Dzisiaj w Lipiu odbył się finał konkursu recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentował Hubert Gródek z klasy piątej i zajął II miejsce. Gratulujemy!
Najnowsze
Aktualności
Konkurs "EKO-MODA" ROZSTRZYGNIĘTY!
16Mały Samorząd Uczniowski wraz z SKO zorganizował w kwietniu konkurs dla oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Celem konkursu było promowanie recyklingu i popularyzowanie wiedzy dotyczącej segregacji odpadów, a także rozwijanie wyobraźni, kreatywności i pasji. Ze względu na panującą sytuację związaną z pandemią koronawirusa, uczestnicy konkursu przesyłali zdjęcie swoich prac drogą mailową. Po powrocie do szkoły został zorganizowany pokaz eko-mody (w budynku A) oraz wystawa prac konkursowych (w budynku B).
Wyniki konkursu:
I miejsce zajęła Iga Krzyżak z klasy I a
II miejsce zajęły Amelia Małek i Helena Sromek z klasy II a
III miejsce zajęła Dominika Kańka z klasy II a.
Bardzo wiele prac zostało wyróżnionych i nagrodzonych. Trzeba przyznać, że uczniom naszej szkoły nie brakuje dobrych pomysłów i wytrwałości w ich realizacji!!!
GRATULUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY BRALI UDZIAŁ W KONKURSIE!
XXIII Rejonowy Konkurs Recytatorski dla szkół podstawowych z terenu Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego
22 kwietnia 2021 r. w Szkole Podstawowej w Lipiu przeprowadzono pierwszy etap XXIII Rejonowego Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego pod Patronatem Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego. Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca: Agnieszka Basiaga - przedstawiciel Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu członkowie: Zbigniew Gąska - Dyrektor GOK w Gródku nad Dunajcem i Małgorzata Smaga - przedstawiciel organizatora, dokonała oceny 32 prezentacji uczniów nadesłanych z gmin: Chełmiec, Czchów, Gródek nad Dunajcem i Łososina Dolna i wytypowała po 5 osób w każdej kategorii do etapu finałowego, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Lipiu w piątek 30 kwietnia 2021 r. Z naszej szkoły do etapu finałowego został zakwalifikowany uczeń z klasy 5 Hubert Gródek. Gratulujemy mu pięknego występu i życzymy powodzenia w finale. Opiekunowi pani Agacie Zasadny i mamie Agnieszce Gródek dziękujemy za podjęty, mimo ograniczeń związanych z pandemią, trud przygotowań do konkursu.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SEKRETARKI I ASYSTENTKI
Wie to każdy uczeń (i młodszy i starszy), że sekretariat to bardzo ważne miejsce. W sekretariacie naszej szkoły królują pani Alicja Kmiecik i pani Agnieszka Gródek - pośród faksów, komputerów, telefonów i papierów, pośród stempli różnych (tych okrągłych i podłużnych), skoroszytów i spinaczy można co dzień je zobaczyć. W Międzynarodowym Dniu Sekretarki i Asystentki, najmłodsi przedstawiciele społeczności uczniowskiej przyszli w piątek do sekretariatu nie po spinacze, dziurkacz, czy nożyczki, nie przyszli nawet podstemplować legitymacjI, ale by podziękować Paniom Sekretarkom za ich pracę. Uczniowie wręczyli laurki i złożyli życzenia, które były rymowane i brzmiały tak:
Dziś jest Święto Sekretarek,
więc składamy ten podarek.
Kwiaty z serca i życzenia -
niech spełniają się marzenia.
Mało pracy, dużo siły,
aby każdy dzień był miły.
A przysłały tutaj nas
wszystkie dzieci z wszystkich klas
ZBLIŻA SIĘ DZIEŃ ZIEMI - CO MOŻEMY ZROBIĆ Z TEJ OKAZJI dla naszej planety i samych siebie?
22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Co każdy
z nas może zrobić z tej okazji?Celem organizatorów pierwszych obchodów było przekonanie społeczeństwa do zachowania, ochrony
i odnowienia środowiska naturalnego oraz do zaspokajania potrzeb ludzi bez niszczenia środowiska. Zainteresowanie uroczystościami przerosło ich najśmielsze oczekiwania.Dwadzieścia milionów Amerykanów porzuciło biura i urzędy, wychodząc na ulice w tanecznych korowodach. Swoją działalność zawiesiło dziesięć tysięcy szkół i dwa tysiące uniwersytetów, a nawet Kongres Stanów Zjednoczonych – większość ich pracowników zamiast do pracy poszła na spotkania organizacji ekologicznych. Ekipy telewizyjne filmujące uroczystości w Nowym Yorku musiały korzystać z konnych powozów, ponieważ wstrzymany został ruch samochodowy na Piątej Alei.
W Kalifornii studenci w maskach przeciwgazowych demonstrowali przeciw zatruwaniu powietrza. W Buffalo odbył się marsz ze szczotkami – przeciw zaśmiecaniu środowiska. Mieszkańcy zachodniej Wirginii uformowali ogromny stos ze śmieci uzbieranych w całym mieście.
Dwadzieścia lat później Dzień Ziemi był już świętowany w 140 krajach. W marszach, happeningach i festynach wzięło udział 200 milionów osób. Apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze. W Waszyngtonie powstało Międzynarodowe Biuro Koordynacyjne Dnia Ziemi. W jego skład weszły organizacje ekologiczne ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady
i Kolumbii. Po roku biuro to utrzymywało już kontakt z 2500 grupami z 141 krajów.Obecnie Biuro współpracuje z ponad 22 tysiącami organizacji i grup ze 192 krajów. Co roku w obchodach na całym świecie bierze udział ponad miliard osób.
W Polsce Dzień Ziemi świętowano po raz pierwszy w 1990 roku. Obchodom w Warszawie towarzyszyły spotkania, wykłady, dyskusje z udziałem polityków i działaczy ekologicznych, zajęcia plastyczne dla dzieci, koncerty oraz zabawy. Od tego czasu Dzień Ziemi obchodzony jest w naszym kraju co roku. To dobra okazja, by przedstawić zagrożenia i osiągnięcia w ochronie środowiska, dyskutować o zależnościach pomiędzy ochroną zasobów naturalnych a zdrowiem i dobrobytem obywateli. Celem obchodów jest skupienie uwagi jak największej liczby osób na sprawach związanych ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną, przybliżenie społeczeństwu problemów współczesnej ekologii, upowszechnianie czystych technologii i zasad zrównoważonego rozwoju, podnoszenie świadomości i edukacja w zakresie codziennych zachowań proekologicznych. Dzień Ziemi to okazja do zdobycia wiedzy, mądrej, ciekawej zabawy oraz spotkania ludzi zainteresowanych podobnymi problemami. Każdego roku biorą w nim udział dziesiątki tysięcy osób z całej Polski.
Od pierwszego polskiego Dnia Ziemi minęło ponad 30 lat. Centralne obchody odbywają się nadal, choć
w ograniczonym zakresie, natomiast z roku na rok przybywa organizatorów lokalnych wydarzeń związanych
z tym świętem. Są nimi urzędy miast i gmin, starostwa powiatowe, parki narodowe i krajobrazowe, nadleśnictwa, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe i wiele innych instytucji, organizacji i firm.Najważniejsze, by wydarzenia te, dzięki swej formie i przekazywanej treści, przekonały uczestników, że każdy ma wpływ na stan środowiska naturalnego i może prostymi, niewymagającymi dużych nakładów sił i środków sposobami zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko. A środowisko się zrewanżuje – w tym lub
w następnym pokoleniu.Jak obchodzić Dzień Ziemi w dobie pandemii?
- Zasadźmy drzewo (może być krzew). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej, aby zasadzić drzewo blisko miejsca ,w którym mieszkamy.
- Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
- Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
- Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu, z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
- Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
- Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
Miesiąc Pamięci Narodowej
Miesiąc kwiecień nazwany jest Miesiącem Pamięci Narodowej. Jest to okazja do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.W życiu narodu istnieją wydarzenia, które w sposób szczególny kształtują pamięć o nim i budują jego tożsamość. Co takiego szczególnego wydarzyło się w kwietniu?
Na przestrzeni wieków w tym miesiącu miały miejsce znaczące wydarzenia polskiej historii, takie jak np.: chrzest Polski (14 kwietnia 966), koronacja na króla Bolesława Chrobrego w Gnieźnie (18 kwietnia 1025), śluby lwowskie króla Jana Kazimierza (1 kwietnia 1656), bitwa pod Racławicami (4 kwietnia 1794) i wybuch Powstania Kościuszkowskiego w Warszawie (17 kwietnia 1794), bitwa pod Raszynem (19 kwietnia 1804), pierwszy transport jeńców z obozu w Kozielsku na egzekucję do Katynia (3 kwietnia 1940) i ujawnienie przez Niemców zbrodni katyńskiej (13 kwietnia 1943), śmierć św. Jana Pawła II (2 kwietnia 2005) oraz w końcu nie tak dawna katastrofa lotnicza w Smoleńsku (10 kwietnia 2010).
To tylko niektóre wydarzenia, ale odegrały one znaczącą rolę w polskich dziejach narodowych.
Czy pamięć narodowa jest rzeczywiście tak istotna w obecnych czasach ? Po co rokrocznie wracamy do tych wydarzeń sprzed lat? Czy dzisiaj nie mamy dość własnych utrapień?
Jednak nie powinno być tak, że historia odchodzi w niepamięć. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym. Mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło i z czego wyrastamy.
Józef Piłsudski pisał:
„Naród, który nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości”.
I druga wypowiedź Marszałka:
„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”.
I jeszcze wypowiedź papieża Jana Pawła II:
„Pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty. Pamięć narodowa jest spoiwem narodu. Tak było, jest i tak będzie …”Powinniśmy wziąć do serca powyższe słowa, bo krew przelana za Ojczyznę jest bezcenna i należy nam ją uszanować, szczególnie w kwietniu, który niewątpliwie jest prawdziwym Miesiącem Pamięci Narodowej.
Dzień Pracowników Służby Zdrowia
7 kwietnia przypada Dzień Pracownika Służby Zdrowia, Światowy Dzień Zdrowia oraz rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Z tej okazji uczniowie klas I-III z naszej szkoły przekazali lekarzom i pielęgniarkom Ośrodka Zdrowia w Tęgoborzy laurkę z życzeniami, dziękując równocześnie za opiekę.
„Pracownicy służby zdrowia są jakby z urzędu obrońcami życia.
Ludzie ufają im, że uszanują każde życie,
także okaleczone, i zawsze będą się starali je leczyć."Papież Benedykt XVI
Z okazji
Dnia Pracownika Służby Zdrowia
Pragniemy Państwu złożyć wyrazy uznania i wdzięczności
za pełną poświęceń służbę na rzecz drugiego człowieka.
Dziękujemy za ogromny trud i wielkie serca, jakie wkładacie w niesienie pomocy potrzebującym,
a także za cierpliwość, wyrozumiałość i siłę.
Życzymy Państwu, aby na co dzień otaczała Was wyłącznie serdeczność i życzliwość tych,
których spotykacie na swoich życiowych drogach
oraz satysfakcji z pracy zawodowej i samych pomyślności w życiu osobistym.Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie
Szkoły Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy.
Konkurs „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”
Nasi uczniowie wzięli udział w XI ogólnopolskim konkursie plastycznym dla dzieci organizowanym przez placówkę terenową KRUS w Nowym Sączu.
Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. Tematy dotyczyły popularyzacji czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Dzieci miały za zadanie wykonać dwuwymiarową pracę plastyczną w formacie A-3 w dowolnej technice na temat zapobiegania wypadkom .
Uczestnikami konkursu mogły zostać tylko dzieci z szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy 0-III,
II grupa – klasy IV-VIII
Na laureatów I, II, III miejsca na szczeblu regionalnym , wojewódzkim oraz centralnym przygotowano cenne nagrody rzeczowe.
Patronatem honorowym konkursu jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
3
Konkurs na „Najpiękniejszą Marzannę” – rozstrzygnięty!
„Ruszamy gromadą, wesołym pochodem,
Niesiemy Marzannę nad zieloną wodę.
Radują się drzewa, weselą się domy,
Niesiemy Marzannę -chochoła ze słomy.
Wrzucimy do wody niedobrą boginię,
Niech prędko do morza zła zima odpłynie”.218 marca 2021roku odbyło się podsumowanie rodzinnego konkursu na „Najpiękniejszą Marzannę”. Do konkursu zgłoszono trzy Marzanny. Autorami prac byli: Gabriela Sromek kl.2b, Anna i Bartosz Baran (kl.0a, kl.2a), Piotr Wąsowicz kl.1a. Komisji konkursowej trudno było ocenić, która z nich jest najpiękniejsza, ponieważ wszystkie zachwycały swoim wyglądem, sposobem wykonania i doborem materiałów. Wszyscy autorzy prac zasłużyli na wielkie uznanie i nagrody za pomysłowość i zaangażowanie. Dziękujemy Rodzicom, którzy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą i zdolnościami plastycznymi przygotowując wspólnie z dziećmi prace na konkurs. Przepiękne Marzanny można podziwiać na wystawie w Skansenie w Szymbarku. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci tradycją ludową pożegnania zimy oraz zaprezentowania rodzinnych talentów artystycznych.
Anna Cebula
Składamy życzenia piekarzom i cukiernikom.
Bez Was życie miałoby smak płaski jak chleb bez zakwasu.
I byłoby nieciekawe jak biszkopt bez kremu.
W dniu Waszego święta dziękujemy Wam, drodzy Piekarze i Cukiernicy,
że karmicie nas radością w postaci chrupiących bułeczek,
słodkich bab, świeżych rogalików,
wykwintnych tortów i wszystkich innych dobroci
prosto z Waszych pracowni i serc.15 marca- Święto Piekarzy i Cukierników. To dzięki ich ciężkiej pracy rano na sklepowych półkach dostępny jest szeroki wybór wypieków: bułek, chlebów i ciast. Patronem piekarzy i cukierników jest św .Klemens, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Kiedy w 1787 roku przybył do Warszawy, objął opieką warszawskie stołówki, w których nie zabrakło chleba dla najbardziej potrzebujących. Z okazji dzisiejszego święta dzieci z klas I-II wykonały laurki dla właścicieli i pracowników Piekarni „Grzyb” w Tęgoborzy oraz Piekarni „Rolnik” w Łososinie Dolnej.
Wszystkim Piekarzom i Cukiernikom życzymy wszelkiej pomyślności, satysfakcji z pracy i mistrzowskich wypieków. Dziękujemy również za owocną współpracę i wielkie serce.
Wyniki konkursu plastycznego SKO pod hasłem Nowy Rok z kartą bankomatową Banku PKO PB.
Klasy 0 – III.
I miejsce - Martyna Stach kl. I b
II miejsce – Piotr Wąsowicz kl. I a
III miejsce - Weronika Pławecka kl. I a
Wyróżnienia otrzymały : Marcelina Boruta kl. II a i Gabrysia Sromek kl. II b
Klasy IV – VIII
I miejsce – Natalia Dunikowska kl. VII a
II miejsce – Magdalena Laskosz kl. VII a
III miejsce Szczepan Boruta kl. VII a
Wszystkim laureatom gratulujemy!
8
DZIEŃ KOBIET
Kobietka, pani, dziewczynka
Właściwie kim jest ona?
To może być siostrzyczka
mamusia, babcia, żona!
I pani w bibliotece, sąsiadka, aptekarka
Pani wychowawczyni i pani dziennikarka.
W szpitalu pani doktor i koleżanka Ola
I każda z dam, która przychodzi do szkoły czy przedszkola.
My wszystkie Was kochamy i szanujemy szczerze
Jesteście takie piękne, że oczom swym nie wierzę:)!!!
Wszystkim Paniom i koleżankom z okazji Dnia Kobiet wielu radości i uśmiechu życzą uczniowie klas I – III.
Podziękowanie od misjonarzy kapucynów
Szczęść Boże!
Dzisiaj otrzymaliśmy darowiznę złożoną w imieniu Szkoły Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy. Darowizna złożona została w ramach akcji "Wyślij pączka do Afryki 2021".
Misjonarze zamienią Państwa ofiarę w wysokości 2050 PLN na posiłki dla osieroconych dzieci, lekarstwa dla chorych, czystą i zdrową wodę i wiele innych dobrych rzeczy.
Państwa pomoc przez ręce misjonarzy kapucynów trafi do najbardziej potrzebujących.
Dzięki Państwa wpłacie dzieci zjedzą ciepły posiłek, pójdą do szkoły i poczują, że ktoś o nich dba.
Bardzo dziękujemy.
Dzięki Państwa wpłacie otoczymy opieką ludzi starszych, samotnych i niezaradnych. Bardzo dziękujemy!
Dzięki Państwa wpłacie nasi misjonarze spełnią wiele uczynków miłosierdzia.
To będą Wasze uczynki miłosierdzia!
Prosimy zachęcić bliskich i przyjaciół do przyłączenia się do misyjnego dzieła Kościoła a wspólnie zrobimy wiele dobrego!
Misjonarze kapucyni otaczają Was swoją modlitwą
br. Jerzy Steliga OFMCap
14 lutego to dzień miłości i przyjaźni!
Św. Walenty – biskup od zakochanych.
W dniu św. Walentego wychowawcy klas 0-III wraz z Rodzicami przygotowali dla uczniów dzień pełen uśmiechów. Od piątku można było wrzucać do specjalnych skrzynek własnoręcznie zrobione walentynkowe kartki. 15 lutego odbył się finał walentynkowych emocji. Wśród dzieci i nauczycieli królował kolor czerwony. Już od samego rana po szkole kursowała poczta. Pani Ania w roli kuriera roznosiła karteczki, liściki, balony, lizaki - oczywiście z serduszkami! Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło jest nam razem. Celem tego dnia było również zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły). Było dużo uśmiechów i niespodzianek. Każdemu z tej okazji życzymy dużo ciepła w sercu, prawdziwego szczęścia i mnóstwo uśmiechu!
Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat św. Walentego i historii dnia zakochanych odsyłamy Cię do strony
https://ekai.pl/sw-walenty-biskup-od-zakochanych/
55
Każdy serca dar wielką wartość ma - WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI.
11 LUTY 2021 WYSTARTOWALIŚMY!!!!!
„Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”
W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła włączyła się w akcję charytatywną Fundacji Kapucyni i Misje - „Wyślij pączka do Afryki”. Celem akcji, jak podają organizatorzy, jest „ pozyskanie środków na projekty realizowane w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie, datki zostaną przeznaczone na dożywianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot”.
W naszej szkole akcję zorganizowały wychowawczynie klas 0-III przy współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu i Szkolnym Kołem Caritas. Akcja przerosła nasze oczekiwania. Na dzień dzisiejszy udało się zebrać kwotę 2000, 75 złotych. Nasi uczniowie od samego rana z niecierpliwością oczekiwali chwili, kiedy będą mogli wrzucić do skarbonki ofiarę (często były to pieniążki z ich własnych skarbonek, ofiary od babci, dziadka, jak również i całych rodzin). W zamian za to otrzymywały naklejkę z logo akcji, pączka, i co najważniejsze – niewidoczny dla nas uśmiech i wdzięczność małego Afrykańczyka. Z dumą możemy stwierdzić, że nie tylko urosły nasze brzuchy ale przede wszystkim SERCA!
Akcja trwa nadal. Zachęcamy również uczniów klas starszych do włączenia się w to piękne dzieło
Realia ekonomiczne tego kraju są zupełnie inne niż nasze. Szkolnictwo jest praktycznie tylko prywatne. Jeden “pączek” to jeden dzień szkoły dla ucznia, który marzy o tym, by tam trafić. Tam Wasz “pączek” ma wielką moc.
Dziękujemy tym wszystkim, bez których zabranie tak dużej kwoty byłoby niemożliwe. Słowa wdzięczności kierujemy do:
Właścicieli Zakładu Piekarskiego „Grzyb”
Prezesa i Pracowników Spółdzielni Handlowo-Produkcyjnej „Rolnik” w Łososinie Dolnej
Właściciela Drukarni „Erized” w Tęgoborzy.
Rodziców i uczniów kl.0-III.
Dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników obsługi.
Szczególne podziękowania kierujemy do ks. Łukasza Kity za zachętę oraz koordynowanie akcji.
Wszystkim darczyńcom dedykujemy słowa piosenki zespołu Golec uOrkiestra - „Każdy serca dar wielką wartość ma, bo nadzieję niesie tam, gdzie płynie ludzka łza”.
Ogólnopolskie wyniki akcji można śledzić na stronie https://paczek.kapucyni.pl/.
80
Kolorowo i bajkowo, czyli o maskaradzie w Szkole Podstawowej w Tęgoborzy.
Karnawał to wyjątkowy i jedyny okres w roku, na który przypada czas wspaniałych, szalonych zimowych balów i zabaw. Kojarzy się z balami maskowymi, paradami i ulicznymi pochodami.
169 lutego w naszej szkole zaroiło się od bajkowych postaci. Można było spotkać wróżki, księżniczki, delikatne motylki, rycerzy, Indian, piratów, policjantów, strażaków, Spider-Mana, Batmana... Czyżby pouciekały z kart książek, w których na co dzień mieszkają? Ależ oczywiście, że nie. Miłośnicy książek nie muszą się obawiać o swoich bohaterów. W tym dniu odbyła się szkolna maskarada dla uczniów klas I-III. Był to wyjątkowy karnawał, ponieważ ze względów sanitarnych, nie można było urządzić tradycyjnego balu. Właśnie z uwagi na obowiązujące zasady organizacji zajęć w szkołach, zabawa karnawałowa odbyła się w formie oddzielnych imprez dla każdej klasy. Każdy z roczników bawił się w swoim gronie. Dzień karnawałowych wydarzeń w naszej szkole przebiegał w rytmie integracyjnych zabaw, parad kostiumowy, konkursów, no i – ma się rozumieć – tańców w przeróżnej formie. Rodzice i nauczyciele dołożyli wszelkich starań, by ten dzień był wyjątkowy oraz zachęcał do wesołej zabawy.
„WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI” - akcja Szkolnego Koła Wolontariatu
SZKOŁA PODSTAWOWA IM.MJRA PIL. JERZEGO ISZKOWSKIEGO W TEGOBORZY
11 LUTY 2021
Lubisz pączki?
Wejdź na stronę pączek.kapucyni.pl i podziel się tym, co lubisz.W sercu Afryki pracuje 11 misjonarzy kapucynów z Krakowa. W Republice Środkowoafrykańskiej, trwa wojna, a misjonarze są często jedynymi obrońcami nękanych ludzi. Wokół misji gromadzą się uciekinierzy, przede wszystkim kobiety z dziećmi. W szkołach misjonarze mają pod opieką setki niedożywionych dzieci.
Równowartość jednego Twojego pączka (2 zł) to koszt wyżywienia afrykańskiego dziecka przez dwa dni.
Lubisz pączki? Podziel się nimi z dziećmi w Afryce.
Cele tegorocznej akcji to pomoc głodującym dzieciom, budowa szkół, przedszkola, studni i kaplic. Sfinansowane zostaną też operacje dla osób niesprawnych ruchowo, dzięki czemu będą mogły żyć samodzielnie.
W Tłusty Czwartek okaż serce i pomóż potrzebującym w Afryce. Można to zrobić na kilka sposobów.
• bez wychodzenia z domu – kupując e-pączka za pośrednictwem strony: www.paczek.kapucyni.pl. - Zamiast zjadać prawdziwe pączki, możesz odmówić sobie tej przyjemności i złożyć datek, który trafi do misjonarzy kapucynów i ich podopiecznych w Afryce.
• Możesz też zakupić pączek w twojej szkole wrzucając do specjalnej skarbonki dowolną ofiarę.
Głównym dniem akcji jest tłusty czwartek, ale wpłat można dokonywać przez cały Wielki Post aż do Wielkanocy.
Na stronie pączek.kapucyni.pl możesz kupić dowolną liczbę „wirtualnych pączków” i w ten sposób ufundować posiłek dla dzieci.
Prawie 1000 afrykańskich dzieci umiera każdego dnia na choroby spowodowane piciem zanieczyszczonej wody. Możesz pomóc wybudować studnię. To proste, kup e-pączka, a będziesz prawdziwym dobrodziejem dla ludzi żyjących bez dostępu do czystej wody.Posłuchaj głosu serca i przyłącz się do akcji.
REKRUTACJA
Termin składania wniosków do oddziału przedszkolnego i do oddziału klasy pierwszej:
od 22 luty 2021 do 5 marca 2021 roku
Rekrutacja uzupełniająca do oddziału przedszkolnego i do oddziału klasy pierwszej:
od 17 maja 2021 do 24 maja 2021 roku
POMAGAMY PSOM W SCHRONISKU PRZETRWAĆ ZIMĘ
W miesiącu grudniu 2020 roku Szkolne Koło Wolontariatu działające w naszej szkole zorganizowało akcję pomocy Schronisku dla Psów w Wielogłowach. Zbieraliśmy używane ręczniki, pościel, koce, kołdry, poduszki i dywaniki, aby bezdomnym psiakom było w zimie lepiej. Zebraliśmy około 10 dużych worków rzeczy, które w wielu domach stały się już niepotrzebne, a przez opiekunów schroniska zostały przyjęte z entuzjazmem i zapewnią ich podopiecznym więcej ciepła i przytulne warunki.
Przekazujemy serdeczne podziękowania od pracowników schroniska wszystkim ofiarodawcom. Szczególne podziękowania należą się również Pani Jolancie Krzyżak z Rodziną za pomoc w transporcie zebranych rzeczy i zorganizowaniu wizyty naszej delegacji w schronisku.
Z wyrazami szacunku
koordynatorzy Szkolnego Koła Wolontariatu
Wywiadówka
Indywidualne spotkania wychowawców z rodzicami będą odbywać się w następujących terminach:
Oddziały przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna- 02.02.2021 (wtorek) od godz. 15.00
Oddziały od IV do VIII – 03.02.2021 ( środa) od godz. 15.00.