W dniu 25 kwietnia 2025 nasze uczennice brały udział w etapie Wojewódzkim konkursu historycznego "Mój Region- Moja Duma, Moje Miasto -Moja Duma" Barbara Malinowska zajęła drugie miejsce i uzyskała tytuł laureata województwa Aleksandra Joniec i Alicja Gargula otrzymały tytuł finalisty województwa
Najnowsze
Aktualności
PO PIERWSZE: NIE ŚMIECIĆ!
Jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej cywilizacji jest nadmiar opakowań i wszelkiego rodzaju śmieci. Fakt ten nie upoważnia jednak nikogo do pozostawiania niepotrzebnych rzeczy w publicznych, nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Aby uzmysłowić to młodemu pokoleniu, uczniowie klas I-V naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji: Sprzątamy dla Sądecczyzny realizowanej w ramach projektu "Innowacje Ekologiczne 2024-2025" przez Fundację Horyzont360, we współpracy z instytucjami edukacyjnymi, organizacjami pozarządowymi, harcerstwem i ludźmi dobrej woli.
Piękna pogoda sprzyjała sprzątaniu a uczestnicy akcji mieli okazję poruszać się na świeżym powietrzu i poczuć satysfakcję z wykonanej wspólnie pożytecznej pracy. Przysłane do szkoły worki zapełniały się niestety bardzo szybko, co świadczy o tym, że na naszym terenie przebywa wiele osób zupełnie niecywilizowanych. Uczniowie zdołali sprzątnąć jedynie część obszaru naszej miejscowości. Apelujemy więc do wszystkich: każdy z nas jest odpowiedzialny za piękno swojego otoczenia, więc NIE ŚMIEĆ! Mamy nadzieję, że uczestnicy akcji będą zawsze świadomie dbać o czystość i uczyć tej troski innych.
64Zdjęcia wykonywane były aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
W świecie mitów
Ludzie od zawsze próbowali zrozumieć otaczający świat. Zastanawiali się, czym są grzmoty i błyskawice; skąd się bierze tęcza; dlaczego niebo nie spada; gdzie chowa się Słońce. Przez tysiące lat ich ciekawość zaspokajały legendy i mity, a każda z kultur wykształciła swoje przekonania na temat natury świata. I choć dziś wszelkie zjawiska rozumiemy inaczej, warto poznać wierzenia naszych przodków i przekonać się, jak zmieniło się ludzkie rozumowanie przez tysiące lat. […].
14 kwietnia 2025 roku uczniowie klas trzecich podczas zajęć edukacyjnych, za pomocą dramy, przenieśli się w krainę bogów i mitów greckich. W pięknej scenerii można było poobcować z nieustępliwym Zeusem, piękną, ale kłótliwą Herą, tajemniczym Hadesem, mądrą Ateną, piękną Afrodytą, odważnym, a zarazem okrutnym Aresem, utalentowanym Apollem czy przerażającym Hefajstosem. Nie mogło zabraknąć oczywiście najwznioślejszej postaci w mitologii – Prometeusza, który cierpiał przez miłość do ludzi. Pojawiły się pomysłowe stroje i atrybuty bogów olimpijskich oraz ciekawe opowieści o ich codziennym życiu. I choć uczniowie po otworzeniu puszki Pandory zdefiniowali ją jako źródło nieszczęść, kłopotów i smutku, to i tak zakończyli spotkanie zdaniem, że: „Nadzieja ogrzewa serca”.
„…Odtąd nadzieja żyje w sercu każdego człowieka. I tak jak inny dar Prometeusza - ogień – ogrzewa ciało, tak nadzieja ogrzewa serce każdego z nas. Pozwala nam wszystkim – tobie i mnie- przetrwać trudne chwile: przezwyciężyć nieufność, pokonać lęk, znieść ból i wciąż patrzeć z wiarą w przyszłość…”
„Puszka Pandory” opr. Wojciech Widłak
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w projekcie, a Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.
149Zdjęcia wykonywane były aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Gofry w roli głównej
11 kwietnia 2025 roku ze szkolnej stołówki po całej szkole roznosił się obłędny zapach gofrów w wykonaniu uczniów klas trzecich. Na wstępie tego kulinarnego wyzwania, młodzi kucharze poznali tajemnice związane z pieczeniem gofrów, zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego – gofrownicy oraz zasady higieny podczas przygotowywania i spożywania przysmaków. Później pod kierunkiem wychowawczyń oraz pani Pauliny Marchacz (mama Lenki) mogły wlewać ciasto do gofrownicy i czekać, aż gofry będą gotowe. A unoszący się aromat pieczonego ciasta - oj wzmagał apetyt… Kiedy ciasto nabrało złotego koloru, można było je dekorować. Głównymi dodatkami były owoce, cukier puder, krem czekoladowy, bita śmietana, czy konfitury. Gofry wyszły znakomicie! Było słodko, smacznie i kolorowo. Wszystkie wyglądały bardzo apetycznie i tak też smakowały, że co niektórzy skorzystali z dokładki.
Może komuś się przyda?
Przepis na gofry:
- 2 szklanki mąki
- 2 szklanki mleka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- Szczypta soli
- 1/3 szklanki oleju
- 2 jajka, żółtka oddzielone od białek
Wszystkie składniki poza białkami wymieszać mikserem w dużej misce. Białka ubić na sztywną pianę. Delikatnie dodać do masy. Piec w nagrzanej gofrownicy, aż do przyrumienienia.
SMACZNEGO!!!
9
Apel w rocznicę ważnych wydarzeń historycznych
11 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbył się apel historyczny z udziałem klas II – VIII, przygotowany przez Panią Krystynę Gargulę oraz młodzież klasy 8. W naszym „Teleekspresowym Przeglądzie Historycznym”- uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia historyczne, które miały miejsce w marcu oraz kwietniu na przestrzeni stuleci istnienia Polski. Wspominano między innymi: Dzień Żołnierzy Wyklętych, 1025 rocznicę Zjazdu w Gnieźnie, 500 rocznicę Hołdu Pruskiego, kolejną rocznice Chrztu Polski, 1000- lecie koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II, 15 -lecie Katastrofy Smoleńskiej, 85- lecie Zbrodni Katyńskiej, a także wiele innych równie ważnych zdarzeń związanych z naszą historią. Niektóre z nich pokazywały potęgę Polski, inne przypominały walkę o wolność, czy też upamiętniliśmy osoby, które odważyły się „płynąć pod prąd” i mimo ogromnego zagrożenia walczyć o prawdę i niepodległość.
17W czasie apelu wykorzystano nagłośnienie i aparat fotograficzny pozyskane w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
TYSIĄCLECIE KRÓLESTWA POLSKIEGO
Wyjątkowym wydarzeniem tego roku jest tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Wydarzenie to powinno być uroczyście świętowane, bo przypomina ono Polakom, że od tysiąca lat jesteśmy ważnym i silnym państwem europejskim. Wszyscy powinniśmy być dumni z polskiej historii i z patriotycznej postawy naszego narodu.
Aby uczcić rocznicę pierwszej koronacji i wzbudzić większe zainteresowanie uczniów historią pierwszej Rzeczpospolitej, zorganizowano dwa konkursy. Chętni uczniowie z klas IV- VIII mogli wziąć udział w quizie pt. "Polscy królowie". Należało rozwiązać czternaście zagadek opartych na biografiach i ciekawostkach z życia naszych monarchów. Najlepszymi historykami w szkole okazali się uczniowie klasy VA Stanisław Mróz i Patryk Porada, którzy w krótkim czasie bezbłędnie odgadli wszystkie zagadki! Miejsce drugie zdobyła Oliwia Gawlik i Barbara Malinowska, miejsce trzecie Dawid Szkarłat i Łukasz Zelek a wyróżnienia Karol Potoczek i Olivier Stróżak. Podczas uroczystego apelu historycznego uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody, których sponsorem było współpracujące z naszą szkołą Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Uczniowie klas II-III wzięli udział w konkursie plastycznym "Portret Bolesława Chrobrego". Powstało bardzo wiele prac. Autorzy dwudziestu najładniejszych dzieł otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a ich rysunki wyeksponowano, tworząc piękną galerię.
Organizatorami quizu były wychowawczynie klas piątych, Agnieszka Kosecka i Krystyna Gargula, a organizatorkami konkursu plastycznego wychowawczynie klas drugich i trzecich: Elżbieta Kosecka-Rokosz, Małgorzata Mółka, Elżbieta Mrzygłód i Edyta Witowska.
42Zdjęcia wykonywane były aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
W dniu 9 kwietnia 2025r. odbyły się w naszej szkole Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowych. Patronat nad turniejem objął Pan Adam Wolak - Wójt Gminy Łososina Dolna, a nasza szkoła była głównym organizatorem tego turnieju. W rozgrywkach wzięło udział 35 uczniów z pięciu szkół Gminy Łososina Dolna. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z przepisów ruchu drogowego, umięjętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokonywaniem toru przeszkód. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Grupa I (młodsza) – Joanna Janus (kl.5b), Anna Klimek (kl.5b), Mateusz Bodziony (kl. 5a) i Kamil Kmiecik (kl.5a)
Grupa II (starsza) – Julia Gargula (kl.8), Stanisław Olchawa (kl.7b), Kamil Stosur (kl.7b).
Uczniowie naszej szkoły wywalczyli drużynowo dwa złote puchary czyli I miejsca w kategorii młodszej i starszej i tym samym zakwalifikowali się do Etapu Powiatowego.
W kategorii indywidualnie Stanisław Olchawa zdobył I miejsce, Kamil Kmiecik – III miejsce, i Julia Gargula również III miesjce.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy sukcesów na dalszych etapach.
Dziękujemy również sponsorom konkursu za ufundowanie pucharów, medali oraz pozostałych nagród, tj.
Panu Adamowi Wolak – Wójtowi Gminy Łososina Dolna;
Bankowi PKO BP w Nowym Sączu
oraz Cukierni i Piekarni w Tęgoborzy za ufundowanie posiłku dla uczestników konkursu.
8
Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w Piłce Ręcznej
Dnia 8 kwietnia 2025r. w ramach rozgrywanych na hali PCS w Marcinkowicach Powiatowych Igrzysk Dzieci w Mini Piłce Ręcznej, drużyna dziewcząt zajęła I Miejsce
Skład drużyny:
Kańka Dominka VI kl.
Joniec Julia VI kl.
Sołtys Julia VI kl.
Szkarłat Zofia VI kl.
Gargula Alicja VI kl.
Filipowska Magdalena VI kl.
Janus Joanna V kl.
Bednarek Lena VI kl.
Wilczkiewicz Weronika VI kl.
Sromek Gabriela VI kl.
Zarzeka Milena IV kl.
Pławecka Weronika V kl.
Klimek Anna V kl.
Karkoszka Lena V kl.
Najlepszą zawodniczką turnieju została Alicja Gargula
Podczas rozgrywanych meczy młode szczypiornistki pokazały się z bardzo dobrej strony nie brakowało dynamicznych akcji, efektownych bramek
Jest to kolejne zdobyte w roku szkolnym 2024/2025 Mistrzostwo w grach zespołowych tej drużyny.
2
Milena Zarzeka Mistrzynią Polski w kategorii Cheer Hip Hop Duet - junior młodszy
Uczennica naszej szkoły Milena Zarzeka z klasy 4a w dniu 5 kwietnia 2025r. na Mistrzostwach Polski w Cheerleadingu Sportowym w Grodzisku Mazowieckim odniosła ogromny sukces:
w kategorii Cheer Hip Hop Duet - junior młodszy zajęła I miejsce uzyskując tytuł Mistrza Polski, a w kategorii formacje Hip Hop 9-12 lat razem ze swoją drużyną wywalczyli tytuł Wice - Mistrza Polski zajmując II miejsce. Gratulujemy serdecznie naszej uczennicy i życzymy jej dalszych sukcesów tanecznych.
„Człowieka nie można do końca zrozumieć…”
„Nie ma przypadków, są tylko niewykorzystane szanse” – zwykł mawiać jeden z przyjaciół naszej szkoły. Kiedy w styczniu zapytałam w Teatrze Groteska o bilety na polecaną mi sztukę o zagadkowym tytule: Dziwny przypadek psa nocną porą, otrzymałam odpowiedź, że są na 2 kwietnia. Nie skojarzyłam od razu, jaki to dzień.
Pojechaliśmy – liczna grupa ośmio- i siódmoklasistów (to spektakl od 13 lat) wraz z opiekunami. W Sali Kopułowej teatru zasiedliśmy niemal na scenie i szybko zostaliśmy wciągnięci w skomplikowany świat Christophera, matematycznego geniusza ze spektrum autyzmu. Nie zdradzimy fabuły zawierającej o wiele więcej niż kryminalną zagadkę. W biało-czarnej, nowoczesnej, oszczędnej scenografii cierpieliśmy wraz chłopcem, który nie rozumie zasad świata i którego świat nie rozumie, a którego prostolinijność i logika rozumowania mogłaby nas zawstydzić. Krzyki, hałasy, nadmiar informacji, ludzie podchodzący zbyt blisko, konflikty rodzinne, ukrywanie prawdy, wszystko to sprawia, że Christopher żyje nieraz na granicy swojej wytrzymałości. Wyszliśmy ze spektaklu mocno poruszeni, zachwyceni też znakomitą grą aktorską a nasza pani psycholog zauważyła, że 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nie ma przypadków…
Polakom jednak dzień 2 kwietnia kojarzy się przede wszystkim ze śmiercią najwybitniejszego być może Polaka Wszech Czasów, Świętego Papieża Jana Pawła II. O tym pamiętaliśmy, dlatego szlak wycieczki prowadził przez Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach. Podziwiając imponujące świątynie, poszukiwaliśmy zadumy i wyciszenia, polecając całą społeczność naszej szkoły Bożemu Miłosierdziu podczas Koronki o godzinie 15.00.
Kraków uroczyście świętuje dwudziestą rocznicę śmierci wielkiego Papieża, przez wiele lat biskupa krakowskiego. Pierwszego kwietnia Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i orkiestra Opery Krakowskiej wykonały w operze Requiem Mozarta, 2 kwietnia przy Oknie Papieskim, na Placu Franciszkańskim zaplanowano mapping. W Centrum Jana Pawła II odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem następcy Karola Wojtyły, obecnego arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego. Przygotowano też piękną wystawę złożoną ze zdjęć i cytatów Jana Pawła II, dobranych tak, by pomóc nam wszystkim zrozumieć samych siebie i innych. Bo to co było bardzo trudne w przypadku Christophera, dla nas też nie jest łatwe. Wskazówką może być myśl Jana Pawła II, który w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1979 w Warszawie mówił: Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może sam siebie zrozumieć bez Chrystusa. I niech to będzie dla nas wskazówką. Agnieszka Kosecka
43
Pamiętamy o Tobie Święty Janie Pawle II
Dziś przypominamy sobie postać wyjątkowego człowieka – Jana Pawła II. 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37odszedł papież, który swoim życiem pokazał, jak ważna jest miłość, dobroć i szacunek do drugiego człowieka.
Jan Paweł II zawsze mówił, że młodzi ludzie są przyszłością świata. Wierzył w waszą siłę, odwagę i marzenia. Przypominał, że każdy z nas ma w życiu swoje Westerplatte – wartości, których trzeba bronić i o które warto walczyć.
Dzisiaj, w rocznicę jego śmierci, warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tym, jakie wartości były dla niego najważniejsze: miłość, przebaczenie, przyjaźń i szacunek. Możemy je wprowadzać w życie, pomagając innym, okazując dobroć i pielęgnując relacje z bliskimi.
Uczniowie naszej szkoły na spektaklu profilaktycznym "Talenty, czyli mieć czy być"
1 kwietnia uczniowie klas 4-6 naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spektaklu pt. Talenty, czyli mieć czy być, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Przedstawienie poruszało ważne i ponadczasowe pytania dotyczące wartości w życiu człowieka – czy ważniejsze jest posiadanie rzeczy materialnych, czy rozwijanie własnych talentów i bycie dobrym człowiekiem?
Spektakl opowiadał historię młodych bohaterów, którzy stają przed wyborem: dążyć do sukcesu za wszelką cenę, czy rozwijać swoje pasje i umiejętności w zgodzie z własnym sumieniem. Poprzez pełną humoru, a jednocześnie refleksyjną fabułę, aktorzy ukazali dylematy, z jakimi na co dzień mierzy się młode pokolenie.
Morał przedstawienia jest jasny – prawdziwe szczęście nie wynika z tego, co posiadamy, ale z tego, kim jesteśmy i jak traktujemy innych. Spektakl skłaniał do refleksji nad tym, jak ważne jest pielęgnowanie talentów i wartości moralnych, a nie tylko pogoń za materialnym bogactwem.
Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem przedstawienia – zarówno pod względem treści, jak i kunsztu aktorskiego. Była to wartościowa lekcja, która na długo pozostanie w ich pamięci.
Lekcja historii w klasie ósmej- spotkanie ze świadkami historii
31 marca 2025 r. na lekcji historii, uczniowie klasy ósmej, w ramach „Spotkań z ciekawymi osobami” gościli Panią Irenę Bastę- emerytowaną Panią Dyrektor naszej szkoły oraz Pana Marka Sołtysa- emerytowanego pułkownika Wojska Polskiego.
Szanowni goście opowiadali młodzieży na podstawie własnych wspomnień, przeżyć o czasach PRL-u, o życiu codziennym, o tym jak zmieniła się nasza miejscowość, jak wyglądała ona 60 lat temu, gdzie znajdowały się sklep, szkoła, budynek ośrodka zdrowia, gminy itp. Goście wspominali swoje czasy szkolne, czas wolny, ciężką pracę na gospodarstwie, puste półki sklepowe, kilometrowe kolejki oraz lata studiów. Opisywali rzeczywistość, która w dzisiejszych czasach jest nie do pomyślenia. Pani Irena opisała stan wojenny oczyma studentki uczestniczącej w manifestacjach, Pan Marek swoją służbę na misjach pokojowych ONZ w latach 80-tych XX w. na terytorium Egiptu i Syrii.
Dziękujemy serdecznie za wizytę i zapraszamy częściej.
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa” (Juliusz Słowacki)
W ostatnim czasie w naszej szkole odbyły się dwa konkursy językowe przygotowane przez bibliotekę i nauczycieli – polonistów. Były to:
- Zorganizowany z okazji Dnia Języka Ojczystego konkurs o tytuł: „Mistrza Poprawnej Polszczyzny”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas III - VIII.
- Konkurs pt. „Czy znasz sentencje łacińskie?”, który wymagał nauczenia się na pamięć kilkudziesięciu zdań po łacinie, co było nie lada wyzwaniem!
A oto wyniki:
W konkursie o tytuł „Mistrza Poprawnej Polszczyzny” w kategorii klas młodszych III – V I miejsce zdobył uczeń klasy IVa – Oliwier Stróżak, II miejsce – Hubert Biedroń z klasy Va, a III miejsce ex aequo Martyna Stach i Franciszek Cichoń z klasy Vb.
W kategorii klas starszych VI – VIII tytuł mistrza otrzymały uczennice: Julia Gargula z klasy VIII i Joanna Rokosz z klasy VIIa.
W konkursie łacińskim I miejsce zdobyła Anita Potoczek z klasy VIIa, II miejsce – Szymon Jurczak z klasy VIa, III miejsce - Łukasz Zelek z klasy VI a.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
2Zdjęcia wykonywane były aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Związki frazeologiczne
26 marca 2025 roku w naszej szkole miało miejsce wydarzenie artystyczne. Aktorzy Wojciech Habela i Jacek Lecznar przedstawili program „Związki frazeologiczne”. Wyrażenia, Zwroty, frazy jako uzupełnienie wiedzy z języka polskiego. Uczniowie chętnie uczestniczyli w przedstawieniu, rozwiązując ciekawe „zadania frazeologiczne”.
Chwile z pięknej polszczyzny pozostaną na długo w pamięci.
36Zdjęcia wykonywane były aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Odkładaj pieniądze, nie marzenia
25 marca uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji 10-lecia programu Szkolnej Kasy Oszczędności. W naszej szkole SKO prowadzą Pani Agnieszka Rosiek i Pani Maria Cebula. Ten ważny moment mogliśmy świętować z gośćmi. Z PKO BP, którzy nas odwiedzili:
Pani Paulina Barnaś – starszy specjalista Regionalnego Oddziału Detalicznego w Krakowie.
- Pani Katarzyna Leśniak – dyrektor Oddziału 2 PKO BP w Nowym Sączu.
- Pani Grażyna Bodziony – opiekunka SKO, z Oddziału 2 PKO BP w Nowym Sączu.
Dzięki Ich wsparciu, nasz program mógł się rozwijać, a młodsze pokolenia uczniów miało okazję zdobywać cenne umiejętności finansowe, które będą im towarzyszyć przez całe życie.
Była też z nami Pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Rąbkowej, Pani Maria Orzeł oraz opiekunka SKO ze Szkoły Podstawowej w Rąbkowej, Pani Irena Saczka.
Uczniowie powitali gromkimi brawami gościa wyjątkowego, absolwenta naszej szkoły, mistrza świata trików piłkarskich, finalistę programu Mam talent oraz twórcę programu sportowego na youtube Trenuj z Krzychem – Krzysztofa Golonkę. Zaczynając jako dziecko, Krzysztof nie odkładał swoich marzeń na później, codziennie doskonaląc swoje umiejętności.
Spektakl pod hasłem „Nie odkładaj marzeń tylko pieniądze” przygotowały klasy trzecie pod czujnym okiem Pani Elżbiety Mrzygłód i Małgorzaty Mółki.
Momentem, na który wszyscy czekali był pokaz umiejętności Krzysztofa. Absolwent naszej szkoły, Krzysztof Golonka to jeden z najlepszych polskich freestyle'owców piłkarskich, który zyskał międzynarodową sławę dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom. Zdobył tytuł mistrza świata w trikach piłkarskich, co było wynikiem lat ciężkiej pracy i zaangażowania w doskonalenie swojego talentu. Jego historia motywuje wielu młodych ludzi do dążenia do swoich marzeń. Krzysztof nie odkładał swoich marzeń na później. Dzięki systematycznej pracy i przedsiębiorczości udało mu się zdobyć mistrzostwo świata, a jego historia jest dowodem na to, że marzenia są w zasięgu ręki, jeśli tylko włożymy w nie odpowiednią ilość pracy i zaangażowania.
Nagrodziliśmy liderów w oszczędzaniu w tym roku szkolnym. To dzięki ich zaangażowaniu, systematyczności i pomysłowości nasz program tak dynamicznie się rozwija. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów i cieszymy się, że możemy dziś wyróżnić tych, którzy wykazali się największą troską o oszczędności.
Arkadiusz Słaby
Maria Turek
Emilka Janus
Kacper Janus
Zofia Popiela
Filip Popiela
Anna Baran
Bartosz Baran
Został też rozstrzygnięty konkursu na skarbonkę z recyklingu. To dla nas ogromna przyjemność, że mogliśmy zobaczyć, jak nasi uczniowie wykorzystali swoją kreatywność, łącząc edukację ekologiczną z oszczędzaniem. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów w tworzeniu ekologicznych rozwiązań.
I miejsce Franciszek Sowa I b, Aleksandra Sromek VI b
II miejsce Hanna Kulig I b, Tymon Laskosz V b
III miejsce Szymon Tokarz I a, Kmiecik Kamil V a
Wyróżnienia:
Klaudia Krężel
Igor Krzyżak
Olivier Stróżak
Krzysztof Pławecki
Filip Wideł
Amelia Małek
Weronika Wilczkiewicz
Kosecki Antoni
Bałuszyński Karol
Bodziony Mateusz
Gratulujemy!
Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć wykonanych i udostępnionych przez Pana Mateusza Pławeckiego, za co serdecznie dziękujemy.
82
UCZMY SIĘ OD NAJLEPSZYCH - SPOTKANIE Z OLIMPIJCZYKAMI
Obecnie niełatwo o dobre i atrakcyjne wzorce do naśladowania dla młodego pokolenia. Mogą być nimi z pewnością wybitni sportowcy, którzy osiągnęli bardzo wiele dzięki swojej ciężkiej pracy, sile charakteru i wytrwałości. 25 marca uczniowie klas czwartych i piątych spotkali takich właśnie ludzi: naszymi gośćmi byli kajakarze-olimpijczycy, utytułowani zawodnicy osiągający sukcesy na światowym poziomie: Klaudia Zwolińska, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu i Grzegorz Hedwig, trzykrotny olimpijczyk. Oboje pochodzą z naszych stron i oboje mają na swoim koncie bardzo wiele medali i sukcesów.
Nasi bardzo sympatyczni goście opowiedzieli o igrzyskach olimpijskich i codziennych treningach, można było także założyć strój kajakarza a nawet... polatać w kajaku. Mistrzowie cierpliwie odpowiadali na pytania, pozowali do zdjęć i rozdawali autografy. Zobaczyliśmy kopię srebrnego medalu olimpijskiego, bo oryginał, zawierający metal z Wieży Eiffla, pani Klaudia ofiarowała na cel charytatywny - pomoc chorym na mukowiscydozę.
Spotkanie, którego ambasadorem był uczeń klasy VA, Piotr Wąsowicz, a organizatorką pani Agnieszka Kosecka, pokazało uczniom, że ktoś pochodzący z małej miejscowości i należący do klubu w powiatowym mieście może osiągać sukcesy na światowym poziomie. Więc czekamy na następnych mistrzów, oni być może są wśród nas, tylko jeszcze o tym nie wiemy.
56Zdjęcia wykonywane były aparatem fotograficznym pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Międzygminne Igrzyska Dzieci w piłce ręcznej dziewcząt
24 marca w Szkole Podstawowej w Świniarsku odbył się międzygminny turniej piłki ręcznej dziewcząt. Do zawodów zgłosiły się drużyny: SP Brzezna, SP Świniarsko, SP Kamionka Wielka. Nasze dziewczyny w składzie: Sołtys Julia, Filipowska Magdalena, Gargula Alicja, Joniec Julia, Kańka Dominika, Szkarłat Zofia, Bednarek Lena, Janus Joanna, Wilczkiewicz Weronika, Klimek Anna, Pławecka Weronika nie przegrywając żadnego spotkania w bardzo dobrym stylu wygrały cały turniej zajmując I miejsce. Reprezentacja SP Tęgoborze będzie rywalizowała na kolejnym etapie rozgrywek, na zawodach powiatowych.
Akcja profilaktyczna "Nie chcemy być zniewoleni - precz z uzależnieniami"
24 marca 2025 roku w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie – akcja profilaktyczna pod hasłem "Nie chcemy być zniewoleni - precz z uzależnieniami". Celem było zwiększenie świadomości na temat różnorakich uzależnień oraz promowanie zdrowego stylu życia.
O godzinie 9:00 cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej. Następnie poszczególne klasy przedstawiły swoje prezentacje na temat różnych rodzajów uzależnień. Każda z klas przygotowała interesujący i pouczający występ, który w sposób przystępny i kreatywny przybliżył tematykę uzależnień.
Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem, a ich prezentacje spotkały się z uznaniem zarówno ze strony rówieśników, jak i nauczycieli. Jako nagrodę za udział, każda klasa otrzymała bon na pizzę. Na zakończenie, chętni uczniowie złożyć podpis na banerze, deklarując w ten sposób wolność od uzależnień.
Akcja profilaktyczna "Nie chcemy być zniewoleni - precz z uzależnieniami" okazała się być niezwykle pouczającym i inspirującym wydarzeniem. Dzięki niej uczniowie zyskali cenną wiedzę na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami oraz dowiedzieli się, jak ważne jest dbanie o zdrowy i wolny od nałogów styl życia.
Organizatorzy wyrażają wdzięczność sponsorom, którzy wsparli akcję profilaktyczną – „Fundacja Dzień Dziecka”, „Erized”.
W czasie akcji wykorzystano nagłośnienie i aparat fotograficzny pozyskane w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
120