„Nie ma przypadków, są tylko niewykorzystane szanse” – zwykł mawiać jeden z przyjaciół naszej szkoły. Kiedy w styczniu zapytałam w Teatrze Groteska o bilety na polecaną mi sztukę o zagadkowym tytule: Dziwny przypadek psa wieczorową porą, otrzymałam odpowiedź, że są na 2 kwietnia. Nie skojarzyłam od razu, jaki to dzień.
Pojechaliśmy – liczna grupa ośmio- i siódmoklasistów (to spektakl od 13 lat) wraz z opiekunami. W Sali Kopułowej teatru zasiedliśmy niemal na scenie i szybko zostaliśmy wciągnięci w skomplikowany świat Christophera, matematycznego geniusza ze spektrum autyzmu. Nie zdradzimy fabuły zawierającej o wiele więcej niż kryminalną zagadkę. W biało-czarnej, nowoczesnej, oszczędnej scenografii cierpieliśmy wraz chłopcem, który nie rozumie zasad świata i którego świat nie rozumie, a którego prostolinijność i logika rozumowania mogłaby nas zawstydzić. Krzyki, hałasy, nadmiar informacji, ludzie podchodzący zbyt blisko, konflikty rodzinne, ukrywanie prawdy, wszystko to sprawia, że Christopher żyje nieraz na granicy swojej wytrzymałości. Wyszliśmy ze spektaklu mocno poruszeni, zachwyceni też znakomitą grą aktorską a nasza pani psycholog zauważyła, że 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nie ma przypadków…
Polakom jednak dzień 2 kwietnia kojarzy się przede wszystkim ze śmiercią najwybitniejszego być może Polaka Wszech Czasów, Świętego Papieża Jana Pawła II. O tym pamiętaliśmy, dlatego szlak wycieczki prowadził przez Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach. Podziwiając imponujące świątynie, poszukiwaliśmy zadumy i wyciszenia, polecając całą społeczność naszej szkoły Bożemu Miłosierdziu podczas Koronki o godzinie 15.00.
Kraków uroczyście świętuje dwudziestą rocznicę śmierci wielkiego Papieża, przez wiele lat biskupa krakowskiego. Pierwszego kwietnia Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i orkiestra Opery Krakowskiej wykonały w operze Requiem Mozarta, 2 kwietnia przy Oknie Papieskim, na Placu Franciszkańskim zaplanowano mapping. W Centrum Jana Pawła II odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem następcy Karola Wojtyły, obecnego arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego. Przygotowano też piękną wystawę złożoną ze zdjęć i cytatów Jana Pawła II, dobranych tak, by pomóc nam wszystkim zrozumieć samych siebie i innych. Bo to co było bardzo trudne w przypadku Christophera, dla nas też nie jest łatwe. Wskazówką może być myśl Jana Pawła II, który w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1979 w Warszawie mówił: Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może sam siebie zrozumieć bez Chrystusa. I niech to będzie dla nas wskazówką. Agnieszka Kosecka