Ludzie od zawsze próbowali zrozumieć otaczający świat. Zastanawiali się, czym są grzmoty i błyskawice; skąd się bierze tęcza; dlaczego niebo nie spada; gdzie chowa się Słońce. Przez tysiące lat ich ciekawość zaspokajały legendy i mity, a każda z kultur wykształciła swoje przekonania na temat natury świata. I choć dziś wszelkie zjawiska rozumiemy inaczej, warto poznać wierzenia naszych przodków i przekonać się, jak zmieniło się ludzkie rozumowanie przez tysiące lat. […].
14 kwietnia 2025 roku uczniowie klas trzecich podczas zajęć edukacyjnych, za pomocą dramy, przenieśli się w krainę bogów i mitów greckich. W pięknej scenerii można było poobcować z nieustępliwym Zeusem, piękną, ale kłótliwą Herą, tajemniczym Hadesem, mądrą Ateną, piękną Afrodytą, odważnym, a zarazem okrutnym Aresem, utalentowanym Apollem czy przerażającym Hefajstosem. Nie mogło zabraknąć oczywiście najwznioślejszej postaci w mitologii – Prometeusza, który cierpiał przez miłość do ludzi. Pojawiły się pomysłowe stroje i atrybuty bogów olimpijskich oraz ciekawe opowieści o ich codziennym życiu. I choć uczniowie po otworzeniu puszki Pandory zdefiniowali ją jako źródło nieszczęść, kłopotów i smutku, to i tak zakończyli spotkanie zdaniem, że: „Nadzieja ogrzewa serca”.
„…Odtąd nadzieja żyje w sercu każdego człowieka. I tak jak inny dar Prometeusza - ogień – ogrzewa ciało, tak nadzieja ogrzewa serce każdego z nas. Pozwala nam wszystkim – tobie i mnie- przetrwać trudne chwile: przezwyciężyć nieufność, pokonać lęk, znieść ból i wciąż patrzeć z wiarą w przyszłość…”
„Puszka Pandory” opr. Wojciech Widłak
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w projekcie, a Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.
Zdjęcia wykonywane były aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.