22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Co każdy
z nas może zrobić z tej okazji?
Celem organizatorów pierwszych obchodów było przekonanie społeczeństwa do zachowania, ochrony
i odnowienia środowiska naturalnego oraz do zaspokajania potrzeb ludzi bez niszczenia środowiska. Zainteresowanie uroczystościami przerosło ich najśmielsze oczekiwania.
Dwadzieścia milionów Amerykanów porzuciło biura i urzędy, wychodząc na ulice w tanecznych korowodach. Swoją działalność zawiesiło dziesięć tysięcy szkół i dwa tysiące uniwersytetów, a nawet Kongres Stanów Zjednoczonych – większość ich pracowników zamiast do pracy poszła na spotkania organizacji ekologicznych. Ekipy telewizyjne filmujące uroczystości w Nowym Yorku musiały korzystać z konnych powozów, ponieważ wstrzymany został ruch samochodowy na Piątej Alei.
W Kalifornii studenci w maskach przeciwgazowych demonstrowali przeciw zatruwaniu powietrza. W Buffalo odbył się marsz ze szczotkami – przeciw zaśmiecaniu środowiska. Mieszkańcy zachodniej Wirginii uformowali ogromny stos ze śmieci uzbieranych w całym mieście.
Dwadzieścia lat później Dzień Ziemi był już świętowany w 140 krajach. W marszach, happeningach i festynach wzięło udział 200 milionów osób. Apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze. W Waszyngtonie powstało Międzynarodowe Biuro Koordynacyjne Dnia Ziemi. W jego skład weszły organizacje ekologiczne ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady
i Kolumbii. Po roku biuro to utrzymywało już kontakt z 2500 grupami z 141 krajów.
Obecnie Biuro współpracuje z ponad 22 tysiącami organizacji i grup ze 192 krajów. Co roku w obchodach na całym świecie bierze udział ponad miliard osób.
W Polsce Dzień Ziemi świętowano po raz pierwszy w 1990 roku. Obchodom w Warszawie towarzyszyły spotkania, wykłady, dyskusje z udziałem polityków i działaczy ekologicznych, zajęcia plastyczne dla dzieci, koncerty oraz zabawy. Od tego czasu Dzień Ziemi obchodzony jest w naszym kraju co roku. To dobra okazja, by przedstawić zagrożenia i osiągnięcia w ochronie środowiska, dyskutować o zależnościach pomiędzy ochroną zasobów naturalnych a zdrowiem i dobrobytem obywateli. Celem obchodów jest skupienie uwagi jak największej liczby osób na sprawach związanych ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną, przybliżenie społeczeństwu problemów współczesnej ekologii, upowszechnianie czystych technologii i zasad zrównoważonego rozwoju, podnoszenie świadomości i edukacja w zakresie codziennych zachowań proekologicznych. Dzień Ziemi to okazja do zdobycia wiedzy, mądrej, ciekawej zabawy oraz spotkania ludzi zainteresowanych podobnymi problemami. Każdego roku biorą w nim udział dziesiątki tysięcy osób z całej Polski.
Od pierwszego polskiego Dnia Ziemi minęło ponad 30 lat. Centralne obchody odbywają się nadal, choć
w ograniczonym zakresie, natomiast z roku na rok przybywa organizatorów lokalnych wydarzeń związanych
z tym świętem. Są nimi urzędy miast i gmin, starostwa powiatowe, parki narodowe i krajobrazowe, nadleśnictwa, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe i wiele innych instytucji, organizacji i firm.
Najważniejsze, by wydarzenia te, dzięki swej formie i przekazywanej treści, przekonały uczestników, że każdy ma wpływ na stan środowiska naturalnego i może prostymi, niewymagającymi dużych nakładów sił i środków sposobami zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko. A środowisko się zrewanżuje – w tym lub
w następnym pokoleniu.
Jak obchodzić Dzień Ziemi w dobie pandemii?
- Zasadźmy drzewo (może być krzew). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej, aby zasadzić drzewo blisko miejsca ,w którym mieszkamy.
- Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
- Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
- Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu, z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
- Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
- Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!