Spotkanie z Podróżnikiem oczami Mateusza, Oliwiera i Pawła z 8 klasy.
26 lutego w naszej szkole po raz kolejny gościliśmy Podróżnika z grupy Trzask, który zabrał uczniów oraz ich opiekunów do daleko położonej Korei Południowej.
Podróż rozpoczęła się w Budapeszcie, skąd uczestnicy udali się do Seulu, stolicy kraju.
Wprowadzenie historyczne:
Opisano podział Korei na Północną i Południową po II wojnie światowej oraz obecną sytuację polityczną. Przedstawiono animację obrazującą przebieg wojny koreańskiej i jej skutków, w tym zniszczeń architektonicznych.
Seul – stolica nowoczesności:
Pokazano najszybszą windę na świecie w Lotte World Tower, a także widoki z tarasu obserwacyjnego. Zaprezentowano największe akwarium na świecie w podziemiach budynku oraz gigantyczne ośmiornice. Omówiono anatomię i inteligencję ośmiornic, ich zdolność adaptacji oraz fałszywe doniesienia o „gigantycznej ośmiornicy wyrzuconej na brzeg”.
Kultura i codzienność:
Pokazano nam hangul – koreański alfabet, gazety, komiksy oraz nowoczesną bibliotekę, która służy również jako miejsce relaksu. Zobaczyliśmy tradycyjne stroje (hanbok), metalowe pałeczki do jedzenia (zamiast drewnianych) oraz potrawy, np. kimchi i „morskiego robaka” . Pokazano nagrania z drona przedstawiające zadbane parki, las bambusowy (bambus to trawa!) oraz port zajmujący dużą część miasta.
Wyspa Jeju – wulkaniczne cuda:
Opisano rejs na wyspę, nawiązując do tragedii zatonięcia promu Sewol w 2014 r.
Zaprezentowano jaskinie wulkaniczne, pumeks, obsydian (nazwany kamieniem z (Minecrafta) oraz najwyższy wulkan Hallasan, (który nie został zdobyty). Pokazano tradycje kobiet nurkujących (haenyeo) łowiących owoce morza i ryby, a także rytuały związane z „przywołania duchów morza” dla pomyślności.
Korea Północna w kontraście do wolnego sąsiada z południa:
Przedstawiono propagandę reżimu, tunel ucieczkowy pod granicą oraz strzeżoną strefę zdemilitaryzowaną (DMZ) z wiszącymi na siatce listami wsparcia. Wspomniano o braku praw obywatelskich, karze śmierci za „przewinienia” oraz działalności pastora pomagającego uciekinierom.
K-pop i współczesne trendy:
Pokazano fragmenty tańca K-pop, nawiązując do globalnej popularności zespołów jak BTS. Omówiono niski wskaźnik urodzeń w Korei Południowej (najmniejszy na świecie) i trend zastępowania dzieci psami, które traktowane są jak członkowie rodzin.
Uczniowie byli zafascynowani połączeniem nowoczesności z tradycją, zwłaszcza kontrastem między technologią a naturą (np. akwarium vs. wulkany). Największe emocje wzbudziły: degustacja „morskiego robaka”, opowieści o ośmiornicach fakty o tym dalekim państwie.
Cykliczne spotkania łączą edukację z rozrywką, poszerzają horyzonty uczniów o kulturę, historię i współczesne wyzwania Korei. Dzięki dynamicznej formie (filmy, nagrania z drona, interaktywne pokazy) uczestnicy mogli „poczuć” klimat podróży bez wychodzenia ze szkoły.
Mateusz Herbich, Paweł Bochenek, Oliwier Krzyżak