Uczestniczyliśmy w międzynarodowym programie profilaktycznym Golden Five, otrzymaliśmy miano Złotej Szkoły i mamy trzech Złotych Nauczycieli 😊
Program „Golden Five” jest produktem 3-letniego międzynarodowego projektu realizowanego w ramach programu Comenius 2.1, koordynowanego przez Uniwersytet w Sewilli. Kraje uczestniczące w projekcie to: Belgia, Hiszpania, Norwegia, Polska i Włochy.
Koncentruje się on na odkrywaniu i wzmacnianiu zasobów i potencjału ucznia oraz jego bliskiego środowiska (rodzinnego, szkolnego), dostarcza nauczycielom prostych narzędzi wzmacniania czynników chroniących, czyli budujących potencjał uczniów poprzez:
- Podnoszenie samooceny uczniów (szukanie mocnych stron, dostarczanie okazji do zdobywania pozytywnych doświadczeń, osiągnięcia sukcesu)
- Wprowadzanie ładu i porządku w klasie poprzez wykorzystanie narzędzi do zarządzania klasą
- Stawianie wysokich oczekiwań przy równoczesnym udzielaniu wsparcia uczniom i ich rodzicom
- Budowanie przyjaznych relacji w klasie i kreowanie pozytywnego klimatu społecznego
- Budowanie relacji z rodzicami i kierowanie ich uwagi na mocne strony dziecka
Realizację programu rozpoczęliśmy w listopadzie 2020 roku i przystąpiło do niego dwóch wychowawców klas szóstych - pani Renata Załubska i pani Krystyna Gargula wraz ze swoimi uczniami oraz pedagog szkolny Marta Żelazko. Nauczyciele przez 16 tygodni realizowali założenia programu promujące „pracę na pozytywach” i stosując pozytywną profilaktykę m.in. poprzez wykorzystywanie ,,złotych zasad” - gesty, komunikaty słowne i działania, które kolejno i systematycznie stosowali wobec wybranych uczniów tzw. Złotej Piątki, rodziców i przenosili je stopniowo, według potrzeb, na kolejnych, doświadczając wspólnie z nimi pozytywnych zmian w procesie edukacji.
Realizujący program nauczyciele, nie zostali pozostawieni sami sobie, raz w miesiącu spotykali się z instruktorem w trakcie superwizji. Jego zadaniem było monitorowanie i pomoc przy wdrażaniu programu w klasach. W trakcie tych spotkań uczestnicy mogli podzielić się innymi swoimi sukcesami, trudnościami, wspólnie omawiali problemy i szukali najlepszych sposobów ich rozwiązania.
Pod koniec realizacji programu uczniowie wraz z nauczycielami podsumowali swoje działania, określili jakie przyniósł korzyści. Uczniowie przyznali, że godziny wychowawcze bardzo im się podobały – były najlepszymi spośród innych przedmiotów, dzięki ciekawym ćwiczeniom i grom integracyjnym lepiej się poznali, zrozumieli swoje zachowania. Poznali też samych siebie, bo niejednokrotnie musieli zmierzyć się ze swoimi lękami i słabościami, czasem brakiem wiary w swoje możliwości.
Można więc śmiało stwierdzić, że czas na realizację programu Golden Five nie okazał się czasem straconym… 😊