzkoła. Tym razem obejrzeli w kinie Sokół film pt. "Szczęściara". Niezwykle pogodna i nieoczywistahistoria rudowłosej dziewczynki,która wbrew wszelkim oczekiwaniomnie załamuje się po stracie siostryi niezłomnie dąży do tego, abyprzywrócić radość życia swymogarniętym żałobą i konfliktamirodzicom.Candice to uporządkowana, bardzo elokwentna i skrupulatna dwunastolatka, któraniejednokrotnie musi się mierzyć z nieprzychylnością swoich rówieśników oraz poczuciemwyobcowania. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności dziewczynka nie tracioptymizmu, tryska energią i z rozbrajającą obojętnością podchodzi do wszelkichagresywnych zaczepek. Jej postawa jest tym bardziej imponująca, im więcej dowiadujemysię o historii rodziny Candice. Dziewczynka dzięki dwóm wydarzeniom – zadaniudomowemu „Moje życie jest alfabetem” i pojawieniu się w jej życiu niepospolitego chłopcaDouglasa – postanawia pomóc swoim rodzicom rozprawić się z prześladującą ichprzeszłością i przywrócić uśmiech na ich twarzach.
Poznaj Polskę
W ramach przedsięwzięcia edukacyjnego „Poznaj Polskę” liczne szkoły (w tym również i nasza) otrzymały środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu „Polski Ład”. Projekt „Poznaj Polskę” ma na celu poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma również uatrakcyjni proces nauczania: nauka w unikalnym środowisku edukacyjnym, poszukiwanie śladów historii, eksperymentowanie w centrach nauki. Będzie to też promocja nowoczesnej edukacji patriotycznej.
W naszej szkole z projektu skorzystali uczniowie klas III-VI.
Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie dwóch wycieczek do miejsc, które każdy Polak powinien odwiedzić, by lepiej poznać historię i piękno swojej ojczyzny. To właśnie te miejsca stały się w tym roku celem wycieczki naszych uczniów.
Pierwsza wycieczka odbyła się 24 listopada zorganizowana dla klas czwartych. Program obejmował zwiedzanie:
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
Jest to jedyne i wyjątkowo położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej muzeum. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się XIX wieczne kopanki, w których można zobaczyć naturalną ropę naftową czyli czarne złoto. Spacerując alejkami ukazują się unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można przenieść się w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. A to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.
3Po zwiedzaniu tegoż muzeum, które jest świadectwem znakomitej przeszłości polskiego przemysłu naftowego i rodzimego wkładu w rozwój cywilizacji zachodniej wyruszyliśmy do huty szkła artystycznego w Rymanowie.
Huta Szkła Artystycznego "Sabina" w Rymanowie to miejsce niezwykle ciekawe i wyjątkowe. O tym, że na Podkarpaciu żywe i bogate są tradycje związane z wyrobem szkła wie niemal każdy. Unikatowe dzieła stworzone w szkle prezentowane są w galeriach na całym świecie i zdobią mieszkania nie tylko Polaków. Wśród nich odnajdziemy figurki zwierząt, świeczniki, wazony, patery i inne elementy dekoracyjne. To tutaj zapoznaliśmy się z technologią wytwarzania szkła i z bogatym wzornictwem. Uczestniczyliśmy w pokazie hutniczym, zwiedziliśmy wystawę z unikatowymi wyrobami artystycznymi, dokonaliśmy pamiątkowych zakupów.
Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy w kierunku Komańczy.
Miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy w Bieszczadach.
W niewielkiej miejscowości w powiecie sanockim, kryje się wiele perełek. Jedną z nich niewątpliwie jest klasztor Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. To właśnie tutaj, w przyklasztornym pokoju znajdującym się na pierwszym piętrze, był w latach 1955-1956 więziony prymas tysiąclecia, ksiądz Stefan Wyszyński. W izbie pamięci można było obejrzeć liczne pamiątki po Prymasie Tysiąclecia. Są m.in. stolik, wiklinowy fotel, szafka nocna, lampa naftowa oraz używane przez niego szaty liturgiczne, ornat, sutanna, biret i piuska kardynalska. Jest też kostur podróżny; nieodłączny towarzysz jego wędrówek po okolicznych lasach. W trakcie rocznego internowania w Komańczy prymas napisał teksty Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu, dokończył "List do kapłanów" oraz zredagował "Zapiski więzienne". W sumie napisał tam ok. trzy tys. stron maszynopisu. W izbie pamięci przypominają o tym m.in. kałamarz, pióro, bibularz oraz maszyna do pisania, na której nazaretanka s. Stanisława Niemeczek przypisywała jego rękopisy.
Dnia 1 grudnia klasy III wyruszyły do królewskiego miasta Krakowa. Pierwszym punktem naszego programu było Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddział Nowa Huta. Na początku uczniowie zapoznali się z historią miejsca.
Muzeum Nowej Huty mieści się w zabytkowym budynku dawnego kina Światowid. W swojej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej łączy ideę muzeum lokalnego, koncentrującego się na Nowej Hucie i muzeum opowiadającego o doświadczeniu zimnej wojny oraz socjalizmu. Przestrzeń wystawiennicza oddziału obejmuje dawną salę kinową, gdzie prezentowane są wystawy czasowe oraz podziemia budynku wraz z przestrzenią schronu przeciwlotniczego, w których została przygotowana wystawa „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.
W obecnym kształcie oddział funkcjonuje od 1 marca 2019 r. Powstał w wyniku połączenia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum PRL-u (którego siedzibą był budynek Światowida). Po obejrzeniu i wysłuchaniu historii schronu przeciwlotniczego uczniowie uczestniczyli w warsztatach twórczych „W malowanej skrzyni”, których celem było przybliżenie dzieciom zarówno dziejów wsi, na terenie której powstała obecna dzielnica Nowa Huta, jak i zaznajomienie ich z charakterystyczna dla tych obszarów kulturą ludową. Ponadto uczniowie mogli się wykazać swoją kreatywnością i zdolnościami artystycznymi ozdabiając „Skrzynię posagową”.Następnie urządziliśmy sobie spacer po historycznym centrum miasta, podczas którego podziwialiśmy Wzgórze Wawel z Zamkiem Królewskim poznając jego historię.
Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji, powodowały, iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych, oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd, i wyposażenie wnętrz. Zamek jest dwupiętrową budowlą z trzema skrzydłami (z pomieszczeniami) oraz jednym parawanowym (od południa). Jego szata zewnętrzna jak i wnętrza mają charakter renesansowy, barokowy, a także częściowo klasycystyczny. Posiada dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramę wjazdową i pięć wież mieszkalnych z 71 salami wystawowymi.
Oczywiście nie mogło zabraknąć spotkania „twarzą w twarz” z groźnym smokiem, o którym legendę wszyscy doskonale znają. Spacerując dalej, podziwialiśmy również Rynek z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami, Bramę Floriańską, Barbakan oraz Collegium Maius, dzielnicę uniwersytecką i Ogród Profesorów.
Kościół Mariacki, a tak właściwie Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najważniejszych i najwspanialszych obiektów znajdujących się na krakowskim Rynku Głównym. Według Jana Długosza historia budowli rozpoczęła się już na początku XIII wieku. Kościół Mariacki został zbudowany na fundamentach kościoła romańskiego, który stał w tym miejscu wcześniej. Nad krakowskim rynkiem górują dwie wieże, które nie są jednakowej wysokości. Wyższa, 82 metrowa zwana jest Hejnalicą. Wieżę tę pokrywa gotycki hełm, a dzwon znajdujący się na wieży pochodzi już z 1530 roku! Co ciekawe, to właśnie z tej wieży co godzinę wygrywany jest Hejnał Mariacki – symbol Krakowa. Wieża niższa jest dzwonnicą kościelną, choć zamontowany na niej dzwon nie jest używany. Wieża ma 69 metrów wysokości, a na jej czubku możecie zauważyć późnorenesansowy hełm wykonany pod koniec XVI wieku. Z wieżami kościoła związana jest legenda o budowie prowadzonej przez dwóch braci, zakończonej zabójstwem jednego z nich.
Wizytówka miasta, perła renesansowej architektury, najstarsze krakowskie „centrum handlowe” – Sukiennice - są jednym z najważniejszych obiektów historycznych w Krakowie. Sukiennice były jedną z najważniejszych instytucji miasta – tu bowiem koncentrował się handel. Pierwsze Sukiennice, które powstały w XIII wieku, gdy Krakowowi nadano prawa miejskie, były dwoma rzędami kamiennych kramów, tworzącymi uliczkę na środku Rynku. Oba jej końce zamykano na noc kratą, by trzymać złodziei z daleka. Murowane, zadaszone Sukiennice powstały w XIV wieku – ich ślady w postaci ostrołukowych arkad po bokach są widoczne do dziś. Handel w Sukiennicach był istotnym źródłem dochodów miasta – zgodnie z królewskim przywilejem przyjezdni kupcy sukienni mogli sprzedawać swój towar tylko w tym miejscu.
Brama Floriańska - jej nazwa pochodzi od pobliskiego kościoła św. Floriana. Była główną spośród siedmiu bram wiodących do miasta, usytuowanych w linii murów obronnych. Bramę tą zwano także Porta Gloriae, czyli Bramą Chwały. Otwierała Drogę Królewską (Via Regia). Przez nią do miasta wkraczali królowie po zwycięskich bitwach, dyplomaci, znane osobistości odwiedzające Kraków. Tędy prowadziła trasa pochodów koronacyjnych i pogrzebowych monarchów i ich rodzin.
Powstała z kamienia ok. 1300 roku, a ceglaną kondygnację z machikułami (strzelniczym gankiem), wspartymi na kamiennych konsolach, dodano w XV wieku. Licząca 34,5 m wysokości brama Floriańska, jest dziś pięknym akcentem perspektywy ul. Floriańskiej i Drogi Królewskiej. Aż trudno sobie wyobrazić, że w latach 1901-1953 przejeżdżał pod nią wąskotorowy tramwaj.Barbakan, to jeden z symboli Krakowa. Ta niezwykła budowla, która strzeże historyczne wejście do miasta, przyciąga każdego dnia rzesze turystów. Powstał w samym końcu wieku XV i był najmocniejszym elementem rozbudowywanych przez wieki fortyfikacji miasta Krakowa. Kamień węgielny pod jego budowę położył sam król polski Jan Olbracht. Budowa spowodowana zagrożeniem państwa polskiego ze strony Wołochów, Tatarów i Turków. Od 1566 roku zadaniem Barbakanu stała się obrona dostępu do Arsenału Miejskiego. Ciekawostka:
Feliks Radwański w obronie Barbakanu i Bramy Floriańskiej przed wyburzeniem użył m.in. argumentacji, iż „do pozbawionego fortyfikacji centrum miasta wtargną silne wiatry północne narażając mieszkańców na częste fluksje, reumatyzmy, a może i paraliże”.
Inicjatorem i fundatorem pierwszej szkoły wyższej o charakterze uniwersytetu, zwanej Studium Generale, był król Kazimierz III Wielki. Stolica i kraj potrzebowały wykształconych, praworządnych, lojalnych wobec tronu urzędników. Ponieważ na założenie szkoły wyższej zgody mógł udzielić tylko papież lub cesarz, król wyprawił poselstwo do Awinionu. Papież udzielił zgody ale okroił polskie ambicje do trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i najbardziej państwu i dynastii potrzebnego – prawa. W zachowanym do dziś gotyckim gmachu Collegium Maius mieszkali magistrowie i doktorzy (czyli ówcześni profesorowie). Mieściła się tu również libraria uniwersytecka, czyli popularna Jagiellonka, a w lektoriach na parterze odbywały się wykłady.
Na dziedzińcu Collegium Maius znajduje się piękna studnia. Z kolei na pierwsze piętro prowadzą dwie pary schodów: większe i mniejsze. Te większe to profesorskie. Na południowej ścianie na pierwszym piętrze można oglądać Porta Auera czyli ozdobne wejście do dawnej biblioteki. Na Uniwersytecie Jagiellońskim Karol Wojtyła – dziś św. Jan Paweł II – studiował najpierw polonistykę, a następnie teologię. Tutaj w 1949 roku obronił pracę doktorską o doktrynie wiary w pismach św. Jana od Krzyża. W czasach studenckich był wiceprezesem towarzystwa „Bratnia Pomoc”, a po ukończeniu studiów prowadził wykłady na Wydziale Teologicznym UJ.
Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Obwarzanka, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tym smacznym wypieku, nauczyliśmy się odróżniać precla od obwarzanka, a co najważniejsze spróbowaliśmy swoich sił w roli piekarza, robiąc i wypiekając własnego obwarzanka, a tym samym otrzymując dyplom Czeladnika Obwarzankowego.
Żywe Muzeum Obwarzanka, to nie muzeum, które się z zwiedza. Tu przychodzi się po niepowtarzalne przeżycie. Poznaje się obwarzanka – to niepozorne kółko z ciasta, które jest związane z Krakowem od ponad 600 lat. Kochają go Krakusi i turyści, gościł na stołach dworu królewskiego na Wawelu, a powiadają że zajadał się nim sam smok wawelski!
Wszystkie założone punkty programu wycieczek zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu. Pragniemy dodać, iż wyjazdy te nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki, dzięki któremu przeżyliśmy przygody, które zapamiętamy na całe życie! Wszyscy uczniowie i organizatorzy serdecznie dziękują.
Projekt „Poznaj Polskę” został dofinansowany w kwocie 8372.00, a całkowita wartość zadania wyniosła 10465.00
30- lecie nadania imienia szkole
„ Aby czas nie zatarł śladów … ”
20 listopada 2021 na stałe zapisał się na kartach historii naszej szkoły. Tego właśnie dnia odbyła się gala poświęcona pięknemu jubileuszowi 30-lecia nadania imienia naszej szkole połączona z koncertem Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.00 Mszą Świętą w kościele Parafialnym w Tęgoborzy, którą odprawił i homilię okolicznościową wygłosił ks. Proboszcz Stanisław Berdzik.
Po Mszy Św. i uroczystym przemarszu przy dźwiękach orkiestry OSP z Tęgoborzy uczestnicy zgromadzili się w sali gimnastycznej szkoły, gdzie odbyła się dalsza część świętowania. Tutaj, nad zebranymi górowała piękna dekoracja, która współgrała z tematyką recytowanych wierszy.
Na początku panie prowadzące Jubileusz podały z kart kroniki szkolnej okoliczności nadania imienia naszej szkole. Minutą ciszy uczczono pamięć tych nauczycieli, których już nie ma wśród nas, a którzy przyczynili się do tego, że nasza szkoła nosi dziś imię majora pilota Jerzego Iszkowskiego i wychowywali, kształcili wiele pokoleń młodych ludzi. Wspomniano także o wszystkich „Bohaterach tamtych dni”, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Irena Basta. Serdecznie powitała zaproszonych gości: wójta Gminy Łososina Dolna- Andrzeja Romanka, pana Jerzego Schneidera- przewodniczącego Rady Gminy, panią Grażynę Prusak - Burdacką- starszego wizytatora Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, Księdza Proboszcza Stanisława Berdzika i wszystkich zebranych. W chwili ciszy i zadumy dyrektor szkoły odczytała List_od_p._Waclawa_Iszkowskoiego.pdf, który w imieniu swoim i całej Rodziny podziękował za lata pamięci o Jerzym Iszkowskim.
W dalszej części głos zabrał wójt Gminy Łososina Dolna- Andrzej Romanek. W swoim wystąpieniu podkreślił, że patron to bardzo ważna postać w życiu szkoły, wokół której buduje się tradycje, wprowadza uczniów w świat wartości.
Istotnym elementem uroczystości było wystąpienie dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pana Tomasza Koseckiego i podarowanie szkole obrazu przedstawiającego samolot, którym mjr pil. Iszkowski wykonał pierwszy lot bojowy.
Uczestnicy tego wzniosłego wydarzenia z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem wysłuchali montażu słowno-muzycznego „… aby czas nie zatarł śladów …” poświęconego osobie Patrona. Piękna recytacja była przeplatana piosenkami w wykonaniu chóru szkolnego.
Na zakończenie akademii uczniowie w postawie stojącej wykonali utwór pt. „Piosenka o pilocie Iszkowskim, która od tego momentu stała się oficjalnym hymnem naszej szkoły. Autorem tekstu jest prof. dr hab. Wojciech Kudyba – polski poeta, krytyk, historyk literatury, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od wielu lat związany z tęgoborską i sądecką ziemią, zaś muzykę skomponował Stanisław Mrzygłód – rodowity Tęgoborzanin, absolwent naszej szkoły, pasjonat muzyki od wielu lat związany ze szkolnym zespołem Stokrotki, dla którego tworzy aranżacje muzyczne.
W drugiej części uroczystości odbył się Koncert Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Na scenie wystąpił duet: Magdalena Niedbała - Solarz i Mariusz Solarz, który przy akompaniamencie Jana Baciaka wykonał utwory patriotyczne.
Wiele wzruszeń i radości dostarczył występ Chóru Parafialnego pod kierownictwem Jarosława Musiała.
Na zakończenie uroczystości pod batutą Romana Gwoździa wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzy, która w tym roku obchodzi 40-lecie swojej działalności.
Cała społeczność szkolna z wielkim oddaniem zaangażowała się w ten Jubileusz. Uczniowie wykonali piękne oryginalne prace plastyczne inspirowane życiem Patrona, które zdobią korytarze szkolne. Kształt całej imprezie, a więc scenariusz, dobór repertuaru, scenografia i przygotowanie uczniów to zasługa Pani Dyrektor, Grona Pedagogicznego i Pracowników naszej szkoły.
Na zakończenie pani Dyrektor Irena Basta podziękowała zaproszonym gościom, nauczycielom, rodzicom i młodzieży szkolnej za udział w tej uroczystości. Szczególne słowa podziękowania skierowała do Firmy „SCANDINAVIA” za ufundowanie wyposażenia do dwóch Stref Relaksu,
właścicielom Piekarni Grzyb za ciasta dla społeczności szkolnej, Centrum Kultury i Promocji w Łososinie Dolnej za nagłośnienie, Firmie DT Tomasz Tarczoń za zasponsorowanie owoców, panu Mateuszowi Pławeckiemu za fotografowanie uroczystości i Radzie Rodziców za przygotowanie poczęstunku dla uczniów.
Po części oficjalnej pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na poczęstunek do stołówki szkolnej.
Zapraszamy do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=4yNEdlhvNac
Dzień piżamy
18.11.21 W tym dniu odbył się dzień piżamy. Uczniowie przebrani w swoje nocne kreacje cały dzień paradowali w szkole zdobywając cenne noty w konkursie samorządu uczniowskiego na najlepiej wystrojoną klasę oraz najlepszą piżamę. Serdecznie dziękujemy za ogromne zangażowanie.
Kinoterapia- II wyjazd
17 listopada uczniowie klas ósmych i siódmych uczestniczyli w Kinoterapii. Tym razem obejrzeli film dokumentalny pt: "Życie animowane". Jest to opowieść o mężczyżnie z autyzmem i jego rodzinie, w której nie grają aktorzy, tylko prawdziwi bohaterowie tej historii. Ciekawostką jest fakt, że bohater filmu przez lata porozumiewał się z bliskimi za pomocą filmów Disneya, które znał na pamięć. Pomimo swojej dysfunkcji mężczyzna ten skończył studia i prowadził samodzielne życie. Po filmie odbyła się dyskusja pomiędzy psychologiem a filmoznawcą o problemach związanych z komunikacją międzyludzką.
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości
Dzisiaj patriotyzm to nie walka, to nie cierpienie i śmierć, ale godna postawa i praca na rzecz dobra Ojczyzny. W dniu 11 listopada w Tęgoborzy odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, którego organizatorami byli Wójt Gminy Andrzej Romanek i Dyrektor Szkoły Irena Basta. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych, władz kościelnych, dyrektorzy szkół, liczne delegacje stowarzyszeń, poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Tęgoborzy. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. za Ojczyznę zamówioną przez Wójta Gminy i odprawioną w kościele parafialnym w Tęgoborzy. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Berdzik. Eucharystię celebrował również ks. Łukasz Kita.
1Następnie wszyscy zgromadzeni w asyście pocztów sztandarowych wzięli udział w uroczystym przemarszu prowadzonym przez Orkiestrę pod pomnik mieszkańców poległych w latach 1914-1920.
41Uroczysty Apel Poległych został poprowadzony przez uczniów naszej szkoły: przewodniczącego Jakuba Szczygła oraz Jakuba Białka i Leona Tokarczyka pod kierunkiem ks. Stanisława Stręka i pani dyrektor Ireny Basty. Apel rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem Hymnu Polski przy akompaniamencie naszej Orkiestry.
Po uroczystym Apelu pan Andrzej Romanek- wójt Gminy Łososina Dolna złożył kwiaty pod pomnikiem, jak również dyrektorzy szkół, przedstawiciele przedszkoli i inne przybyłe delegacje.
15Uroczystość Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości były okazją do oddania hołdu tym, którzy walczyli o naszą niepodległość i do wspólnej refleksji nad naszą wolnością. Wydarzenie miało również ogromne znaczenie dla krzewienia patriotyzmu, szczególnie w młodych obywatelach Naszej Gminy oraz pamięci o bohaterach, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce.
Szkolne obchody Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości
W związku ze Świętem Odzyskania przez Polskę Niepodległości w szkole zostały przygotowane wystawy, gazetki, wiersze o Polsce, kotyliony, flagi, serduszka biało-czerwone oraz dekorację na akademię. Uczniowie uczyli się pieśni patriotycznych.
Akademia odbyła się w budynku C dla klas 0-2 i w budynku A dla klas 3-8. Uczniowie recytowali wiersze, prozę, śpiewali pieśni patriotyczne przy akompaniamencie akordeonu, organów i skrzypiec w wykonaniu uczniów klasy szóstej: Antoniny Małek, Miłosza Leśniaka, Tamary i Błażeja Witowskich.
36O godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły odśpiewali Hymn Polski. Na akordeonie grał Miłosz Leśniak.