13 czerwca 2024r. w Zespole Szkół w Gródku nad Dunajcem odbył się Rejonowy Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Celem konkursu było pogłębianie zainteresowań uczniów oraz ich wiedzy o krajach anglojęzycznych. W konkursie brali udział uczniowie ze szkół podstawowych z gmin Łososina Dolna, Korzenna, Chełmiec i Gródek nad Dunajcem. Naszą szkołę reprezentowali Barbara Malinowska, uczennica klasy 6a, w kategorii klas IV-VI oraz Tomasz Hajduk, uczeń klasy 8a w kategorii klas VII-VIII. Barbara Malinowska zajęła 1 miejsce. Gratulujemy serdecznie.
Najnowsze
Aktualności
XV Festiwal Nauki w Akademii Nauki Stosowanych w Nowym Sączu
12 czerwca 2024 r. uczniowie klas 5b, 6a i 6b brali udział w XV Festiwalu Nauki w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. To cykliczne wydarzenie ma na celu propagowanie nauki, a przede wszystkim zaszczepienie u młodych ludzi pasji poznawania, tworzenia i udoskonalania świata w sposób przystępny i ciekawy.
Program Festiwalu obejmował liczne pokazy, prezentacje, warsztaty, konkursy, gry edukacyjne i inne atrakcje, łącznie z zajęciami artystycznymi i sportowymi.
Nasi uczniowie brali udział w grach i zabawach sportowych, wspinali się na ściance wspinaczkowej, uczestniczyli w eksperymentach z ciekłym azotem, pokazach druku 3D, badali nawodnienie swojego organizmu, oglądali wnętrze karetki oraz samochodu policyjnego, poznawali pracę pielęgniarki, lekarza, zasady udzielania pierwszej pomocy oraz uczestniczyli w prezentacji poświęconej budowie człowieka.
18
Gminny Konkurs ekologiczny- Ziemia-nasz dom
11 czerwca 2024roku w Szkole Podstawowej w Witowicach Dolnych odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny Ziemia Nasz Dom. Wydarzenie miało na celu promowanie wiedzy ekologicznej oraz świadomości dotyczącej ochrony środowiska wśród młodzieży. Co roku konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: konkurs wiedzy ekologicznej oraz konkurs plastyczny. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Rosiek, Dawid Krzyżak z klasy 7 w konkursie wiedzy i Ewa Bodziony z klasy 6 w konkursie plastycznym. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Międzynarodowy konkurs z języka i kultury brytyjskiej "The Big Challenge" - rozdanie nagród
Konkurs w naszej szkole zorganizowała pani Kinga Pawłowska z pomocą innych anglistek.
Najlepsze wyniki uzyskali:
KLASY IV-V
I MIEJSCE Weronika Wilczkiewicz. (medal za najwyższy wynik punktowy w szkole)
II MIEJSCE Szymon Jurczak
III MIEJSCE Franciszek Cichoń
KLASY VI
I MIEJSCE Barbara Malinowska
II MIEJSCE Aleksandra Bodziony
III MIEJSCE Jakub Romańczyk
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
13Zdjęcia wykonywane były aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości
Gala laureatów - Krakowska Matematyka 2023/2024
Uczennica klasy VIa - Barbara Malinowska,została laureatką wojewódzkiego konkusu - "Krakowska Matematyka 2023/24 ", na poziomie klas VI.
Basia powtórzyła swój ubiegłoroczny sukces - była laureatką na poziomie klas V.
Dnia 06.06.2024 w Krakowie odbyła się gala laureatów.
Serdecznie gratulujemy laureatce.Finalistą wojewódzkiego konkursu "Krakowska Matematyka" został Sebastian Zając z klasy VI a. Serdecznie gratulujemy finaliście.
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z gali laureatów.
1
Małopolski Konkurs Biblijny
Uroczyste wręczenie nagród w Małopolskim Konkursie Biblijnym odbyło się 6 czerwca 2024r. w Krakowie. W sali Okna Papieskiego abp Marek Jędraszewski wręczył nagrody laureatom konkursu. Uczennica z klasy 6a Barbara Malinowska otrzymała tytuł laureata Biblijnego Konkursu Tematycznego "Z Dobrą Nowiną przez życie - Ewangelia według św. Mateusza".
I Małopolski Wicekurator Oświaty Artur Pasek pogratulował laureatom i podziękował za udział w konkursie.
Tytuł finalisty Biblijnego Konkursu Tematycznego otrzymała Joanna Rokosz uczennica z klasy 6a. Gratulujemy pięknego wyniku. Życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych.
Dziękujemy rodzicom za współpracę.
Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas trzecich
5 czerwca, w Szkole Podstawowej w Witowicach Dolnych, odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas trzecich. Celem konkursu było rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych oraz kształtowanie umiejętności logicznego myślenia. Wzięło w nim udział 11 uczestników z 6 szkół z terenu naszej gminy: Łososiny Dolnej, Żbikowic, Rąbkowej, Tęgoborzy, Michalczowej i Witowic Dolnych. Uczestnicy przez 60 minut zmagali się z zadaniami przygotowanymi przez doradcę metodycznego p. Alicję Kolbusz z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu.
Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klasy III a i obydwaj stanęli na podium.
Stanisław Malinowski zajął I miejsce, a Maksymilian Bednarek III miejsce.
Gratulujemy !!!
AKTYWNY DZIEŃ DZIECKA KLAS CZWARTYCH
Na 3 czerwca zaplanowaliśmy wycieczkę w Małe Pieniny z okazji Dnia Dziecka (który przypadał w sobotę). Losy wyprawy ważyły się, bo zapowiadano burze, ale nasz doświadczony przewodnik, pan Piotr Mróz monitorował niebo. Dzięki niemu i Bożej Opatrzności "wstrzeliliśmy się" w okno pogodowe i tylko przy schodzeniu leciutko nas pokropiło (dzięki czemu turyści przedzierzgnęli się w kolorowe krasnoludki za sprawą barwnych peleryn).
Trasa wiodła przez malowniczy Wąwóz Homole a następnie na Durbaszkę. Pan Piotr opowiedział wiele ciekawostek, np. to, że tradycyjny wypas owiec trwa od św. Wojciecha do św. Michała albo że Szczawnica powstała jako prywatne miasto hrabiego Stadnickiego. Kto uważał, mógł się nasłuchać odgłosów natury i napatrzeć pięknych widoków. Niektórzy trochę się zmęczyli, ale nie ma jak ruch na świeżym powietrzu - samo zdrowie. Kolorową i dość głośną niestety grupę zaganiały, niczym owieczki na redyk, pani Krystyna Gargula i pani Agnieszka Kosecka, a obwiozła punktualnie i bezpiecznie firma Rafatex.
67
Dzień Dziecka z paintballem w wersji KIDS.
3 czerwca, w ramach obchodów Dnia Dziecka, klasy drugie wybrały się do miejscowości Żbikowice, by tam zmierzyć się z przeciwnikiem na „polu bitwy”. Gościliśmy w Projekt Paintball.
Paintball dla dzieci to świetna alternatywa dla konwencjonalnych rozwiązań spędzania wolnego czasu, oderwanie od komputera. Moc adrenaliny i wrażeń oraz dużo zabawy i niesamowita rozrywka – to wszystko towarzyszyło w tym dniu naszym dzieciakom.
Zanim jednak weszliśmy na pole bitwy musieliśmy zapoznać się z zasadami obowiązującymi podczas gry. Kolejnym warunkiem było zespołowe rozwiązanie zadań prowadzących odnalezienia „skrzyni skarbów”. Oczywiście udało się! Przygoda była tak duża i niesamowita, że jeszcze przez wiele dni uczniowie przeżywali przeprowadzone akcje i rozegrane bitwy. Ta wycieczka „paintballowa" pozwoliła nam wychowawcom na skonsolidowanie klasy i zintegrowanie się uczniów. Pokazała nam również, jak dużą potrzebę ruchu mają dzieci w młodszym wieku szkolnym i ile radości daje im spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą. Nawet deszcz nie przerwał nam dobrej zabawy. Ganiając po polu paintballowym dzieci uczyły się odpowiedzialności za siebie, za kolegów, zdrowej rywalizacji. Nabywały umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Choć do domu wracaliśmy przemoczeni do „suchej nitki” i ubłoceni, to wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że był to udany dzień.
36
Dzień Dziecka w oddziałach przedszkolnych
Oddziały przedszkolne 0A i 0B świętowały swój Dzień Dziecka w poniedziałek 3 czerwca. Spędziły ten dzień na zabawach ruchowych i plastycznych przed budynkiem szkoły. Był też pyszny poczęstunek i lody, o co zatroszczyli się Rodzice dzieci klas 0.
Wycieczka do Zakopanego
W dniach 28-29 maja uczniowie klasy 5a i 5b oraz kilkoro uczniów z klasy 6a i 4b wraz z opiekunami p. Moniką Zarzeką, p. Kingą Pawłowską oraz p. Dariuszem Koseckim uczestniczyli w 2-dniowej wycieczce do Zakopanego. Uczestnicy wycieczki spacerowali po Dolinie Kościeliskiej, Krupówkach, wyjeżdżali kolejką krzesełkową na Gubałówkę, zwiedzali skocznie narciarskie z zewnątrz, bawili się w Muzeum Iluzji oraz zwiedzali Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Na zakończenie wycieczki uczniowie relaksowali się spędzając czas w Zakopiańskich Termach. Pobyt był bardzo udany i wszyscy wrócili radośni i zadowoleni z wycieczki.
8
WYJAZD DO CZECH I NIEMIEC
W dniach od 26 do 29 czerwca 2024r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej z Tęgoborzy uczestniczyła w wycieczce do Czech i Niemiec. Opiekę podczas wyjazdu sprawowały Panie Maria Cebula, Marzena Pajor i Lucyna Mida.
Pierwszy dzień pobytu, ozdobiony piękną pogodą, obfitował w wędrówki pośród Gór Połabskich w Czechach. Z miejscowości Hrensko wyruszyliśmy na szlak, aby na jego końcu zobaczyć ogromny naturalny most skalny - Bramę Pravcicką. Następnie udaliśmy się dość trudnym szlakiem nad rzekę Kamenica, aby zrelaksować się podczas spływu łodziami pomiędzy imponującymi formacjami skalnymi. Po odwiedzeniu miasteczka Decin udaliśmy się do naszego punktu noclegowego, czyli hotelu Bohemia w mieście Usti nad Labem, gdzie czekała na nas ciepła obiadokolacja.
W drugim dniu powitał nas deszcz, ale nie przeszkodził w całodniowej wycieczce do niemieckiego Drezna - miasta dość mocno w historii związanego z Polską poprzez osobę naszego króla Augusta II Mocnego. Wiele godzin spędziliśmy podziwiając zabytki tego miasta. Szczególną uwagę poświęciliśmy późnobarokowemu zespołowi architektonicznemu o nazwie Zwinger, który nie tylko z zewnątrz imponuje kunsztem budowniczym, ale w swych zbiorach kryje mnóstwo arcydzieł malarstwa i rzeźbiarstwa oraz wspaniały zbiór porcelany.
Trzeci dzień, znów przy pięknej pogodzie, upłynął nam na wędrówce w Czeskim Raju, a dokładnie w rezerwacie Prachowskie Skały. Na zakończenie pobytu w Czechach szukaliśmy śladów znanego z bajki dla dzieci rozbójnika Rumacjsa w miasteczku Jicin. W godzinach nocnych wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do Tęgoborzy.
Wyjazd był doskonałą okazją do zapoznania się z walorami krajobrazu i architektury Czech, elementami kultury, architektury i sztuki Drezna oraz do ćwiczenia umiejętności posługiwania się językami obcymi.
997
Wycieczka do Skalnego Miasta, Zamku Książ i do Kopalni Złota
W dniach 23-24 maja 2024 roku uczniowie klasy ósmej udali się na dwudniową wycieczkę do województwa dolnośląskiego i Czech. Zwiedzali: Zamek Książ i Palmiarnię w Wałbrzychu, Skały Adrszpaskie w Czechach, Kopalnię Złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Zamek Książ w Wałbrzychu
19Palmiarnia w Wałbrzychu
Skalne Miasto w Czechach
5Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki
7
„Gdy przyszłość łączy się z teraźniejszością”
W Szkole Podstawowej im. mjra pil. J. Iszkowskiego w Tęgoborzy 23 maja 2024 r., już po raz XIX odbył się Międzygminny Konkurs historyczno-geograficzny „Historia i Środowisko”. Patronat nad konkursem sprawował Wójt Gminy Łososina Dolna Pan Adam Wolak, a gościem honorowym konkursu była Pani Irena Basta, która w 2005r., była inicjatorem utworzenia tego wydarzenia. W obecnym roku szkolnym konkurs przygotowały Panie Krystyna Gargula oraz Renata Załubska, a naszą szkołę reprezentowali Patryk Krawczyk oraz Mateusz Herbich.
O miejsce na podium walczyli uczniowie ze szkół w Gródku nad Dunajcem, Tęgoborzy, Łososinie Dolnej, Rąbkowej, Rojówce, Stańkowej, Żbikowicach. W swych zmaganiach uczestnicy zmierzyli się z testem wiedzy na tematy dotyczące historii oraz geografii gmin Gródek nad Dunajcem i Łososina Dolna, a także przygotowywali pracę pisemną w której opisali przyszłość, ponieważ temat brzmiał: „ Moja miejscowość za 20 lat”.
W ten sposób w naszej szkole spotkała się przeszłość ( wiedza historyczna, zorganizowana na szkolnym korytarzu wystawa archiwalnych zdjęć Tęgoborzy udostępnionych przez Panów Tomasza Koseckiego oraz Mateusza Pławeckiego), teraźniejszość ukryta w pytaniach testowych z wiedzy o społeczeństwie i geografii oraz przyszłość zawarta w pracach pisemnych uczniów.
I miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej w Rąbkowej- Wiktoria Matusik, II miejsce również z tej samej szkoły Julia Matusik, miejsce III zdobył Patryk Krawczyk ze Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy, a IV miejsce- Mateusz Herbich ze Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy.
Po owocnych zmaganiach testowych, Pani Irena Basta, która jako honorowy członek komisji oceniała prace pisemne uczniów, podsumowała oraz w obecności uczestników, opiekunów, Pani Dyrektor Beaty Dudek oraz Wójta Gminy Łososina Dolna Adama Wolaka zaprezentowała wszystkie propozycje i plany na przyszłość opisane przez uczestników. Następnie Pani Dyrektor oraz Pan Wójt wręczyli wszystkim uczniom nagrody zasponsorowane przez Wójta Gminy oraz skromne podziękowania dla opiekunów naukowych.
99
CEZARY ZELEK - MISTRZ PIÓRA
Uczeń klasy VB, Cezary Zelek, już po raz trzeci wziął udział w ogólnopolskim konkursie literackim "Piękno Małopolski - słowem opisane", organizowanym przez MCK Sokół pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Dwa razy zdobył wyróżnienie, natomiast w tym roku sięgnął po złoto! W kategorii proza - język literacki, w swojej grupie wiekowej do 12 lat, Cezary zajął pierwsze miejsce. Jury, w którym zasiadają znani poeci i znawcy kultury, zachwyciła jego "Opowieść o okocimskim wodniku". Tak po Marcelinie Koncewicz, która również została laureatką tego konkursu, rośnie w naszej szkole kolejny znakomity pisarz. Talent Cezarego odkryła pani Anna Cebula, a od zeszłego roku opiekę nad nim sprawuje pani Agnieszka Kosecka. Gratulacje!!!
XXVIII Międzygminny Konkurs Recytatorski w Stańkowej
W dniu 21 maja 2024 roku uczeń z klasy 3a Krzysztof Pławecki debiutował w międzygminnym konkursie recytatorskim w Stańkowej. Tematyka tegorocznych zmagań recytatorskich obejmowała utwory autorstwa dowolnie wybranych pisarzy polskich. Krzysiu przygotował utwór wierszowany „Parasol” Marii Konopnickiej oraz fragment polskiej powieści dla młodzieży „Chłopak na opak czyli z pamiętnika pechowego Jacka”– napisanej przez Hannę Ożogowską.
Gratulujemy występu i życzymy sukcesów!
40 Wojewódzki Konkurs Recytatorski Echa Poetica
W poniedziałek 20 maja 2024 roku w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu odbyły się eliminacje do czterdziestej edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Echa Poetica”. Naszą szkołę reprezentował Hubert Gródek z klasy ósmej. Gratulujemy występu w kolejnym już konkursie recytatorskim!
Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny
21 marca 2024 roku odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny". Jak sama nazwa mówi konkurs jest Międzynarodowy, czyli jest wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów. W naszej szkole w konkursie wzięło udział 35 uczniów z klas 2-8.Uczniowie rozwiązywali zadania w czterech kategoriach (Żaczek, Maluch, Benjamin i Kadet).
W kategorii Benjamin uczennica Barbara Malinowska z klasy 6a zdobyła tytuł Laureata Konkursu otrzymując maksymalną liczbę punktów w konkursie (150 punktów). Uczennica otrzymała w nagrodę dyplom, książkę z zadaniami matematycznymi oraz bon do sklepu Empik. Jest to ogromny sukces naszej uczennicy na międzynarodową skalę.
W kategorii Maluch uczeń Stanisław Malinowski z klasy 3a uzyskał wynik bardzo dobry. W nagrodę otrzymał dyplom, książkę z zadaniami matematycznymi oraz bon do sklepu Empik.
Wyróżnienie w konkursie zdobyli następujący uczniowie:
Anna Klimek z klasy 4b – w kategorii Maluch
Weronika Wilczkiewicz z klasy 5a – w kategorii Benjamin
Sebastian Zając z klasy 6a – w kategorii Benjamin.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplom oraz książkę z zadaniami matematycznymi.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.
Podziękowanie od Wiktorii
Nasza szkoła kilkukrotnie przyłączała się do akcji charytatywnej dla Wiktorii Wróbel - dziewczynki chorej na SMA. Aby jej pomóc, zbieraliśmy plastikowe zakrętki. W kwietniu przeprowadzono ostatnią zbiórkę. Otrzymaliśmy podziękowanie za wsparcie od rodziny Wiktorii. Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu również dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w tą akcję.
Ślemy moc podziękowań dla Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy ♥️
Dom Pomocy Społecznej w Nowym Sączu przesłał podziękowania: