Uczniowie klasy VIII b biorący udział w konkursie badawczym "Postaw na słońce" zachęcają do zarabiania na Słońcu, czyli do zakładania paneli fotowoltaicznych. W tym celu przygotowali gazetkę i plakaty mające na celu przybliżyć uczniom i rodzicom naszej szkoły ideę realizowanego projektu.
Najnowsze
Aktualności
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
Ten trudny rok szkolny dobiegł końca. Nauczyciele, rodzicie oraz uczniowie zgromadzeni na sali gimnastycznej wspólnie świętowali ten szczególny moment. Podczas akademi mieliśmy przyjemność oglądać m.in występy grupy tanecznej "Sądeczoki", dziękczynną słowno-muzyczną prezentację klas VIII przygotowaną przez uczniów pod wodzą Pani Marii Cebuli i Iwony Babicz. Uczniowie klas VII wręczyli pożegnalne upominki absolwentom naszej szkoły. Na koniec uroczystości uczniowie zostali nagorodzeni za ciężką całoroczną pracę na róznych obszarach. Pani dyrektor Irena Basta podziękowała wszystkim za włożony trud w edukację w tym roku oraz życzyła bezpiecznych i udanych wakacji.
13Występ grupy tanecznej "Sądeczoki"
Wycieczka do Rytra- na Cyrlę
22 czerwca 2021 roku uczniowie z klasy czwartej i piątej wędrowali bieszczadzkim czerwonym szlakiem na Cyrlę (844 m n.p.m.). Podziwiali malownicze widoki i oddychali świeżym powietrzem, gdyż szlak prowadził głównie przez las. Dzięki przewodnikowi zdobywali wiedzę na temat topografii terenu, rosnących tam roślin, żyjących zwierząt. Na szlaku partyzanckim pogłębiali wiedzę historyczną, a na ruinach zamku słuchali legend z nim związanych.
3
Powitanie lata w Żeleźnikowej Wielkiej.
Dnia 21 czerwca 2021 uczniowie klas drugich powitali lato w gospodarstwie agroturystycznym w Żeleźnikowej Wielkiej u znanego króla muzyki disco polo Kordiana.
Żar lał się z nieba, a my bawiliśmy się na całego. Była przejażdżka bryczką zaprzężoną w parę kucyków, zabawy na łodzi piratów, „podniebny lot”, co prawda nie boeingiem ale staruszkiem aeroplanem. Odwiedziliśmy też zamek, w którym znaleźliśmy pantofelek Kopciuszka i warkocz….chyba Roszpunki. Mnóstwo wrażeń dostarczyło nam spotkanie z Kordianem. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, ze smakiem zjedliśmy usmażone przez gospodarzy kiełbaski.
23
16 czerwca DZIEŃ POMOCY AFRYKAŃSKIM DZIECIOM - misyjna akcja charytatywna - Wiosenny powiew miłości.
"Otwórzmy nasze serca na potrzeby naszych braci i sióstr z dalekich krajów. Niech dzięki naszym wrażliwym sercom i pomocy, doświadczą oni Bożej miłości, która ma moc zmienić ludzkie serce i czyni wszystkich zdolnymi, do okazywania miłosierdzia" - papież Franciszek
Po raz kolejny w tym roku Samorząd Uczniowski zorganizował misyjną akcję charytatywną, tym razem pod hasłem „Muffinki dla afrykańskiego chłopca i dziewczynki”. Akcja trwała od 16 do 18 czerwca. W tych dniach każde dziecko otrzymało muffinka, a w zamian mogło złożyć dobrowolną ofiarę na misje.
Dzieci chętnie dzieliły się tym, co miały. Nawet jeśli to było niewiele. Pamiętajmy - dzięki naszemu „niewiele” innym może być o wiele lepiej. Odrobina dobroci wystarczy. : )
Rodzina to skarb… Święto Rodziny w naszej szkole.
11 czerwca 2021 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny pod hasłem „Mama i tata na 5!”.
Uczniowie klas 0-III uczcili dwa święta: Dzień Matki i Dzień Ojca. W piękne, słoneczne, czerwcowe przedpołudnie, najmłodsi uczniowie naszej szkoły, przedstawili program artystyczny dla swoich kochanych Rodziców. Ze względu na panującą pandemię uroczystość ta przebiegała w zupełnie innej formie niż dotychczas. Dzieci nie mogły zaprosić gości do szkoły, dlatego też z pomocą wychowawców nagrali wzruszający filmik dla najważniejszych w ich życiu osób.
„Miłość zaczyna się w domu i rozwija się w domu. Tu nigdy nie brak sposobności, aby ją okazać”. – powiedziała Matka Teresa z Kalkuty. Taką sposobność okazania wdzięczności rodzicom mieli uczniowie podczas tej akademii. Poprzez inscenizacje, wiersze, piosenki i tańce dziękowali za wszystko dobro płynące z rodzinnego domu.
Z okazji Dnia Rodzin życzymy Wam przede wszystkim jak najwięcej ciepła i serdecznych uczuć, wzajemnej bliskości, zrozumienia i tolerancji. Życzymy dużo wspólnie spędzonego czasu, który pozwala budować nierozerwalne i najcenniejsze z ludzkich więzi- więzi rodzinne.
Wychowawcy klas 0 – III.
Zapraszamy wszystkich Rodziców do obejrzenia filmiku.
Dziękujemy panu Sebastianowi Wilczkiewicz i Jakubowi Mrzygłód za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Dzień Dziecka – zdrowo i ekologicznie (Wycieczka do Rożnowa).
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyły w interaktywnych zajęciach edukacyjnych „Leśna Przygoda” na Pogórzu Rożnowskim. Spacerując po leśnych ścieżkach mogły zapoznać się ze światem roślin i zwierząt. W ciekawy i atrakcyjny sposób nauka przeplatała się z zabawą. Niektórych zwierząt można było posłuchać czy nawet wytropić. Chociaż w kalendarzu wiosna, dziewczynki i chłopcy konkurowali ze sobą w „grzybobraniu”. Na koniec pobytu urządziliśmy leśny biwak z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Dzieci otrzymały również sadzonkę lipy, by posadzić ją w pobliżu szkoły. To była nie tylko świetna zabawa, ale i ważna lekcja ekologii.
23
Festyn charytatywny "dla Marty".
Uczniowie naszej szkoły włączyli się do udziału w festynie charytatywnym "dla Marty". Wystąpili wraz z dziećmi z innych szkół w pokazach tanecznych
.
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”
22 kwietnia 2021r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”. W konkursie wzięło udział 30 uczniów z klas 2-8. Wyróżnienie w konkursie otrzymali uczniowie: W kategorii Żaczek: HELENA SROMEK – klasa 2 w Kategorii Maluch: SEBASTIAN ZAJĄC – klasa 3 PAWEŁ BOCHENEK – klasa 4 W kategorii Benjamin: ADAM KOSECKI – klasa 6 W kategorii Kadet: BARTŁOMIEJ ZNAMIROWSKI – klasa 8 PAWEŁ DUDEK – klasa 8 Uczennica Barbara Malinowska z klasy 3 pisała konkurs zdalnie i uzyskała bardzo wysoki wynik. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów !!!
Projekt badawczy "Postaw na Słońce"."
Dnia 1 czerwca 2021 roku uczniowie z klasy VIII b realizujący projekt badawczy "Postaw na Słońce" przy okazji świętowania Dnia Dziecka na boisku sportowym "Orlik" w Tęgoborzy, zachęcali do korzystania ze Słońca
i produkowania energii elektrycznej. W tym celu przygotowali plakaty dotyczące fotowoltaikii,
a tym samym przybliżali swoim koleżankom
i kolegom z klasy VIIb i VIIIb korzyści płynące ze Słońca
w wytwarzaniu energii elektrycznej. Nad realizacją projektu w tym dniu czuwała pani Maria Cebula.
Wycieczka do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu
1 czerwca 2021 uczniowie klasy czwartej i piątej pod opieką pani A.Gródek, A.Lelito, E.Pociechy
i ks.S.Stręka wybrali się na wycieczkę do Miasteczka Galicyjskiego
w Nowym Sączu.Dzieci zwiedzały z przewodnikiem ekspozycje Miasteczka Galicyjskiego
17Uczestniczyły w warsztatach kreatywnych- ceramiczne wylepianki.
Była też zumba,
oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu.
2Dzieci otrzymały również lizakami i lody. Po tak radośnie spędzonym ciepłym i słonecznym dniu wszyscy wrócili do domu.
Zakręcona akcja- Dobro powraca
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w zakręconej akcji. Tym razem Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę plastikowych zakrętek, by pomóc 11-letniemu Jakubowi. Chłopczyk mieszka na terenie powiatu nowosądeckiego i cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Obecnie Kuba jest po drugiej operacji- pierwszą przeszedł w 2018 roku, podczas której miał rekonstruowaną prawą stopę,
w lipcu 2019 roku przeszedł bardzo skomplikowaną operację lewej stopy. Chłopczyk porusza się na wózku inwalidzkim, jednocześnie próbując stawiać swoje pierwsze kroki. Przed nim długa i bardzo kosztowna rehabilitacja.Dzieci, młodzież oraz pracownicy naszej szkoły bardzo ochoczo włączyli się w akcję zbiórki zakrętek dla Kubusia, by w ten sposób wspomóc finansowanie rehabilitacji chłopca. Zebraliśmy w sumie 12 ogromnych worków zakrętek, które zostały przekazane rodzicom Kubusia.
Program profilaktyczny Golden Five
Uczestniczyliśmy w międzynarodowym programie profilaktycznym Golden Five, otrzymaliśmy miano Złotej Szkoły i mamy trzech Złotych Nauczycieli 😊
Program „Golden Five” jest produktem 3-letniego międzynarodowego projektu realizowanego w ramach programu Comenius 2.1, koordynowanego przez Uniwersytet w Sewilli. Kraje uczestniczące w projekcie to: Belgia, Hiszpania, Norwegia, Polska i Włochy.
Koncentruje się on na odkrywaniu i wzmacnianiu zasobów i potencjału ucznia oraz jego bliskiego środowiska (rodzinnego, szkolnego), dostarcza nauczycielom prostych narzędzi wzmacniania czynników chroniących, czyli budujących potencjał uczniów poprzez:
- Podnoszenie samooceny uczniów (szukanie mocnych stron, dostarczanie okazji do zdobywania pozytywnych doświadczeń, osiągnięcia sukcesu)
- Wprowadzanie ładu i porządku w klasie poprzez wykorzystanie narzędzi do zarządzania klasą
- Stawianie wysokich oczekiwań przy równoczesnym udzielaniu wsparcia uczniom i ich rodzicom
- Budowanie przyjaznych relacji w klasie i kreowanie pozytywnego klimatu społecznego
- Budowanie relacji z rodzicami i kierowanie ich uwagi na mocne strony dziecka
Realizację programu rozpoczęliśmy w listopadzie 2020 roku i przystąpiło do niego dwóch wychowawców klas szóstych - pani Renata Załubska i pani Krystyna Gargula wraz ze swoimi uczniami oraz pedagog szkolny Marta Żelazko. Nauczyciele przez 16 tygodni realizowali założenia programu promujące „pracę na pozytywach” i stosując pozytywną profilaktykę m.in. poprzez wykorzystywanie ,,złotych zasad” - gesty, komunikaty słowne i działania, które kolejno i systematycznie stosowali wobec wybranych uczniów tzw. Złotej Piątki, rodziców i przenosili je stopniowo, według potrzeb, na kolejnych, doświadczając wspólnie z nimi pozytywnych zmian w procesie edukacji.
Realizujący program nauczyciele, nie zostali pozostawieni sami sobie, raz w miesiącu spotykali się z instruktorem w trakcie superwizji. Jego zadaniem było monitorowanie i pomoc przy wdrażaniu programu w klasach. W trakcie tych spotkań uczestnicy mogli podzielić się innymi swoimi sukcesami, trudnościami, wspólnie omawiali problemy i szukali najlepszych sposobów ich rozwiązania.
Pod koniec realizacji programu uczniowie wraz z nauczycielami podsumowali swoje działania, określili jakie przyniósł korzyści. Uczniowie przyznali, że godziny wychowawcze bardzo im się podobały – były najlepszymi spośród innych przedmiotów, dzięki ciekawym ćwiczeniom i grom integracyjnym lepiej się poznali, zrozumieli swoje zachowania. Poznali też samych siebie, bo niejednokrotnie musieli zmierzyć się ze swoimi lękami i słabościami, czasem brakiem wiary w swoje możliwości.
Można więc śmiało stwierdzić, że czas na realizację programu Golden Five nie okazał się czasem straconym… 😊
„RAZEM Z WAMI JESTEŚMY NIEBIESKIMI MOTYLAMI”
„RAZEM Z WAMI JESTEŚMY NIEBIESKIMI MOTYLAMI”
Klasa 6b wraz z wychowawca Krystyna Gargulą odpowiedziała na nominację i wzięła udział w akcji „Razem z Wami jesteśmy niebieskimi motylami”.
Celem akcji — zainicjowanej przez Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu — jest poszerzenie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.
Tych, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę na temat autyzmu i choroby Aspergera zachęcamy do sięgnięcia po książki z naszych bibliotek podejmujące tę tematykę.
Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni? To bardzo proste. Wystarczy:
ubrać się na niebiesko,
wykonać pracę plastyczną, np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg własnej inwencji twórczej,
zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebooku oraz przesłać na adres motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com. Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (nagrane lub napisane),
nominować kolejne dwie osoby i jedną grupę klasową, oddział przedszkolny lub instytucje i powiadomić je o tym.
Na wykonanie zadania każdy nominowany otrzymuje godzin .
Przesyłajmy dalej iskierkę przyjaźni, to nic nie kosztuje
Światowy Dzień Pszczół
Bze…. bze…. bze… Gwarno jak w ulu było dzisiaj w naszej szkole, a to za sprawą pszczółek, w role których wcielili się uczniowie klas 0-III
W czwartek, 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, czereśnie, ogórki czy nosić bawełniane koszulki. Zapylają one ponad 300 tysięcy gatunków roślin. A to właśnie rośliny są głównym źródłem naszego pokarmu. Niestety, pszczoły zaczynają ginąć na skutek środków ochrony roślin stosowanych w rolnictwie. Możemy im pomóc, siejąc kwietne łąki.
Z tej okazji Mały Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najbardziej „pszczelą” klasę. Kreatywność uczniów mile zaskoczyła organizatorów. Oprócz fantazyjnych przebrań, mogliśmy też podziwiać pięknie wystrojone klasy, w których chętnie zamieszkałaby niejedna pszczoła. Na zakończenie dnia zwycięskie klasy otrzymały słodkie, małe „co nieco”
Czym różni się trzmiel od pszczoły miodnej? Czy pszczoły są nam potrzebne? Ile miodu może wyprodukować pszczoła w ciągu swojego życia? Jak przebiega proces zapylania? Jakie są przyczyny ginięcia pszczół? Jak pomóc pszczołom? Jakie właściwości mają różne miody? - odpowiedzi na te oraz inne pytania dzieci mogły uzyskać podczas rozmów z „bartnikami” – panią Eweliną Wilczkiewicz oraz panią Anną Cebula oraz z czasopism i książek umieszczonych na klasowych wystawach, na których nie zabrakło też woskowych świec, pyłku kwiatowego oraz akcesoriów bartnika.
Wszystkim naszym uczniom życzymy, by zawsze byli pracowici jak pszczółki.
2
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
„Czytanie książek to najciekawsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – święto zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji najmłodsi czytelnicy z naszej szkoły odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Tęgoborzy i złożyli życzenia Pani bibliotekarce - zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy, wielu czytelników, tych małych i tych dużych, ciekawych pomysłów w promowaniu czytelnictwa.
Dziękujemy wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom za codzienną pracę, uśmiech, kreatywność, pasję i zaangażowanie.
Projekt badawczy "Postaw na Słońce".
Zakończył się pierwszy etap projektu badawczego „Postaw na Słońce”. Uczniowie klasy ósmej zdobywali wiedzy na temat energetyki, Odnawialnych Źródeł Energii i fotowoltaiki. Dowiadywali się, w jaki sposób w tej chwili wytwarza się energię i jakie są tego skutki dla środowiska i dla ludzkiego zdrowia. Dowiadywali się czym jest OZE i zdobywali informacje
o fotowoltaice. Obecnie realizują plan działań II etapu i dzielą się zdobytą wiedzą z gośćmi strony internetowej naszej szkoły.Obecne sposoby wytwarzania energii przez człowieka.
Człowiek wytwarza energię poprzez budowę elektrowni węglowych, wodnych, wiatrowych, jądrowych, geotermalnych, słonecznych – Słońce wykorzystuje się do zasilania kalkulatorów, zegarków, kamer monitoringu, znaków drogowych. Energię słoneczną można przetwarzać na ciepło w kolektorach słonecznych oraz stosować do produkcji prądu elektrycznego za pomocą ogniw fotowoltaicznych, konstruowanych na bazie krzemu (konwersja fotowoltaiczna). Trzecim rozwiązaniem jest przemiana energii promieniowania słonecznego
w energię chemiczną. Proces ten zachodzi w roślinach zielonych i nazywany jest fotosyntezą.Energię wytwarza się również z takich surowców energetycznych gaz ziemny oraz ropa naftowa -stosowana do produkcji benzyny, nafty, olejów, parafiny, smarów, asfaltów i różnych materiałów syntetycznych.
Wpływ produkcji energii ze źródeł nieodnawialnych na środowisko przyrodnicze
Eksploatacja źródeł ma niekorzystny wpływ na środowisko. Paliwa kopalne: węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, uran, ropa naftowa i gaz ziemny-uważane są za najbardziej „brudne” rodzaje paliw. W przypadku odkrywkowych kopalni węgla brunatnego niszczone są krajobrazy na ogromnych przestrzeniach. Podczas spalania węgla uwalniane są do atmosfery duże ilości tlenków węgla, siarki, azotu, rtęci i ołowiu, czyli substancji szkodliwych dla środowiska i człowieka. Spalanie węgla jest przyczyną powstawania smogu i kwaśnych deszczy. Uwalniany do atmosfery w trakcie spalania węgla dwutlenek węgla powoduje nasilenie efektu cieplarnianego i w konsekwencji ocieplenie klimatu. Podczas poszukiwania, wydobywania
i transportu ropy naftowej zdarza się wyciek ropy do wody, która tworzy 3 mm powłokę, skaża wodę i środowisko wodne, uniemożliwia dotarcie promieni słonecznych i tlenu organizmom wodnym. Lepka ropa skleja pióra ptaków morskich oraz skrzela ryb i innych zwierząt wodnych. Na skażonym obszarze ropa uniemożliwia zwierzętom wodnym poruszanie, oddychanie i odżywianie się. Stosowanie ropy naftowej przetworzonej w paliwo w silnikach samochodowych doprowadziło do ciężkiego skażenia powietrza w wielu miastach. Spaliny
z samochodów i innych urządzeń napędzanych ropą zawierają trujące gazy takie jak: tlenek węgla, niespalone węglowodory, tlenek azotu czy ołów. Niektóre z tych zanieczyszczeń wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym, tworząc smog w dużych miastach. Kiedy tlenki azotu wymieszają się z drobinami wody
w chmurach, spadają tzw. kwaśne deszcze. Zanieczyszczają one rzeki i jeziora oraz niszczą lasy. Z pozyskiwania energii z uranu są radioaktywne odpady. Spalanie paliw kopalnych powoduje też efekt cieplarniany.Społeczne i zdrowotne skutki zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatycznych (ich wpływ na ludzi)
W rolnictwie zmiany klimatu wpływają na zbiory, gospodarkę hodowlaną i lokalizację produkcji. Ekstremalne zjawiska pogodowe oraz ich dotkliwość mogą spowodować wzrost ryzyka nieudanych zbiorów. Zanieczyszczenie powietrza -cząstki stałe pochodzące z elektrowni spalających węgiel podrażniają drogi oddechowe i płuca, co prowadzi do wzmożonych problemów z astmą, chronicznego zapalenia oskrzeli, niedrożności układu oddechowego, problemów z oddychaniem, a nawet przedwczesnych zgonów. Mogą być również przyczyną zaburzeń układu krążenia. Powodzie mogą przenosić zanieczyszczenia i chemikalia z obiektów przemysłowych, czyli doprowadzić do skażenia wody pitnej i gruntów rolnych, a część
z nich może trafić do naszego łańcucha pokarmowego. Pożary powodują zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym co prowadzi do chorób lub przedwczesnych zgonów. Wyższe temperatury, łagodniejsze zimy, bardziej deszczowe lata sprawiają, że poszerza się obszar na którym owady przenoszą choroby takie jak borelioza, malaria na nowe obszary, gdzie wcześniej klimat im nie sprzyjał. Smog, który powstaje na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami powoduje alergie, astmy, niewydolność oddechową, obniżenie odporności organizmu, choroby układu krwionośnego i serca, choroby nowotworowe. Zanieczyszczenie powietrza wpływa też na płodność u ludzi.Wyczerpywanie się surowców, z których pozyskiwana jest energia i co z tego wynika? Przypuszcza się że niektóre zasoby np. ropy naftowej mogą w ciągu kilkunastu lat się wyczerpać. Surowce te będą drożeć w miarę ich wyczerpywania się. Na skutek tego może zaburzyć się porządek ekonomiczny państw. Trzeba odpowiednio gospodarować surowcami i szukać technologii energooszczędnych.
Odnawialne źródła energii odnawiają się samoczynnie, nie szkodzą środowisku naturalnemu, redukują zużycie węgla, oleju i gazu, czyli zmniejszają emisji zanieczyszczeń. OZE to energia wiatru, promieniowania słonecznego, fal i prądów, z biomasy, biogazu, biopłynów, aerotermalna, hydroenergia. Najczęściej wykorzystuje się energię promieniowania słonecznego przez kolektory słoneczne oraz instalacje fotowoltaiczne. Moduły fotowoltaiczne wytwarzają energie elektryczną. Pompy ciepła to urządzenia grzewcze pozyskujące energie odnawialną skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Pobrana przez pompy ciepła energia przekazywana jest do systemu grzewczego i wykorzystywana na potrzeby ogrzewania wnętrz oraz wody. Kotły na biomasę czyli na paliwa pochodzenia roślinnego są ekologiczną alternatywą np. dla kotłów na węgiel. Mikroinstalacje to niewielka przydomowa instalacja fotowoltaiczna, o niewielkiej mocy, nie przekracza 50 kW, zasilająca w energie elektryczną budynek. Ogranicza wydatki na prąd, zatem jest dobrą inwestycję dla gospodarstwa domowego.
Efektywność energetyczna to stosunek uzyskanych wyników, usług, towarów lub energii do wkładu energii. Celem jest zmniejszenie ilości energii potrzebnej do dostarczania produktów i usług. Izolacja termiczna budynku pozwala na zużycie mniejszej ilości energii do jego ogrzewania i ochładzania. Korzyści to ograniczanie zużycia energii, obniżenie kosztów eksploatacji i oszczędność w wydatkach konsumentów, pod warunkiem, że oszczędności technologii. Ogranicza emisjię gazów cieplanych i zanieczyszczeń. Może być źródłem dochodów. W ubiegłym roku w rankingu europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe nasz kraj zajął piąte miejsce pod względem nowych mocy w PV. Kraje Unii Europejskiej miały zainstalować w tym roku elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 19,2 GW, co oznacza 11-procentowy wzrost względem wyniku osiągniętego w 2019 roku (16,2 GW) i jest w tym duża zasługa polskiego rynku PV.
Wsparcie finansowe Mikroinstalacji OZE dla indywidualnych odbiorców w Polsce to Feed-in-tariff (FIT) tzw. system taryf gwarantowanych przeznaczony dla producentów biogazu i energii elektrycznej z elektrowni wodnych. Taryfa gwarantowana to cena, ustalona na podstawie odpowiednich przepisów, jaka jest płacona dostawcom energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Gwarancja, że cena w określonym czasie pozostanie niezmienna, daje producentom energii możliwość planowania w dłuższej perspektywie. Obejmuje to instalacje
o mocy mniejszej niż 500 kW. System FIT polega na uzyskaniu przez wytwórcę uprawnienia do zawarcia ze sprzedawcą zobowiązanym umowy sprzedaży energii elektrycznej po stałej cenie, która stanowi 90% ceny referencyjnej. Taryfy FIT obowiązują przez 15 lat i nie dłużej niż do 31 grudnia 2035r.Net metering Jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje więcej prądu niż jesteśmy w stanie zużyć, to nadwyżkę można w cyklu rocznym rozliczyć, czyli odebrać 80% zmagazynowanej energii w sieci. Instalacja taka nie może przekraczać mocy 50 kWp.
Środki publiczne czyli gminne i wojewódzkie programy wsparcia jako posiłkowe źródło finansowania inwestycji ekologicznych. Programy gminne oferują proekologiczne programy dotacyjne na instalacje Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej razem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej i Bankiem Ochrony Środowiska tworzą unikalny w skali Europy system finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska. Każdy Fundusz wspiera działania proekologiczne w swoim regionie, udzielając atrakcyjnego dofinansowania na inwestycje dotyczące ochrony powietrza, gospodarki wodnej czy edukacji ekologicznej i ochrony przyrody. Fundusze są zaangażowane także we wspólne ogólnopolskie programy, w tym rządowy Program Priorytetowy Czyste Powietrze– skierowany do osób fizycznych–właścicieli/współwłaścicieli domów jednorodzinnych/wydzielonych lokali mieszkalnych. Dotacje są udzielane za pośrednictwem szesnastu WFOŚiGW. Także ogólnopolski Projekt Doradztwa Energetycznego, umożliwiający uzyskanie bezpłatnego wsparcia w zakresie inwestycji dotyczących poprawy efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.Niektóre banki dzięki współpracy z WFOŚiGW oferują preferencyjne kredyty na budowę mikroinstalacj. Można skorzystać z dopłat zielonego Banku.
Majowe święta Polaków.
„Rozpłynęła się już pieśń radosna,
głośnym echem po ojczystym kraju,
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju...”
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisana jest akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku, ze względu na pandemię, uczestniczyli w niej tylko uczniowie klas II i III, natomiast klasy pierwsze, pod okiem wychowawczyń wykonały biało-czerwone chorągiewki i w salach lekcyjnych odśpiewały hymn państwowy. Był to czas refleksji nad wydarzeniami sprzed 230 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do wyrabiania poczucia dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Irena Basta – pasjonatka historii, która opowiedziała dzieciom o wydarzeniach sprzed 230 lat.
Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń.
15Następnie wszyscy jednym głosem odśpiewali hymn państwowy (wszystkie cztery zwrotki!). Dzieci z klas II i III recytowały wiersze, mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny o symbolach narodowych
i Konstytucji. Wiersze były przeplatane piosenkami m.in. „Witaj, majowa jutrzenko…”, „Kochajmy się bracia mili”, „Flaga”, w debiutanckim wykonaniu małych „Stokrotek”."Kochajmy się bracia mili ..."
"Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie ..."
Dzień Strażaka
DNIA 29 KWIETNIA 2021 ROKU, NAJMŁODSI UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY, Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCEGO SIĘ DNIA STRAŻAKA ODWIEDZILI BUDYNEK OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W TĘGOBORZY I SPOTKALI SIĘ ZE STRAŻAKAMI.
Na ręce naczelnika i zastępcy naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzy dzieci złożyły laurkę, życząc bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz podziękowały za strażacki trud ponoszony w działaniach ratowniczych i poświęcenie na rzecz społeczności lokalnej. Wręczyły również nagranie autorskiej piosenki dedykowanej strażakom, której tekst prezentujemy poniżej:
10Piosenka dla naszych strażaków.
HALO TU ZOSIA NOWAK MAM 9 LAT
JESTEM W TĘGOBORZY NA ULICY WĄSKIEJ 10
TUTAJ PALI SIĘ DOM. PRZYJEŻDŻAJCIE!
Wóz czerwony odpalony
rozkaz brzmi
załoga mknie
jak to dobrze
jak to dobrze,
że ktoś zawsze czujny jest. 2x
A w naszej remizie alarm woła przeraźliwie,
pewno gdzieś tam we wsi zły los znowu nie śpi.
Wóz czerwony odpalony
rozkaz brzmi
załoga mknie
jak to dobrze
jak to dobrze,
że ktoś zawsze czujny jest. 2x
Ci mężni strażacy z naszej podstawówki są,
zawsze dzielni tacy, dla nas małych wzorem są.
Wóz czerwony odpalony
rozkaz brzmi
załoga mknie
jak to dobrze
jak to dobrze,
że ktoś zawsze czujny jest. 2x