11 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godzinie 9:00 w Kościele Parafialnym p.w. św. Stanisława Bpa w Tęgoborzy, którą odprawił w intencji Ojczyzny ks. Proboszcz Stanisław Berdzik. W oprawę muzyczną liturgii włączył się Chór Parafialny z Tęgoborzy.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości w asyście Pocztów Sztandarowych, Orkiestry OSP Tęgoborze, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej niosącej flagę biało-czerwoną, Dyrekcji, Grona Pedagogicznego wraz z Uczniami oraz Gości i Parafian udali się pod pomnik upamiętniający heroizm żołnierzy, którzy polegli w walce za Ojczyznę.
Tam odśpiewali hymn narodowy, wysłuchali apelu poległych i wiązanki piosenek patriotycznych wykonanych przez Orkiestrę OSP z Tęgoborzy. Została odmówiona modlitwa za żołnierzy. Hołd poległym poprzez złożenie wiązanek oddali: Wójt Gminy Łososina Dolna Adam Wolak, przedstawiciele władz gminy i powiatu, delegacje posłów na Sejm RP, przedstawiciele szkół i przedszkoli, straży pożarnej, sołectw, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, liturgiczna służbaa ołtarza, organizacje i stowarzyszenia działające na terenie gminy.
Następnie orszak prowadzony przez OSP przemaszerował zwartym szykiem na dalszą część uroczystości do szkoły.
Pani Dyrektor Szkoły Beata Dudek serdecznie powitała przybyłych gości.
W dalszej części uczniowie klas szóstych, piątych i siódmych przedstawili montaż słowno-muzyczny. Scenariusz programu artystycznego „Ojczyzna” nawiązał do trudnych czasów niewoli w dziejach narodu polskiego.
Pieśni w wykonaniu Chóru Parafialnego z Tęgoborzy oraz zespołu wokalno-instrumentalnego „Stokrotki” wplecione w krótki rys historyczny naszej Ojczyzny, podkreślały ducha narodu w walce o naszą niepodległość.
Była to piękna międzypokoleniowa lekcja historii. Kolejnym punktem programu były wystąpienia gości.
Głos zabrali; Wójt Gminy Łososina Dolna Adam Wolak i Dyrektor Muzeum Lotnictwa w Krakowie Tomasz Kosecki.
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości były nie tylko okazją do upamiętnienia przeszłości, ale również do wzmocnienia więzi społecznych i wspólnego celebrowania polskiej tożsamości.
Pani Dyrektor Beata Dudek podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tej pięknej i wymownej uroczystości.