W dniach 28-29 maja uczniowie klasy 5a i 5b oraz kilkoro uczniów z klasy 6a i 4b wraz z opiekunami p. Moniką Zarzeką, p. Kingą Pawłowską oraz p. Dariuszem Koseckim uczestniczyli w 2-dniowej wycieczce do Zakopanego. Uczestnicy wycieczki spacerowali po Dolinie Kościeliskiej, Krupówkach, wyjeżdżali kolejką krzesełkową na Gubałówkę, zwiedzali skocznie narciarskie z zewnątrz, bawili się w Muzeum Iluzji oraz zwiedzali Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Na zakończenie wycieczki uczniowie relaksowali się spędzając czas w Zakopiańskich Termach. Pobyt był bardzo udany i wszyscy wrócili radośni i zadowoleni z wycieczki.
Najnowsze
Aktualności
WYJAZD DO CZECH I NIEMIEC
W dniach od 26 do 29 czerwca 2024r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej z Tęgoborzy uczestniczyła w wycieczce do Czech i Niemiec. Opiekę podczas wyjazdu sprawowały Panie Maria Cebula, Marzena Pajor i Lucyna Mida.
Pierwszy dzień pobytu, ozdobiony piękną pogodą, obfitował w wędrówki pośród Gór Połabskich w Czechach. Z miejscowości Hrensko wyruszyliśmy na szlak, aby na jego końcu zobaczyć ogromny naturalny most skalny - Bramę Pravcicką. Następnie udaliśmy się dość trudnym szlakiem nad rzekę Kamenica, aby zrelaksować się podczas spływu łodziami pomiędzy imponującymi formacjami skalnymi. Po odwiedzeniu miasteczka Decin udaliśmy się do naszego punktu noclegowego, czyli hotelu Bohemia w mieście Usti nad Labem, gdzie czekała na nas ciepła obiadokolacja.
W drugim dniu powitał nas deszcz, ale nie przeszkodził w całodniowej wycieczce do niemieckiego Drezna - miasta dość mocno w historii związanego z Polską poprzez osobę naszego króla Augusta II Mocnego. Wiele godzin spędziliśmy podziwiając zabytki tego miasta. Szczególną uwagę poświęciliśmy późnobarokowemu zespołowi architektonicznemu o nazwie Zwinger, który nie tylko z zewnątrz imponuje kunsztem budowniczym, ale w swych zbiorach kryje mnóstwo arcydzieł malarstwa i rzeźbiarstwa oraz wspaniały zbiór porcelany.
Trzeci dzień, znów przy pięknej pogodzie, upłynął nam na wędrówce w Czeskim Raju, a dokładnie w rezerwacie Prachowskie Skały. Na zakończenie pobytu w Czechach szukaliśmy śladów znanego z bajki dla dzieci rozbójnika Rumacjsa w miasteczku Jicin. W godzinach nocnych wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do Tęgoborzy.
Wyjazd był doskonałą okazją do zapoznania się z walorami krajobrazu i architektury Czech, elementami kultury, architektury i sztuki Drezna oraz do ćwiczenia umiejętności posługiwania się językami obcymi.
997
Wycieczka do Skalnego Miasta, Zamku Książ i do Kopalni Złota
W dniach 23-24 maja 2024 roku uczniowie klasy ósmej udali się na dwudniową wycieczkę do województwa dolnośląskiego i Czech. Zwiedzali: Zamek Książ i Palmiarnię w Wałbrzychu, Skały Adrszpaskie w Czechach, Kopalnię Złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Zamek Książ w Wałbrzychu
19Palmiarnia w Wałbrzychu
Skalne Miasto w Czechach
5Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki
7
„Gdy przyszłość łączy się z teraźniejszością”
W Szkole Podstawowej im. mjra pil. J. Iszkowskiego w Tęgoborzy 23 maja 2024 r., już po raz XIX odbył się Międzygminny Konkurs historyczno-geograficzny „Historia i Środowisko”. Patronat nad konkursem sprawował Wójt Gminy Łososina Dolna Pan Adam Wolak, a gościem honorowym konkursu była Pani Irena Basta, która w 2005r., była inicjatorem utworzenia tego wydarzenia. W obecnym roku szkolnym konkurs przygotowały Panie Krystyna Gargula oraz Renata Załubska, a naszą szkołę reprezentowali Patryk Krawczyk oraz Mateusz Herbich.
O miejsce na podium walczyli uczniowie ze szkół w Gródku nad Dunajcem, Tęgoborzy, Łososinie Dolnej, Rąbkowej, Rojówce, Stańkowej, Żbikowicach. W swych zmaganiach uczestnicy zmierzyli się z testem wiedzy na tematy dotyczące historii oraz geografii gmin Gródek nad Dunajcem i Łososina Dolna, a także przygotowywali pracę pisemną w której opisali przyszłość, ponieważ temat brzmiał: „ Moja miejscowość za 20 lat”.
W ten sposób w naszej szkole spotkała się przeszłość ( wiedza historyczna, zorganizowana na szkolnym korytarzu wystawa archiwalnych zdjęć Tęgoborzy udostępnionych przez Panów Tomasza Koseckiego oraz Mateusza Pławeckiego), teraźniejszość ukryta w pytaniach testowych z wiedzy o społeczeństwie i geografii oraz przyszłość zawarta w pracach pisemnych uczniów.
I miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej w Rąbkowej- Wiktoria Matusik, II miejsce również z tej samej szkoły Julia Matusik, miejsce III zdobył Patryk Krawczyk ze Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy, a IV miejsce- Mateusz Herbich ze Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy.
Po owocnych zmaganiach testowych, Pani Irena Basta, która jako honorowy członek komisji oceniała prace pisemne uczniów, podsumowała oraz w obecności uczestników, opiekunów, Pani Dyrektor Beaty Dudek oraz Wójta Gminy Łososina Dolna Adama Wolaka zaprezentowała wszystkie propozycje i plany na przyszłość opisane przez uczestników. Następnie Pani Dyrektor oraz Pan Wójt wręczyli wszystkim uczniom nagrody zasponsorowane przez Wójta Gminy oraz skromne podziękowania dla opiekunów naukowych.
99
CEZARY ZELEK - MISTRZ PIÓRA
Uczeń klasy VB, Cezary Zelek, już po raz trzeci wziął udział w ogólnopolskim konkursie literackim "Piękno Małopolski - słowem opisane", organizowanym przez MCK Sokół pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Dwa razy zdobył wyróżnienie, natomiast w tym roku sięgnął po złoto! W kategorii proza - język literacki, w swojej grupie wiekowej do 12 lat, Cezary zajął pierwsze miejsce. Jury, w którym zasiadają znani poeci i znawcy kultury, zachwyciła jego "Opowieść o okocimskim wodniku". Tak po Marcelinie Koncewicz, która również została laureatką tego konkursu, rośnie w naszej szkole kolejny znakomity pisarz. Talent Cezarego odkryła pani Anna Cebula, a od zeszłego roku opiekę nad nim sprawuje pani Agnieszka Kosecka. Gratulacje!!!
XXVIII Międzygminny Konkurs Recytatorski w Stańkowej
W dniu 21 maja 2024 roku uczeń z klasy 3a Krzysztof Pławecki debiutował w międzygminnym konkursie recytatorskim w Stańkowej. Tematyka tegorocznych zmagań recytatorskich obejmowała utwory autorstwa dowolnie wybranych pisarzy polskich. Krzysiu przygotował utwór wierszowany „Parasol” Marii Konopnickiej oraz fragment polskiej powieści dla młodzieży „Chłopak na opak czyli z pamiętnika pechowego Jacka”– napisanej przez Hannę Ożogowską.
Gratulujemy występu i życzymy sukcesów!
40 Wojewódzki Konkurs Recytatorski Echa Poetica
W poniedziałek 20 maja 2024 roku w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu odbyły się eliminacje do czterdziestej edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Echa Poetica”. Naszą szkołę reprezentował Hubert Gródek z klasy ósmej. Gratulujemy występu w kolejnym już konkursie recytatorskim!
Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny
21 marca 2024 roku odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny". Jak sama nazwa mówi konkurs jest Międzynarodowy, czyli jest wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów. W naszej szkole w konkursie wzięło udział 35 uczniów z klas 2-8.Uczniowie rozwiązywali zadania w czterech kategoriach (Żaczek, Maluch, Benjamin i Kadet).
W kategorii Benjamin uczennica Barbara Malinowska z klasy 6a zdobyła tytuł Laureata Konkursu otrzymując maksymalną liczbę punktów w konkursie (150 punktów). Uczennica otrzymała w nagrodę dyplom, książkę z zadaniami matematycznymi oraz bon do sklepu Empik. Jest to ogromny sukces naszej uczennicy na międzynarodową skalę.
W kategorii Maluch uczeń Stanisław Malinowski z klasy 3a uzyskał wynik bardzo dobry. W nagrodę otrzymał dyplom, książkę z zadaniami matematycznymi oraz bon do sklepu Empik.
Wyróżnienie w konkursie zdobyli następujący uczniowie:
Anna Klimek z klasy 4b – w kategorii Maluch
Weronika Wilczkiewicz z klasy 5a – w kategorii Benjamin
Sebastian Zając z klasy 6a – w kategorii Benjamin.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplom oraz książkę z zadaniami matematycznymi.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.
Podziękowanie od Wiktorii
Nasza szkoła kilkukrotnie przyłączała się do akcji charytatywnej dla Wiktorii Wróbel - dziewczynki chorej na SMA. Aby jej pomóc, zbieraliśmy plastikowe zakrętki. W kwietniu przeprowadzono ostatnią zbiórkę. Otrzymaliśmy podziękowanie za wsparcie od rodziny Wiktorii. Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu również dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w tą akcję.
Ślemy moc podziękowań dla Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy ♥️
Dom Pomocy Społecznej w Nowym Sączu przesłał podziękowania:
Gratulacje dla Pana Wójta
Uczniowie naszej szkoły byli z gratulacjami u nowo wybranego Pana Wójta Adama Wolaka.
233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Piękną akademię z okazji tego ważnego majowego święta przygotowały klasy piąte pod kierownictwem wychowawczyń, pani Kingi Pawłowskiej i pani Moniki Zarzeki oraz zespół wokalno-muzyczny "Stokrotki" pod batutą pani Elżbiety Mrzygłód. Prosty, ale wymowny scenariusz pomógł uczniom przenieść się w czasy Sejmu Czteroletniego, poczuć atmosferę tamtych obrad i zrozumieć znaczenie pionierskiej konstytucji, z której jesteśmy dumni. Na scenie wystąpili twórcy ustawy, a uczniowski sejmik rozważał znaczenie kluczowych dla każdego pojęć : "Wolność", "Naród", "Ojczyzna". Dzięki pięknu słowa mówionego i śpiewanego każdy mógł zrozumieć, że ojczyzna to nasz świat, bliski nam, nasze codzienne radości i smutki, sukcesy i porażki. Cieszy fakt, że nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły głośno śpiewają wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", dając dowód swojego patriotyzmu. Wspaniałą oprawę dla akademii stanowiła dekoracja i biało-czerwone elementy stroju przygotowane dzięki pomocy pani Haliny Wolak. Pięknie zaprezentował się poczet sztandarowy w nowej, bardzo eleganckiej, wersji strojów. Nad nagłośnieniem czuwał pan Dariusz Kosecki. Akademia była kolejnym elementem wychowania patriotycznego, który na pewno zapadnie w pamięci naszej społeczności.
71W czasie akademii wykorzystano nagłośnienie i aparat fotograficzny pozyskane w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Lekcja wychowawcza pt. Pierwsza pomoc klas 4a i 4b z udziałem ratownika medycznego Kacpra Kurcza
Ósmego maja 2024r. klasy czwarte wraz z wychowawczyniami paniami Agnieszką Kosecką oraz Krystyną Gargulą na godzinie wychowawczej miały możliwość uczestniczenia w podstawowym kursie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, który przeprowadził zaproszony w tym celu ratownik medyczny, absolwent naszej szkoły Kacper Kurcz.
Dzieci miały możliwość przećwiczenia umiejętności prawidłowego wzywania pomocy, przypomnienia sobie numerów alarmowych, zasad bezpiecznego zachowania na miejscu zdarzenia, sprawdzania funkcji życiowych, układania w pozycji bocznej bezpiecznej, przeprowadzania RKO, czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także mogły zapoznać się z zasadami używania defibrylatora. Każdy z uczniów klas czwartych mógł pod czujnym okiem specjalisty sprawdzić swoje umiejętności, a przy tym przekonać się, że masaż serca nie jest wcale tak prosty, jak wygląda to na filmach, i że wymaga on sporo siły.
56Spotkanie zostało udokumentowane aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości
Powiatowy Turniej o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym
W dniu 23 kwietnia 2024 drużyna w składzie: Stanisław Olchawa, Julia Gargula i Antonina Małek reprezentowali naszą szkołę oraz naszą gminę na Powiatowym Turnieju o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Uczniowie zdobyli jako drużyna II miejsce i srebrny puchar, dyplom oraz otrzymali nagrody. Gratulujemy!!!
ŚWIAT W SŁOWACH I OBRAZACH
„Śledztwo w sprawie …”
W naszej szkole odbył się konkurs na napisanie komiksu na podstawie opowiadania Artura Conan Doyle’a „Przygody Sherlocka Holmesa”.
W kategorii klas młodszych I miejsce zajął uczeń klasy III a – Karol Potoczek.
W klasach starszych I miejsce przypadło uczennicom klasy VI a – Barbarze Malinowskiej i Oliwii Gawlik.
Na uwagę zasługują też prace plastyczne wykonane przez Barbarę Malinowską – dwa portrety Sherlocka Holmesa.
Śledztwo zostało rozstrzygnięte! 😊 Zwycięzcom gratulujemy!
„Per aspera ad astra”
W ostatnich dniach miał miejsce także konkurs ze znajomości sentencji łacińskich. Kilkunastu uczniów zmagało się ze starożytnymi aforyzmami tłumaczącymi otaczający nas świat.
Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników, a zwłaszcza dla zwycięzców, którymi zostali:
1 – Anita Potoczek z klasy V a,
2 – Szymon Jurczak z klasy V a
3 – Łukasz Zelek z klasy V a
29Zdjęcia wykonywane były aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Turnieje gminne w piłce nożnej
Gminny turniej w piłce nożnej w kategorii dzieci odbył się 24.04.24 na orliku w Łososinie Dolnej. Reprezentacja dziewczyn zajęła 1 miejsce, a chłopców 2 miejsce. Do zawodów przystąpiło po 6 drużyn w kategori chłopców i dziewcząt. Nagrodę specjaną otrzymali: Karolina Jarosz - najskutecznejsza zawodniczka oraz Mateusz Dudek - najlepszy bramkarz
Skład drużyny:
1. Skład dziewcząt: Szkarłat Wiktoria, Jarosz Karolina, Kańka Dominika, Gargula Alicja, Małek Amelia, Górowska Julia, Szkarłat Zofia, Jeremenko Oliwia, Filipowska Magdalena, Janus Joanna.
2. Skład chłopcy : Przemysław Białek,Arkadiusz Hajduk, Mateusz Filipowski, Mateusz Webber, Miłosz Kosecki, Mateusz Dudek, Jan Studziński, Franciszek Cichoń, Hubert Kwiatkowski, Patryk Porada, Patryk Bodziony.
Gminny turniej w piłce nożnej w kategorii młodzieży odbył się 15.04.24 na orliku w Łososinie Dolnej. Reprezentacja dziewczyn zajęła 3 miejsce, a chłopców 5 miejsce. Do zawodów przystąpiło 6 drużyn w kategori chłopców i 3 drużyny dziewcząt. Nagrodę specjaną otrzymali: Zofia Kalarus - najskutecznejsza zawodniczka.
Skład drużyny:
1. Skład dziewcząt: Małek Amelia, Gargula Julia, Nowak Emila, Znamirowska Beata, Lediowska Aleksandra, Studzińska Julia, Goncear Rimma, Rosiek Anna, Kalarus Zofia, Kulig Julia,
2. Skład chłopcy : Gródek Hubert, Połomski Hubert, Dawid Krzyżak, Krawczyk Patryk, Herbich Mateusz, Witowski Błażej, MIchalak Patryk, Hajduk Tomasz, Jurczak Jakub
18
Wycieczka do Tarnowa
Dnia 17 kwietnia 2024 uczniowie klasy V a i V b pod opiekę pani Moniki Zarzeka, pani Kingi Pawłowskiej i ks. Stanisława Stachonia brali udział w wycieczce do Tarnowa. Pierwszym punktem naszej podroży było zwiedzanie radia RDN Małopolska. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda praca w radiu oraz mieli możliwość wykazać się swoimi umiejętnościami na kilkuminutowej audycji radiowej na żywo, udzielając krótkiego wywiadu i pozdrowień. Następnym miejscem odwiedzin było Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, najstarsze w Polsce. Tam mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem dostępnych obiektów muzealnych oraz przeprowadzono ewaluację zajęć w formie warsztatów, który były okazją zgłębienie wiedzy dotyczącej sztuki sakralnej. Cennym doświadczeniem było także zwiedzanie Bazyliki katedralnej Dwugodzinny pobyt w Parku Rozrywki był czasem rekreacji i integracyjnych zabaw. Ostatnim punktem szkolnej wycieczki była wizyta na Wydziale Teologiczny w Tarnowie, gdzie przestawiono Bibliotekę i Lektorium, gdzie studenci poszerzają warsztat pracy naukowej. Zwiedziliśmy także Kaplicę Seminaryjną oraz Salę Misyjną, gdzie znajdują się pamiątki z krajów misyjnych, w których ewangelizowali misjonarze. Wszyscy pełni radości i zadowolenia powrócili do Tęgoborzy.
12
Konkurs Biblijny „Z Dobrą Nowiną przez życie-Ewangelia według św. Mateusza” - etap wojewódzki
17 kwietnia 2024 roku uczniowie z naszej szkoły: Gródek Hubert, Malinowska Barbara i Rokosz Joanna wzięli udział w etapie wojewódzkim konkursu, który odbył się Starym Sączu.
Chrzest Polski- 1958 rocznica
W klasach 2a i 2b w dniu 17 kwietnia Panie Krystyna Gargula i Elżbieta Mrzygłód przeprowadziły lekcję historii z okazji 1958 rocznicy przyjęcia przez nasz kraj chrztu, która przypadała na 14 kwietnia.
W trakcie zajęć dzieci miały możliwość poznać historię Słowian, ich zwyczaje- również te, które mogą zaobserwować po dzień dzisiejszy, wierzenia pogańskie, a także dowiedziały się, gdzie – również w pobliżu naszego regionu- można odwiedzić zabudowania pochodzące z tego okresu.
Następnie panie omówiły historię związaną z początkami państwa Polan, przedstawiły dynastię Piastów i związane z nią legendy oraz fakty historyczne, a także omówiły rolę chrztu, jego przyczyny, przebieg i skutki zarówno dla Polski jak i jej obywateli.
Pod koniec zajęć dzieci pracowały z kartami pracy dotyczącymi wiadomości związanych z zaprezentowaną tematyką, w ten sposób sprawdzając ile zapamiętały z omawianego tematu, a także z przytoczonych legend.
3Zdjęcia wykonywane były aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.