W tym roku wyróżnienie w konkursie zdobył już po raz drugi Cezary Zelek, obecnie uczeń klasy czwartej. W czwartek 25 maja odebrał dyplom i nagrodę podczas uroczystej gali w MCK "Sokół" w Nowym Sączu. Cezary napisał świetną legendę o smoku z kopalni soli w Wieliczce. Opiekunem naszego laureata jest w tym roku pani Agnieszka Kosecka. Gratulujemy!
Najnowsze
Aktualności
Konkurs "Moja Gmina, historia i środowisko".
„Tradycja jest rozumem całego narodu
Przesianym z jednego wieku w drugi”
Dnia 17.05.2023 r. w Szkole Podstawowej im. mjra pil. J. Iszkowskiego odbył się międzygminny konkurs „Moja Gmina -historia i środowisko”. W konkursie wzięło udział 8 szkół z gminy Łososina Dolna i Gródek n/D.
Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: test wiedzy oraz praca pt. „ Legenda o mojej miejscowości”. Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani. Napisane legendy świadczą o wielkiej wyobraźni i wiedzy uczniów.
Wyniki indywidualne:
I miejsce- Alicja Gargula – SP Tęgoborze;
II miejsce- Mikołaj Szkarłat- SP Rąbkowa;
III miejsce- Wiktoria Matusik- SP Rąbkowa;
IV miejsce- Michał Jarosz- SP Łososina Dolna;
V miejsce- Filip Dzięgiel- SP Łososina Dolna;
VI miejsce- Dominika Kańka- SP Tęgoborze;
Pozostali uczniowie biorący udział : Szymon Pawłowski- SP Rojówka; Jakub Bryniak- SP Witowice; Jan Salamon- SP Witowice; Urszula Dynowska- SP Żbikowice; Kinga Ruchała – SP Gródek n/D; Franciszek Bodziony-SP Rojówka; Justyna Orzechowska- SP Stańkowa; Dawid Lipiński- SP Stankowa.
Wyniki szkół:
I miejsce- SP Rąbkowa;
II miejsce- SP Tegoborze;
III miejsce- SP Łososina Dolna;
Pozostałe szkoły : SP- Witowice Dolne, SP- Rojówka; SP- Stankowa; SP- Żbikowice; SP- Gródek n/D.
Wszyscy uczniowie indywidualnie otrzymali nagrody i dyplomy, które były zasponsorowane przez Wójta Gminy Łososina Dolna, Wójta Gminy Gródek n/D i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy.
Uczniom i opiekunom naukowym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy serdecznie dziękuje Pani Renacie Załubskiej i Pani Krystynie Garguli za organizację w/w konkursu.
95
Laboratoria Przyszłości. Arduino – projekt II - imitacja świateł drogowych.
Uczniowie na zajęciach opracowali i wykonali projekt przedstawiający działanie świateł drogowych. Młodzież dokonała połączeń odpowiednich układów na płytce Arduino a następnie wpisała w środowisku programistycznym Arduino IDE niezbędny szkic - program sterujący płytką. W efekcie działania programu pięć diod świeciło się w taki sposób jak światła drogowe ze światłami dla pieszych. Po kliknięciu odpowiedniego przycisku następowało włączenie światła zielonego dla pieszych. Młodzież była zachwycona efektami swojej pracy. Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego projektu #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości.
Małopolski Konkurs Biologiczny 2022-2023. Super uczeń- super osiągnięcie.
Musimy się pochwalić!
Uczeń klasy VIII a, Artur Weber został finalistą etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Biologicznego.
Główny temat konkursu to „ Podróż do świata roślin”.
Artur wykazał się wiedzą i umiejętnościami określonymi w podstawie programowej dla przedmiotu biologia dla II etapu edukacyjnego oraz dodatkowo w rozwiązywaniu zadań konkursowych na etapie rejonowym i wojewódzkim zaprezentował wiedzę i umiejętności zawarte w podręcznikach do biologii dla szkół ponadpodstawowych w zakresie rozszerzonym. Jak wiemy, to nie są proste zagadnienia.
Tematy obejmowały : różnorodność i funkcjonowanie roślin(rośliny pierwotnie wodne, mszaki, paprotniki, nagozalążkowe, okrytozalążkowe) , kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących, planowania obserwacji i doświadczeń, formułowania problemów badawczych, hipotez, formułowanie wniosków na podstawie obserwacji i doświadczeń, wykonywania obliczeń, analizę schematów i wykresów.
Artur doskonale napisał etap szkolny i rejonowy. Sama kwalifikacja do etapu wojewódzkiego nie dawała tytułu finalisty. Trzeba było zdobyć 50% punktów, żeby nim zostać. Tak też się stało.
Opiekę merytoryczną sprawowała Pani Elżbieta Olchawa.
Gratulujemy Arturowi i życzymy dalszych sukcesów na nowej , edukacyjnej drodze. Składamy gratulacje Pani Olchawie i życzymy takich uczniów jak Artur.
XXVII Międzygminny Konkurs Recytatorski w Stańkowej.
11 maja 2023 roku uczniowie z naszej szkoły: Helena Sromek, Aleksandra Joniec i Hubert Gródek brali udział w XXVII Międzygminnym Konkursie Recytatorskim pod tytułem: „Śladami Aleksandra Fredry” w Stańkowej. Gratulujemy wszystkim występującym, a w szczególności Helenie Sromek i Hubertowi Gródkowi, którzy otrzymali wyróżnienie. Życzymy dalszych sukcesów!
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego
Z naszej szkoły w konkursie udział wzięli:
Ewa Bodziony- otrzymała wyróżnienie w kategorii: szkoły podstawowe, kl. 4-6, praca plastyczna (upamiętniająca postać gen. broni Tadeusza Rozwadowskiego).
Ksawery Czup – został laureatem w kategorii: szkoły podstawowe, kl. 4-6, praca modelarska (upamiętniająca postać gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego).
Huber Gródek- otrzymał wyróżnienie w kategorii: szkoły podstawowe, kl.7-8, prezentacja multimedialna (upamiętniająca postać gen. broni Tadeusza Rozwadowskiego).
Gratulujemy osiągnięć!!!
XLIV Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym-finał wojewódzki
Reprezentowali powiat nowosądecki. Wykazali się bardzo dużą wiedzą i umiejętnościami. Gratulujemy!!!
9 maja 2023 roku w Zespole Szkół Podstawowych w Mikluszowicach w Gminie Drwina uczniowie naszej szkoły: Dominika Kańka, Szymon Jurczak, Joanna Rokosz, Stanisław Olchawa brali udział w finale wojewódzkim XLIV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i zajęli 10 miejsce spośród 21 szkół biorących udział w tym konkursie. Reprezentowali powiat nowosądecki. Wykazali się bardzo dużą wiedzą i umiejętnościami. Gratulujemy!!!
2
„Majowe Słońce płonie nad Polską” - 3 maja 1791
Dnia 28.04.2023 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r. Z okazji tego święta wykorzystano sprzęt nagłaśniający i aparat fotograficzny - wyposażenie projektu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego.
Następnie uczniowie klasy Va przypomnieli zebranym to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Całość uroczystości wzbogacono recytacją wierszy o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji, które były przeplatane patriotycznymi utworami.
20Dopełnieniem akademii był występ uczniów grających na instrumentach muzycznych.
Ten wyjątkowy, uroczysty nastrój akademii wprowadził uczniów w zbliżające się majowe święto.
Powiatowy Przegląd Teatrzyków Dziecięcych i Młodzieżowych
Uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami p. Edytą Witowską i Eweliną Wilczkiewicz wzięli tym razem udział w Powiatowym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych i Młodzieżowych, które odbyły się w Podegrodziu. Nasi aktorzy zdobyli III miejsce, będąc jednocześnie najmłodszymi uczestnikami w swojej kategorii. "Bazyliszek" znowu zachwycił jurorów!
Dzień później nasi aktorzy wystąpili przed najwspanialszą publicznością czyli dziećmi z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły oraz Panią Dyrektor.
3
Laboratoria Przyszłości na zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej
Klasy ósme realizują serię zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej. W kwietniu uczyli się jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową u poszkodowanego, który jest nieprzytomny i nie oddycha. Młodzież wie, że w razie konieczności udzielania pierwszej pomocy mamy mało czasu, aby utrzymać lub przywrócić funkcje życiowe osobie poszkodowanej. Uczniowie ćwiczyli i dokumentowali swoje działania aparatem fotograficznym #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości z akcesoriami.
1
Laboratoria Przyszłości-Szkoła Szkole- program Caritas wspierający dzieci w Syrii, dotknięte skutkami wojny domowej
Całość prowadzonej akcji dokumentowana była, za pomocą aparatu cyfrowego, a także w trakcie prezentacji uczniowie korzystali z mikrofonu i sprzętu nagłaśniającego zakupionego w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości.
Od stycznia do końca kwietnia nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim programie Caritas - Szkoła Szkole, którego celem było zbieranie funduszy na pomoc dzieciom z dotkniętej kryzysem humanitarnym Syrii. W ramach prowadzonych akcji, poszerzaliśmy również wiedzę na temat samej Syrii, jej historii, położenia oraz konfliktu zbrojnego, jaki ma miejsce na terenie tego państwa od 2011 roku.
Każda klasa wraz z wychowawcą przygotowała gazetkę ścienną, plakat lub wystawę zdjęć i krótkich informacji na temat wojny domowej w Syrii oraz kryzysu humanitarnego, jaki dotknął ten kraj. Efekty tej pracy, mogli oglądać wszyscy uczniowie szkoły klas 0-8, czyli 324 uczniów. Każda klasa wraz z wychowawcą przygotowała gazetkę ścienną, plakat lub wystawę zdjęć i krótkich informacji na temat wojny domowej w Syrii oraz kryzysu humanitarnego, jaki dotknął ten kraj. Efekty tej pracy, mogli oglądać wszyscy uczniowie szkoły klas 0-8, czyli 324 uczniów.
Odbył się cały cykl lekcji wychowawczych w klasach 4-8 dotyczących problemów Syryjczyków. Na forum szkoły zorganizowano również prelekcję, podczas której każda z klas 4-8, zaprezentowała wykonaną przez siebie prezentację multimedialną dotyczącą zagadnień związanych z Syrią i jej problemami. W spotkaniu wzięło udział 158 uczniów oraz Grono Pedagogiczne. Każda z grup opracowywała inny temat: od położenia państwa, podstawowych informacji, historii, kultury, ciekawostek, zabytków, po wojnę domową jej przyczyny i skutki oraz sposoby i możliwości pomagania Syryjczykom. Wspomniano również w jaki sposób świat i poszczególne organizacje międzynarodowe, a przede wszystkim Caritas pomaga poszkodowanym i jak to można robić.
Każdy z uczniów miał szansę zaangażować się w zdobywanie informacji na temat kryzysu humanitarnego i wojny, ponieważ pracowali oni w zespołach projektowych, dzięki czemu lepiej mogli zrozumieć zagadnienie, a następnie na forum szkoły zaprezentować wyniki tej pracy.
Uczniowie klas 4-8, w trakcie trwania akcji zbierali fundusze na rzecz dzieci w Syrii, poprzez szereg działań zorganizowanych w formie konkursu międzyklasowego. Zespoły klasowe walczyły ze sobą o to, który z nich zbierze największa kwotę pieniędzy. Konkurs wygrała klasa 5b, drugie miejsce zajęła klas 4a, a trzecie klasa 7.
1Nauczyciele i pracownicy szkoły zorganizowali również Bal Dobrych Serc, z którego część pozyskanych funduszy przekazano na pomoc Syrii.
W wyniku przeprowadzonej akcji zebrano kwotę, którą przekazano Caritas Polska w Warszawie w sumie 3801,24 zł.
Wszyscy uczniowie, zgromadzili wiedzę na temat kryzysu humanitarnego w Syrii, wojny domowej, która wyniszcza ten kraj. Społeczność szkolna, zdobywał szereg informacji na temat tego, w jaki sposób poszczególne instytucje w tym Caritas Polska pomaga dzieciom w Syrii i jak to możemy czynić. Nauczyciele i uczniowie poprzez prowadzona akcję propagowali zasady „Fair play” oraz pozytywnej rywalizacji podczas realizacji zaplanowanych zadań.
Młodzież mogła wykazać się kreatywnością dotyczącą sposobów zarobienia pieniędzy.
Porozumienie Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
24 kwietnia 2023 roku nasza szkoła podpisała porozumienie z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Szczegółowe informacje dostępne są na stroniehttps://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02gHhUmRHyytMThKJX6WE2HSaENNzxErYrgq5nA8pZFtTv6yNvqcgTtqJCNMFwwE2dl&id=100064329356161
Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym- eliminacje powiatowe
W dniach 19-20 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu, odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych z terenu Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego. Uczniowie grup młodszych i starszych rozwiązywali testy z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego, udzielali pierwszej pomocy i jeździli na rowerach.
Uczniowie naszej szkoły zdobyli miejsca na podium.
Grupa młodsza w składzie: Dominika Kańka, Joanna Rokosz, Szymon Jurczak i Stanisław Olchawa – I miejsce,i to Oni będą reprezentować powiat nowosądecki w eliminacjach wojewódzkich. Grupa starsza w składzie: Julia Gargula, Antonina Małek i Magdalena Pławecka – II miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach.
2
Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
W kolejną rocznicę śmierci Janiny Lewandowskiej nasza szkoła uczciła pamięć tej niezwykłej pilotki. Jej życie było związane z naszą miejscowością- tu oglądała pokazy szybowcowe, tu znalazła miłość swojego życia.
To kobieta- żołnierz zamordowana w dniu swoich urodzin w Katyniu. Pośmiertnie awansowana na stopień porucznika. Jej postawa i patriotyzm budzi w nas podziw i uznanie, a także pamięć o takich bohaterach.
Wystawa zaprezentowana na korytarzu szkolnym szczegółowo przedstawia bogate życie polskiej pilotki.
Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia był apel poświęcony Janinie Lewandowskiej.
W piątek 21.04.23r. delegacja naszej szkoły: Dyrektor i uczniowie udali się pod pomnik na wzgórze św. Justa. Tam uporządkowali miejsce wokół pomnika i zawiesili flagę Polski.
Męczeńska Śmierć Kobiety- pilota niech będzie przestrogą dla współczesnych ludzi, aby nie zatracili człowieczeństwa.
Konkurs Historyczny
O Sądecczyźnie naszej „Małej Ojczyźnie” wiedzą prawie wszystko. Po raz kolejny uczennice Szkoły Podstawowej im.mjra pil. J. Iszkowskiego w Tęgoborzy rywalizowały w konkursie Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma.
W konkursie Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Laureaci trzech pierwszych miejsc zdobyli Stypendium im.Braci Potoczków odpowiednio za pierwsze miejsca: 1 500 złotych, za drugie miejsca 1 200 złotych i za trzecie miejsca 1 000 złotych.
Z naszej szkoły Barbara Malinowska z klasy V i jej rówieśniczka Joanna Rokosz zajęły kolejno pierwsze i drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej czyli klas IV-VI i otrzymały tytuł laureata. Z kolei uczennica Milena Mróz z kl. V zdobyła tytuł finalisty w/w konkursu. Opiekunem merytorycznym konkursu była Irena Basta. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Laboratoria Przyszłości w klasach trzecich
20 kwietnia w budynku C doszło do niezwykłego spotkania! Górny korytarz zamienił się w górę Olimp, gdzie zasiedli greccy bogowie i boginie czyli uczniowie klasy 3 a i 3 b. Najważniejszy z greckich bogów - Zeus przeczytał wszystkim mit o Dedalu i Ikarze, a wychowawczynie klas p. E.Witowska i E.Wilczkiewicz opowiedziały kilka ciekawostek na temat mitów greckich. W niecodziennym spotkaniu wykorzystano mikrofon i aparat fotograficzny zakupiony w ramach projektu: #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości .
Laboratoria Przyszłości-na lekcjach matematyki
Na zajęciach z matematyki w klasie 8 uczniowie rozwiązywali zadania powtórzeniowe z ostosłupów i graniastosłupów. Obliczali pole powierzchni, objętość, sumę długości odcinków wykorzystując do tego odpowiednie bryły wydrukowanych przez drukarkę 3D zakupioną w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym- eliminacje gminne
Dnia 13 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym.
Rywalizowało ze sobą 38 uczniów ze szkół Gminy Łososina Dolna. Turniej odbył się w dwóch grupach wiekowych (dzieci młodsze i starsze). Uczniowie mieli do rozwiązania trzy zadania. Pierwsze to rozwiązanie dwóch testów. Jeden z nich obejmował 25 pytań ze znajomości przepisów ruchu drogowego, a drugi – 10 pytań dotyczących kolejności przejazdu przez skrzyżowanie drogowe.
Drugie zadanie było praktyczne. Uczniowie mieli do przejechania na rowerze sprawnościowy tor przeszkód.
4W trzecim zadaniu, również praktycznym - młodzież miała wykazać się znajomością i umiejętnością udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.
Po zakończonych eliminacjach uczniowie otrzymali puchary, dyplomy i nagrody ufundowane przez Pana Andrzeja Romanka - Wójta Gminy Łososina Dolna, Pana Marka Pławiaka - Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu i przez Panią Irenę Basta - Dyrektora Szkoły Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy. Sponsorzy osobiście wręczyli nagrody zwycięskim drużynom i każdemu uczestnikowi.
Wyniki eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym.
Drużynowo – Grupa I
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Tęgoborzy
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Rojówce
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Witowicach Dolnych
Drużynowo – Grupa II
I miejsce- Szkoła Podstawowa w Tęgoborzy
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Witowicach Dolnych
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Łososinie Dolnej
Indywidualnie – Grupa I
I miejsce - Joanna Rokosz ze Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy
II miejsce - Szymon Jurczak ze Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy
III miejsce - Stanisław Olchawa ze Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy
Indywidualnie – Grupa II
I miejsce - Julia Gargula ze Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy
II miejsce - Kacper Hajduga ze Szkoły Podstawowej w Łososinie Dolnej
III miejsce - Anna Litwińska ze Szkoły Podstawowej w Witowicach Dolnych
Gratulujemy!
Turniej odbył się przy współpracy Komendy Policji w Łososinie Dolnej, Ośrodka Zdrowia w Tęgoborzy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzy, Ratownika Medycznego - Pana Kacpra Kurcza oraz przy współpracy nauczycieli i opiekunów szkół Gminy Łososina Dolna.
Gospodarz Turnieju - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy podziękowała wszystkim obecnym uczniom za udział, nauczycielom i sponsorom za współpracę i pomoc w przeprowadzeniu eliminacji.
1
Życzenia Wielkanocne
Aby zwycięstwo dobra nad złem i życia nad śmiercią,
będącym przesłaniem nadchodzących
Świąt Wielkanocnych
stało się źródłem radości i nadziei.
życzy
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Obsługi
Szkoły Podstawowej
im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy